FAIL (the browser should render some flash content, not this).
PDF Drukuj Email


Witamy w archiwum.

Można tu relacje z wydarzeń, które odbyły się ponad rok temu.

Zapraszamy do lektury.


                       

DZIEŃ STRAŻAKA W ŁUKOWICACH BRZESKICH


W czasie tegorocznej majówki, w dniu 3 maja 2014r. w Łukowicach Brzeskich odbył się tradycyjny festyn z okazji Dnia Strażaka. Mimo chłodnej aury w strażackiej imprezie uczestniczyło w tym roku ok. 250 osób. Jak zwykle wielka atrakcje stanowił specjalistyczny samochód – drabina z Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu, którym pod okiem fachowców uczestnicy mogli udać się w podróż ku niebu. Druhowie ochotnicy z Łukowic Brzeskich demonstrowali także swój pojazd. Były jak zwykle dmuchane zamki, szereg konkursów dla dzieci i dorosłych, strażacka, gorąca grochówka oraz występy artystyczne.

alt


Rozpoczynając festyn Kazimierz Zakowicz, sołtys Łukowic i jednocześnie Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowicach Brzeskich przypomniał historię łukowickich strażaków poczym dzieci z miejscowej szkoły podstawowej przedstawiły okolicznościowy strażacki koncert. Nie zabrakło w nim elementów edukacyjnych.


alt

  Na tegorocznym festynie organizatorzy gościli specjalnych gości - polskie dzieci z zespołu Perła z parafii polskiej w miejscowości Dolina na Ukrainie. Zespół zaprezentował uczestnikom festynu specjalny patriotyczny program „Kocham Cię Polsko”. Piękne ludowe polskie i ukraińskie stroje, piękne polskie i ukraińskie tańce ludowe, muzyka na ludowych instrumentach. To wszystko bardzo się podobało uczestnikom koncertu. Pan sołtys i inni strażacy wręczyli po koncercie dla młodych artystów okolicznościowe pamiątki , natomiast obecny na koncercie Andrzej Pulit podkreślał patriotyczny wymiar uroczystości. Podkreślił także konieczność wspierania polskich dzieci mieszkających za naszą wschodnią granicą. I tak uczynił przy gromkich brawach miejscowej społeczności i innych uczestników festynu.


alt

Należy dodać, że nasi goście przed koncertem bawiły się wraz z miejscowymi dziećmi a po koncercie zwiedziły miejscową szkołę, kościół w Łukowicach Brzeskich i nowoczesny obiekt gimnazjum w Skarbimierzu – Osiedle, gdzie również spotkały się z naszymi uczniami oraz spożyły ciepłą kolację.        


alt 
 

Udany festyn zakończyła zabawa taneczna z zespołem Evita.           

Organizatorami imprezy byli: sołtys i Rada Sołecka Łukowic Brzeskich oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu.   Andrzej Sowaalt
Gminny Konkurs na Baby i Palmy Wielkanocne
w Łukowicach Brzeskich


Finał VIII edycji konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocna i najsmaczniejsze baby wielkanocne Gminy Skarbimierz odbył się  w dniu 12 kwietnia 2014r. w Domu  Ludowym w Łukowicach Brzeskich.           

Niezależna komisja konkursowa w składzie :
- Renata Wojas z Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, - Brygida Jakubowicz ze Starostwa Powiatowego w Brzegu, - Beata Staszczyk z Brzeskiego Centrum Kultury

alt           

Zdecydowało przyznać: I m. Sołectwo Żłobizna II m. Osiedle Skarbimierz-Osiedle III m. Sołectwo Lipki Wyróżnienia: Sołectwo Bierzów, Sołectwo Łukowice Brzeskie, Sołectwo Kruszyna.          

Ponadto Jury, poza konkursem, przyznało wyróżnienie specjalne za dziecięcą palmę i piękny koncert wielkanocny wykonywany podczas imprezy konkursowej dla dzieci z Punktu Przedszkolnego „Poziomka” w Kruszynie.alt
     

W tradycyjnej już „Palmie i Babie” w Łukowicach Brzeskich wzięło udział ok. 150 osób, wiele spoza gminy. Wszyscy podziwiali wspaniale przygotowane, przez poszczególne sołectwa, stoły wielkanocne, na których pachniały i przyciągały oczy wspaniałe wypieki i inne specjały wielkanocne. Wszyscy mogli także podziwiać piękne palmy wielkanocne, z których największa miała aż 7 m. wysokości i dumnie stoją przed Domem Ludowym jakby zapraszała do środka.  Wykonała ją reprezentacja Osiedla Skarbimierz. Na wszystkich stołach były także inne ozdoby świąteczne. Jury miało trudny orzech do zgryzienia bowiem wszystkie palmy były piękne a baby zachwycająco smaczne.       W trakcie pracy Jury  Aleksandra Ofmańska Kowalczyk, instruktor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu wprowadziła wszystkich w klimat utworem „Czerwone Korale” a później dzieci z punktu przedszkolnego Poziomki w Kruszynie, w pięknych ludowych strojach, przedstawiły wzruszający program piosenek i wierszy wielkanocnych, czym zachwyciły publiczność.

alt      

Na imprezę przybyło wielu gości, m.in. członek Zarządu Województwa Opolskiego – Antoni Konopka, Andrzej Pulit – Wójt Gminy Skarbimierz, Brygida Jakubowicz reprezentująca Starostę Brzeskiego, przedstawiciele partnerów i sponsorów, Marek Kołodziej Przewodniczący Rady Gminy Skarbimierz.      

Andrzej Pulit - Wójt Gminy Skarbimierz gratulując i dziękując za zaangażowanie wszystkim uczestnikom konkursu, podkreślał rolę istniejących już w gminie stowarzyszeń i zachęcał do zakładania ich tam, gdzie jeszcze nie istnieją. Zwrócił uwagę, że zwycięzcę Konkursu Żłobiznę reprezentowało Stowarzyszenie „Wilijki” ( wśród reprezentacji Lipek – III m. także były panie z „ Lipowej Osady”).  Marszałek Konopka gratulował kultywowania tradycji i podkreślał jej rangę w dzisiejszych czasach.


alt    alt      

Wszyscy uczestnicy VIII już finału Baby i Palmy otrzymali wręczone przez marszałka Konopkę piękne dyplomy a z rąk Andrzeja Pulita- wójta naszej gminy  oraz Bartosza Sobiesiaka-prezesa Banku Spółdzielczego w Oławie i Grażyny Wdowiszewskiej członka Zarządu Banku Spółdzielczego w Brzegu wartościowe nagrody rzeczowe ( głównie sprzęt AGD ). Patronat honorowy nad imprezą sprawował Starosta Brzeski Maciej Stefański oraz Andrzej Pulit Wójt miny Skarbimierz. Dziękujemy serdecznie także za nagrody.

alt      

Dziękujemy także naszym partnerom: Bankom Spółdzielczym: w Oławie, w Brzegu i Grodków- Łosiów oraz Nadleśnictwu Brzeg a także partnerom medialnym: Radiu Plus Opole, Radiu Rodzina Wrocław, Gazecie Brzeskiej, Panoramie Powiatu Brzeskiego, Portalowi Twój Brzeg oraz Gościowi Niedzielnemu.      

Gminną Bibliotekę Publiczna w organizacji imprezy z olbrzymim zaangażowaniem wspierał sołys i Rada Sołecka Łukowic Brzeskich, gospodarze finału Konkursu. Starali się aby wszystkie startujące w finale reprezentacje miały zapewnione najlepsze z możliwych warunków, częstowali wszystkich uczestników specjałami przy bardzo rodzinnym stole.   Dziękuję za to p. Kazimierzowi Zakowiczowi  i wszystkim innym z Państwa, którzy przyczynili się do tego, że jej uczestnicy będą ją długo wspominać.
                                                                


Po konkursie w Łukowicach Brzeskich przez kilka dni Radio Plus Opole 107,9 FM relacjonuje tę imprezę o godz. 18:15. Można także posłuchać wzmianki
tutaj  

Wielkanocne warsztaty twórcze


W dniach od 31.03- 09.04 2014 r. odbyły się warsztaty Wielkanocne dla dzieci i młodzieży z Gminy Skarbimierz zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skarbimierzu. W czasie zajęć dzieci mogły wykazać się pomysłowością i wyobraźnią, spędzić miło czas, podtrzymać tradycję i zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi.

Zostały wykonane piękne kartki, zabawne zajączki, kurczaczki, owieczki. Takie oryginalne ozdoby cieszyły nie tylko oczy, ale wprowadziły również w świąteczny nastrój. Warsztaty odbyły sie w wielu miejscowościach gminy.alt

alt

alt


Turniej o Puchar Rady Osiedla Skarbimierz  
                     

W dniu 05.04.2014r. w hali sportowej w Skarbimierzu odbył się III Turniej Piłki Nożnej Żaków o Puchar Rady Osiedla Skarbimierz.                   
W turnieju startowały zespoły: Junior Skarbimierz, GZ LZS Grodków, Odra Opole,  Stal Brzeg, Eurotalent Brzeg oraz Football Academy Olszanka.       

Najlepszą drużyną bęzapelacyjnie była Odra Opole, która zanotował komplet zwycięstw. Najlepszym strzelcem turnieju okazał się Damian Wojciechowski (Junior Skarbimierz), Nalepszym bramkarzem Adam Wójcik (Odra Opole), a najlepszym zawodnikiem Michał Osipiak (Odra Opole).

Wyniki:

Junior -FA Olszanka                  7:0
GZ LZS Grodków – Eurotalent   1:2
Odra – Stal Brzeg                     4:0

Junior – Eurotalent                   1:3
FA Olszanka – Stal Brzeg            0:5
Odra Opole – GZ LZS Grodków   2:0

Junior – Stal Brzeg                    0:4
Eurotalent – Odra                     0:5

FA Olszanka – Grodków              0:5

Junior – Odra                            0:6
Stal Brzeg – LZS Grodków          4:1
Eurotalent – FA Olszanka           4:1

Junior – Grodków                      2:0
Odra – FA Olszanka                    8:0

Stal Brzeg – Eurotalent              4:3  

Zespół gospodarzy Juniora Skarbimierz występował w następujacym składzie: Marcel Resiak, Jakub Kadłubowski, Klaudiusz Romanowicz, Damian Wojciechowski, Kamil Eismart, Fabian Eismart, Mateusz Tatarzyński, Maciej Wróblewski. Trener: Marcin Kucharski.
                                                                                                   

Andrzej Sowa
 

alt

alt


alt


alt
 

15 lat działalności chóru Cantate Domino
 

 

 

 

W niedzielę 6. kwietnia 2014 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu odbyły się uroczyste obchody 15-lecia chóru Cantate Domino.

Chór swoim występem uświetnił Mszę Św. w kościele parafialnym w Skarbimierzu. Po Mszy Św. odbył się krótki koncert, a po nim nastąpiły gratulacje i podziękowania.

alt
 
 

 

Andrzej Pulit Wójt Gminy Skarbimierz za piętnastoletnią działalność chóru, niezliczoną ilość koncertów i promocję Gminy Skarbimierz wręczył jego członkom dyplomy uznania zaś pan Dariusz Kozłowski – Przewodniczący Rady Osiedla Skarbimierz-Osiedle – kwiaty. Było dużo ciepłuch słów, wspomnień i życzeń satysfakcji ze wspólnego śpiewania.

Dzień wcześniej Cantate Domino zajęło trzecie miejsce na III Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej, który odbył sie w Skarbimierzu. Takich i większych osiągnięć chór ma na swoim koncie wiele. Dużą zasługą jego działalności jest również integracja środowiska lokalnego przez wspólną twórczość.  
 

Chór działa pod kierownictwem i dyrygenturą pani Magdaleny Jadczyk, która była także inicjatorem powstania Cantate Domino.


III Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej

w Skarbimierzu za nami

         W sobotę 5. kwietnia 2014r. w Skarbimierzu odbył się III Przegląd pieśni Pasyjnej i Pokutnej. Przesłuchania tegorocznego przeglądu odbyły się w gimnazjum w Skarbimierzu a część finałowa w kościele pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w  Skarbimierzu. W przeglądzie, mającym jak zwykle charakter konkursu, wzięło udział blisko 150 wykonawców – 15 podmiotów artystycznych, głównie z woj. Opolskiego, choć byli także wykonawcy z Dolnego Śląska.         

        Jury w składzie: Grażyna Kotecka, Bogusław Gadziński, Robert Duś, Wojciech Komarzyński zdecydowało Grand Prix III Przeglądu Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Skarbimierzu przyznać zespołowi  „Attonare” z Komprachcic.

  alt
         Ponadto  w kat. solistów przyznano:  I m. – Paulina Kwiczala z Makowic, II m. Linda Wencel z Komprachcic, III m. Partycja Mikus z Makowic i Jagoda Jadczyk ze Skarbimierza. Wyróżnienia otrzymali: Małgorzata Kalińska z Lewina Brzeskiego i Leszek Horodyński z Małujowic. W kategorii zespoły wokalne i schole: I m. Schola Impuls z Makowic, II m. Trio Skarb ze Skarbimierza, III m zespół Loża z Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu. W kategorii chóry: I m. Chór Colnovica z Kolonowskiego, II m. Chór Maksymilianum z Wrocławia, III m. Chór Cantate Domino ze Skarbimierza. Wyróżnienie : Chór im. Św. Maksymiliana z Brzegu.


  alt
          Patronat honorowy nad tegorocznym Przeglądem Pieśni Pokutnej i Pasyjnej objęli: Ks. Biskup Wrocławski Andrzej Siemieniewski, Andrzej Buła- Marszałek Województwa Opolskiego, Maciej Stefański – Starosta Powiatu Brzeskiego i Andrzej Pulit Wójt Gminy Skarbimierz.         Organizatorzy : Parafia pw. Św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu, Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu i Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu serdecznie dziękują wymienionym wcześniej osobom  a także stałym parterom: Przewodniczącemu i Radzie Osiedla Skarbimierz, Bankowi Spółdzielczemu w Oławie, Bankowi Spółdzielczemu Grodków – Łosiów, Bankowi Spółdzielczemu w Brzegu, Nadleśnictwu Brzeg oraz piekarni Paulinka w Brzegu i restauracji Ratuszowa w Brzegu za wsparcie i pomoc w organizacji imprezy. Patronat medialny imprezy: Radio Plus Opole, Radio Rodzina Wrocław, Gazeta Brzeska, Panorama Powiatu Brzeskiego, twójbrzeg.pl       Zapraszamy za rok.                                           
                                                                                      

Relacja z Radia Plus POSŁUCHAJ      
Relacja Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu Andrzeja Sowy w Radiu Rodzina.
POSŁUCHAJ                           

 
Dzień Kobiet w Gminie Skarbimierz  

 
W wielu miejscowościach Gminy Skarbimierz, od czwartku, 6 marca do niedzieli, 9 marca 2014r., zorganizowano tradycyjne spotkania z okazji Dnia Kobiet.

Spotkania Pań miały charakter różnorodnych koncertów i spotkań ale wszystkim towarzyszyły tradycyjne życzenia dla Pań i zapewnienia, że szacunek dla kobiet nie jest związany tylko z datą 8 marca.

Największy z koncertów odbył się w dniu 6 marca w hali sportowej w Skarbimierzu - Osiedle, gdzie Andrzej Pulit - Wójt Gminy Skarbimierz zaprosił mieszkanki gminy na koncert dzieci i młodzieży - przedszkolaków i uczniów Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu oraz zespołów tanecznych Gminnej Biblioteki Publicznej. Prawie 200 radosnych wykonawców, przygotowanych przez nauczycieli, oklaskiwało kilkaset pań, wśród nich wiele mam, babć i cioć dzieci. Było wiele radości i wzruszeń. Przejęci najmłodsi i starsi artyści starali się jak najlepiej zaprezentować a wzruszeni widzowie głośnymi brawami okazywali swoje zadowolenie. Przed koncertem wójt Pulit, który przybył wraz z małżonką, złożył paniom życzenia zapraszając jednocześnie po jego zakończeniu na słodki poczęstunek. Organizatorem koncertu był Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu i Gminna Biblioteka Publiczna.

W piątek, 7 marca świętowały panie w Kopaniu i Zwanowicach. Panie sołtys tych miejscowości Małgorzata Krakowiak i Małgorzata Kowalska zorganizowały spotkania w domach ludowych w tych miejscowościach. W Kopaniu zaprezentowały się zespoły wokalne Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu śpiewając stare, dobre polskie przeboje oraz grupa kabaretowa z pobliskiego Grodkowa a w Zwanowicach wspólne śpiewanie na lwowską nutę zaproponował kabaret Tiligentne Batiary. Obu spotkaniom towarzyszył skromny poczęstunek (kawę w tym dniu przygotowali i podawali panowie).

W dniu Święta Kobiet odbyły się kolejne udane spotkania, tym razem w Lipkach, Łukowicach Brzeskich, Zielęcicach, w Żłobiźnie i w Bierzowie . W Lipkach koncert dla pań przygotowały dzieci z miejscowej szkoły podstawowej i przedszkola, w Łukowicach Brzeskich także koncertowały dzieci z miejscowej filii szkoły i przedszkola oraz zespoły wokalne i taneczne GBP, w Bierzowie panie bawiła grupa kabaretowa z Grodkowa a w Zielęcicach zaproszono panie na Babskie Pogaduchy. We wszystkich tych wioskach inicjatorami spotkań dla Pań byli miejscowi sołtysi i Rady Sołeckie, ponadto w Lipkach także Stowarzyszenie Lipowa Osada. Nieco inny charakter miało spotkanie dla pań w Żłobiźnie. Tutaj Stowarzyszenie Wilijki zaproponowały paniom oprócz rozmów przy tradycyjnej kawie i ciastkach także pokazy kosmetyczne i mierzenie ciśnienia. Aby kobiety były całkiem spokojne to męska część społeczności czuwała w tym czasie nad bezpieczeństwem dzieci w hali sportowej.

Ostatnie spotkanie zorganizował w dniu 9 marca w Małujowicach, wraz z Radą Sołecką, sołtys Tadeusz Perec. Spotkanie to miało także charakter biesiady lwowskiej z kabaretem Tiligentne Batiary.

Wszystkim Paniom w Gminie Skarbimierz życzymy codziennej radości, poszanowania, spokoju i braku jakichkolwiek trosk.   

Andrzej Sowa  

alt   alt
 
Dzień Kobiet w Żłobiźnie


 
 

Rankiem nordic walking, a później Panie przybyłe na zaproszenie stowarzyszenia „Wilijki” oddały się w ręce fachowców: pani Justyna z „GALERII ZMYSŁÓW” dopieszczała urodę naszych Pań zabiegami kosmetycznymi na twarz i dłonie i dodatkowo ufundowała dla dwóch wylosowanych pań zabiegi kosmetyczne w swoim salonie. Pani Emilia wykonała kilku Paniom makijaży stosowny do okoliczności, natomiast pani Renata – specjalista dietetyk wyjaśniała kwestie jak się odżywiać, by czuć się pięknie i zdrowo. Panie mogły także skorzystać z punktu pomiaru ciśnienia, a w tym czasie dzieci bawiły się na sali gimnastycznej pod okiem panów. Wszystko to w wesołej i miłej atmosferze przy kawie i ciastach przygotowanych przez stowarzyszenie Wilijki w nowootwartej siedzibie stowarzyszenia w byłej szkole rolniczej

 
alt    alt

Udane ferie zimowe w Gminie Skarbimierz
   


Ferie zimowe za nami. W Gminie Skarbimierz zadbano o to aby dzieci i młodzież się nie nudziły. Zespolone siły nauczycieli Gminnego Zespołu Szkół, Gminnej Biblioteki Publicznej, Rady Osiedla Skarbimierz i Rad Sołeckich oraz Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej uczyniły wiele by właściwie zregenerować siły dzieci i młodzieży przed dalszą nauką.
W okresie zimowego wypoczynku GBP i GZS w Skarbimierzu zaproponowały dzieciom i młodzieży mieszkańcom gminy wyjazdy do kin, teatrów i na lodowiska. Z tej formy wypoczynku skorzystało blisko 700 milusińskich. Dzieci i młodzież pod opieką szkolnych nauczycieli i instruktorów biblioteki oglądały bajki w jednym z opolskich kin („Lego”, „Skubani”), śmigały na łyżwach na opolskim lodowisku i odwiedziły teatr lalek we Wrocławiu (”Calineczka”), wyjeżdżały na basen do Strzelina.


alt
(fot. archiwum biblioteki)


Wiele dzieci skorzystało też z propozycji stacjonarnych zajęć w szkole w Skarbimierzu i placówkach filialnych w Lipkach i Łukowicach Brzeskich, w filiach bibliotecznych oraz zorganizowanych przez Stowarzyszenie Wilijki w Żłobiźnie sportowych feriach w hali sportowej byłej szkoły rolniczej. Dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach z języków obcych, wybranych przedmiotów czy też zajęciach sportowych i artystycznych. W wielu miejscach czekały też na dzieci inne atrakcje.

Niestety nie doszły do skutku rodzinne wyjazdy na narty. Potencjalnych narciarzy zniechęciły niedobre informacje o warunkach narciarskich w Sudetach. Ciekawą inicjatywą była także wycieczkadla dzieci z rodzin, które wspomaga Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skarbimierzu. Jej uczestnicy - 39 osób, kilka godzin spędzili na basenie w Strzelinie, po czym zwiedzili Wrocław, odwiedzając także jedno z kin w tym mieście.

Ponadto 34 dzieci i młodzieży wraz z nauczycielami i instruktorami uczestniczyło w wyjazdowych warsztatach teatralno - tanecznych w miejscowości Marianówka w Sudetach. Młodzi artyści przygotowywali nowy spektakl teatralny pod okiem kierownika warsztatów pani Grażyny Burskiej – kierownika Gimnazjum w Skarbimierzu oraz nowy spektakl taneczny przygotowywany przez panią Aleksandrę Ofmańską Kowalczyk – instruktora Gminnej Biblioteki Publicznej. W czasie warsztatów młodzież realizowała także program profilaktyki przeciw wszelkim uzależnieniom. Owoce pracy warsztatowej można będzie zobaczyć w najbliższej przyszłości. Nowy spektakl teatralny szkolnego koła teatralnego pod koniec marca a premierę zespołów tanecznych Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu początkiem czerwca

Wyjazdy dzieci i młodzieży były dofinansowane ze środków gminnych m.in. Rady Osiedla Skarbimierz – Osiedle i poszczególnych sołectw gminy, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, GOPS oraz Banku Spółdzielczego w Oławie, Banku Spółdzielczego Grodków – Łosiów oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu i Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu.
W imieniu organizatorów Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu i Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do udanych ferii zimowych w Gminie Skarbimierz. Szczególne podziękowania kieruję do nauczycieli GZS i instruktorów GBP.    Andrzej Sowa  
Warsztaty taneczne 2014  

 W dniach 24.02-1.03.2014r Gminna Biblioteka Publiczna ze Skarbimierza w kooperacji z Gminnym Zespołem Szkół w Skarbimierzu-Osiedle wyjechała na warsztaty artystyczne do miejscowości Marianówka.alt


Podczas warsztatów zrealizowany został program w trzech kategoriach artystycznych: tanecznej, wokalnej oraz teatralnej. Dzieci i młodzież miały zapewnione wysokiej klasy noclegi, posiłki oraz przepiękny górski krajobraz za oknem. Każdego dnia prowadzone były zajęcia w danej dziedzinie. 8 godzin tańca dziennie rozgrzało młodzież do tworzenia kolejnego spektaklu Gminnej Biblioteki Publicznej.
alt


Grupa teatralna pracowała jednocześnie nad kilkoma projektami więc nikt nie narzekał na nudę. Cały tydzień ciężko pracowaliśmy, ale nie zabrakło również czasu na relaks i realizowanie programu prifilaktyki antyalkoholowej, głównie w ramach zajęć plastycznych. Po pogadance na temat szkodliwości wszelkiego rodzaju używek wykonaliśmy sugestywne plakaty i prace plastyczne na dany temat. Wróciliśmy bezpiecznie do domu podziwiając piękne widoki za oknem autobusu. Już z utęsknieniem wspominamy górską Marianówkę.

 Aleksandra Ofmańska-KowalczykBiesiada na wesoło dla seniorów w Skarbimierzu-Osiedle  


      W sobotni wieczór- 15 lutego 2014r. w Skarbimierzu - Osiedle odbyła się kolejna, tradycyjna już biesiada, ukierunkowana przede wszystkim na starszych mieszkańców Osiedla. Pomysłodawcą tegorocznej biesiady był Pan Dariusz Kozłowski - Przewodniczący Rady Osiedla Skarbimierz. Imprezę sfinansowały i zorganizowały Rada Osiedla Skarbimierz i Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu. Obsługę cateringową zapewniła restauracja Mario z Brzegu.
      Biesiadę zapoczątkował pokaz taneczny zespołu Loża, prowadzonego przez Aleksandrę Ofmańską - Kowalczyk z Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu. Wspólne śpiewanie, skecze prezentowane przez samych uczestników biesiady (brylowali Pani Marysia i Pan Leszek) oraz dobra muzyka w wykonaniu zespołu New Stars spowodowały, że nikomu nie spieszyło się do domu.
     Tegoroczna biesiada zgromadziła prawie 120 osób i trwała do samego rana. Uczestnicy uznali ją za jedną z najlepszych w dotychczasowej historii.
     Do zobaczenia na następnej biesiadzie.  

  alt       alt
Bawią się dzieci w Gminie Skarbimierz  
 

Trwają zabawy karnawałowe dla dzieci w Gminie Skarbimierz. W minionym tygodniu Gminna Biblioteka Publiczna wraz z Radami Sołeckimi Małujowic i Lipek zaprosiły dzieci z tych właśnie miejscowości na radosne i wspaniałe bale. W Lipkach 7 lutego 2014r. w miejscowej szkole ok. 60 dzieci z przedszkola i najmłodszych klas szkolnych i gronem nauczycieli i instruktorami biblioteki bawiło się jak na prawdziwym balu przebierańców. Królewny, księżniczki, piraci postacie z bajek tańczyły brały udział w wielu konkursach i konsumowały słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Sołecką. Z kolei zabawa dla dzieci w Małujowicach ( 09.lutego 2014r.) odbyła się w miejscowym Domu Ludowym. Rada Sołecka wioski przygotowała dla kilkudziesięciu dzieci soczki , ciasta i dziesiątki nagród na konkursy a przybyłych z dziećmi rodziców częstowała kawą bądź herbatą. Zabawę prowadziła Pani Magda Zamoroka z Gminnej Biblioteki Publicznej i niezrównana w pracy animacyjnej z dziećmi Pani Jadzia Sioma. Były tańce wspólne zabawy, konkursy, nagrody za najpiekniejsze stroje i wspólne zabawy dzieci z rodzicami.  
alt  alt

Pomyłka Listonosza


W piątek 31. stycznia w godzinach wieczornych sekcje taneczne z Gminnej Biblioteki Publicznej zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne w przedstawieniu pt: ”Pomyłka Listonosza”. Spektakl miał tematykę zimowo-świąteczną i bardzo przypadł do gustu licznie przybyłej publiczności. Około dwustu osób oglądało nie tylko taneczne, ale i również aktorskie poczynania naszych artystek. W rolę aktorek wcieliły się Anita Budzik, Marika Beker i Sara Tokarczyk. Wachlarz artystycznych doznań urozmaiciły również występy wokalne. Gościnnie wystąpiła Karolina Dorociak śpiewając piosenkę o tematyce świątecznej z repertuaru Kayah. Magdalena Zamoroka instruktorka sekcji wokalnych Gminnej Biblioteki Publicznej zaśpiewała utwór świąteczny podsumowujący przedstawienie. W spektaklu brało udział 80 artystów. Grupa taneczna Minimki, Urwisy, Lejdiss oraz najstarsza sekcja Loża. Za stołem akustycznym zasiadł Mateusz Michałków. Instruktorka grup tanecznych Aleksandra Ofmańska-Kowalczyk wraz z dziećmi i młodzieżą już ciężką pracują nad kolejnymi projektami. 
 Aleksandra Ofmańska - Kowalczyk  

alt

alt

alt


Kolędowaliśmy w BCK

Dwie solistki i zespół Kresowianki ze Skarbimierza wzięły udział w XIV Przeglądzie Kolęd i Pastorałek "Brzeskie Kolędowanie".
W sobotę od godzin porannych, jak co roku o tej samej porze, wokaliści, zespoły i chóry z całej Polski śpiewały w Brzeskim Centrum Kultury najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Artystów oceniało czteroosobowe jury w składzie:Grażyna Kotecka, Marek Kudra, Grzegorz Bukowski, Tomasz Dragan. Występujący byli oceniani w ośmiu kategoriach. Paulina Huptyś – wokalistka zespołu Loża ze Skarbimierza otrzymała wyróżnienie w kategorii solistów w wieku gimnazjalnym, Czteroosobowy zespół pań ze Skarbimierza pod nazwą Kresowianki również otrzymał wyróżnienie w kategorii zespoły dorosłych. Serdecznie gratulujemy naszym przedstawicielom oraz wszystkim uczestnikom festiwalu.


 
Dzień babci, dzień dziadka w Żłobiźnie       

W dniu 25.01 2014r. do hali sportowej po byłej szkoły rolniczej w Żłobiźnie na specjalna biesiadę z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, mieszkańców wioski, głównie babcie i dziadków, zaprosili organizatorzy imprezy Rada Sołecka Żłobizny i aktywnie działające w wiosce i nie tylko tam Stowarzyszenie " Wilijki". W biesiadzie uczestniczyli artyści z brzeskiego  kabaretu Uniwersytetu 3 Wieku "To tu to tam", oraz rodzimy zespół " Lancer".          Były dla seniorów piękne życzenia,  okolicznościowy tort z napisem "Dzień Babci i Dzień Dziadka w Żłobiźnie", upominki, słodycze, szereg konkursów i stół z pysznościami  przygotowany przez Wilijki, wspólne śpiewanie i wiele radości. Wszyscy poczuli się, mimo niejednokrotnie zaawansowanego wieku, jak z wiosna w sercach.          Kochanym babciom i dziadkom życzymy dużo zdrowia i codziennej aktywności.                                                                                                                                                   Andrzej Sowa


alt   alt
 alt   alt 
Radosne serca dla babć i dziadków

w Skarbimierzu – Osiedle
 
 
22. stycznia 2014r., w dniu Święta Dziadka, na zaproszenie dzieci z Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu, blisko 200 osób przybyło do hali sportowej w szkole na okolicznościowy koncert dedykowany ukochanym babciom i dziadkom. Seniorzy mieli możliwość zobaczyć swoje pociechy w specjalnym programie jasełkowym przygotowanym przez najmłodsze dzieci, w pięknych recytacjach przygotowanych przez gimnazjalistów oraz wysłuchać starych pięknych polskich piosenek w wykonaniu zespołów wokalnych Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu. Sam program, a także uśmiechnięte buzie i radosne serca wykonawców były entuzjastycznie odbierane przez widownię. Pod koniec programu maluchy składały wszystkim życzenia i częstowały słodyczami. Prowadzące uroczystość panie: Grażyna Burska, kierownik gimnazjum i Małgorzata Szerwińska, pedagog szkolny, podkreślały wielopokoleniowość występujących artystów dziękując jednocześnie za przygotowanie programy nauczycielom i instruktorowi zajęć wokalnych GBP.    

Wszystkim babciom i dziadkom w dniu ich święta życzymy wszystkiego najlepszego.  
Andrzej Sowa


alt


alt


alt


altKarnawał w Gminie Skarbimierz trwa            
W kolejnych wioskach Gminy Skarbimierz sołtysi i Rady Sołeckie, przy współudziale Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu, organizują zabawy karnawałowe dla dzieci. W ostatni weekend zabawom dla dzieci towarzyszyły także spotkania z okazji Dnia Babci i Dnia dziadka.        I tak w m. Kopanie Pani sołtys Małogorzata Krakowiak wraz z Radą Sołecka zaproponowały mieszkańcom wioski w sobotę Spotkanie Opłatkowe a w niedzielę zabawę dla dzieci połączona ze spotkaniem dla ich babć i dziadków. Zabawa była przednia, zwłaszcza, że z dziećmi bawił się wesoły klaun Mirek. I dzieci i dorosli beda ją długo wspominać.       

W Kruszynie, w piatkowy wieczór, 17.01. 2014r. Kilkadziesiąt dzieci wraz z rodzicami uczestniczyło w karnawałowej zabawie. I tu Pani sołtys Anna Noga wraz z Radą Sołecka zadbała o to aby dziciom niczego nie zabraklo. Dziesiątki konkursów z nagrodami, tańce, wspólne śpiewanie i wiele innych atrakcji uczyniło dziecięcy karnawał w wiosce niezapomnianym.


     alt


        Szczególna była zabawa dla dzieci i biesiadne spotkanie z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka w Zielęcicach. Tu bowiem Pani soltys Wanda Cielica wraz z paniami z Rady Sołeckiej zaprosiły malusińskich z rodzicami i seniorów do świeżo wyremontowanego Domu Ludowego w wiosce. Wszyscy uczestnicy spotkania podziwaiali końcowy efekt dziekując jednoczesnie wszyskim, którzy pomogli to uczynić. Na zabawie dziecięcej w Zielęcich, z dziesiątkami konkursów, mikołajem, paczkami i wesołą, bardzo lubiana przez dzieci, Pania Jadzią, bawiło się ponad 100 maluchów z rodzicami.        

Po radościach dla najmłodszych przyszedł czas na spotkanie dla ukochanych babć i dziadków. Były wzruszajace dziecięce życzenia dla seniorów i wsólna biesiada lwowska z kabaretem „Tiligentne Batiary”. Wszyscy wspólnie spiewali lwowskie i inne pieśni biesadne i zapowiadali że tego typu integracyjnych spotkań musi być więcej.        

W Zielęcicach w Spotkaniu z okazji Dnia Babci i Dziadka uczestniczył Andrzej Pulit – wójt Gminy Skarbimierz, który przed biesiadą pogratulował mieszkańcom wioski odremontowanego obiektu i podziękował im za zaangażowanie przy realizacji remontu. Złożył także życzenia babciom i dziadkom z okazji ich świeta.        

Odremontowany Dom Ludowy w Zielecicach to kolejny piekny obiekt w Gminie Skarbimierz.        alt  
alt 

Drugi finał WOŚPu w Skarbimierzu za nami


Jak podaje sztab WOŚPu w Skarbimierzu, mieszkańcy Skarbimierza i okolicznych miejscowości zebrali w trakcie 22. Finału 8 788,68 zł.
Finał w Skarbimierzu odbywał się po raz drugi. Główny organizatorem było, podobnie jak w ubiegłym roku Stowarzyszenie Zakotwiczeni. Dzielnie wspierała ich Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu Osiedle. Wszyscy, którzy odwiedzili tego dnia halę sportową w Skarbimierzu, mieli możliwość uczestniczenia w koncertach zaproszonych zespołów, pokazach chemicznych, sportowych, pokazach zumby, wziąć udział w licytacji, spróbować grochówki i kiełbaski z grilla, a także obejrzeć pokaz muzyczno-wizualny na ścianie budynku szkoły oraz zobaczyć światełko do nieba. Dzieci najwięcej czasu spędzały na dmuchańcu przygotowanym przez GBP w Skarbimierzu.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu, oragnizatorom, wolontariuszom i wszystkim mieszkańcom za hojność we wspieraniu inicjatywy WOŚPu.alt     alt


  alt     alt

Bal karnawałowy w Zwanowicach


         W piątek 10.01.2014. w sołectwie Zwanowice każde dziecko mogło wziąć udział w zabawie karnawałowej. Około czterdziestu dzieci przybyło wraz ze swoimi opiekunami do Domu Ludowego, gdzie czekały ich ciekawe atrakcje.

         Dzieci spędziły popołudnie w towarzystwie nieocenionej pani Jadzi, która przygotowała dla nich przeróżne konkursy i zabawy. Najmłodsi musieli zmierzyć się ze sobą w konkurencjach tanecznych, plastycznych i ruchowych. Dla najlepszych były oczywiście nagrody. W zabawach udział brali także dorośli, których dzieci same wyciągały na parkiet. Na gości czekał także pyszny poczęstunek w postaci tego, co dzieci lubią najbardziej czyli słodyczy. Impreza odbyła się dzięki pani sołtys Zwanowic Małgorzaty Kowalskiej a w organizacji pomogli pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu.

         W najbliższym czasie podobne atrakcje czekają również dzieci w innych sołectwach Gminy Skarbimierz. Tak jak co roku dzieci mogą liczyć także na wyjazdy w czasie ferii. Zapisy już niebawem. Informacje na bieżąco u sołtysów oraz w GBP w Skarbimierzu.


alt

Rodzinne warsztaty bożonarodzeniowe w Brzezinie  


W dzisiejszych czasach w  sklepach można kupić mnóstwo gotowych ozdób bożonarodzeniowych począwszy od  stroików na stół, wianków, ozdób na choinkę, a skończywszy na wszelkiego rodzaju potrawach  wigilijnych. Dla ludzi zabieganych, do późna pracujących to bardzo wygodne rozwiązanie. Jednak każdy przyzna, iż nie ma nic przyjemniejszego niż własnoręczne przygotowanie dekoracji, które ozdobią, czekający na te wyjątkowe  święta, dom. Tym przyjemniejsze jeśli można to zrobić razem z dzieckiem. Wspólnie spędzony czas przy robieniu ozdób choinkowych zbliża rodzinę. Od wieków to właśnie adwent był tym momentem, kiedy dzieci z rodzicami i dziadkami wykonywały wspólnie łańcuchy z bibuły i słomy czy papierowe jeżyki i gwiazdy. Takie rodzinne spotkania były niezwykle radosne, pełne ciepłych opowieści i przenosiły wszystkich w nastrój oczekiwania na utęsknione święta, a przede wszystkim umacniały i zacieśniały  więzi rodzinne, dlatego należy je kontynuować i kultywować za wszelką cenę. Mając to na uwadze Grupa Seniorów Młodszych z Brzeziny wraz ze Stowarzyszenie Przyjaznych Brzezinie „Kamień” w ramach projektu „Podaj dalej” zorganizowała  dla wszystkich mieszkańców Brzeziny i osób zainteresowanych warsztaty z tworzenia kartek świątecznych i ozdób bożonarodzeniowych, które odbyły się w grudniu przed świętami. Podczas tego spotkania każdy mógł przygotować niepowtarzalne ozdoby świąteczne. Materiały i wszelkie niezbędne rzeczy do wykonania ozdób zagwarantowali organizatorzy tego spotkania. Uczestnicy mieli do dyspozycji różnego rodzaju bibuły, kolorowe papiery, wycinanki,  brystole, cekiny, koraliki, anielskie pióra,  wstążki i wstążeczki, styropianowe kule, kuleczki, stożki, bałwanki, orzechy, różne  makarony, farby, kleje, flamastry, kredki, brokaty itp. Każdy mógł znaleźć  coś dla siebie.


alt   alt

Spotkanie oficjalnie otworzyła pani prezes Stowarzyszenia Przyjaznych Brzezinie „Kamień”  Anna Wiśniewska-Łątka, która przywitała wszystkich przybyłych, a następnie  zachęciła do wspólnego tworzenia ozdób. Głównym celem tego spotkania, było wzmocnienie znaczenia więzi międzypokoleniowych oraz doświadczenie tego, iż różne pokolenia mogą ze sobą doskonale współpracować oraz nawzajem się ubogacać. Dlatego do udziału w tym spotkaniu zaproszone były całe rodziny, po to, aby w tym przedświątecznym biegu zatrzymać się choć na chwilę, znaleźć dla siebie czas i aby uczyć się od siebie nawzajem. Na koniec pierwszego dnia dzieci, które były na warsztatach bez rodziców lub dziadków zostały poproszone o wykonanie w domu pewnego zdania. Polegało ono na tym, aby podczas niedzielnego wypoczynku porozmawiać z dziadkami oraz rodzicami nt. tego, jakie ozdoby przygotowywano wtedy, gdy oni sami byli dziećmi.

alt   alt

W trakcie trwania warsztatów przy każdym stanowisku znajdował się instruktor, który pokazywał jak za pomocą kilku prostych materiałów i odrobiny wyobraźni można wyczarować niezwykłe i niepowtarzalne cudowności. Z papieru, sznurka, kawałka drutu i innych poniewierających się po domu materiałów można zrobić tysiące pięknych ozdób. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Chętnych do nauki nie brakowało, a z każdą godzina przybywało coraz więcej zainteresowanych. Prawdziwą skarbnicą pomysłów okazała się m.in. pani Łucja Mazurkiewicz, pani Helena Wróż, pani Danuta Wanio oraz pani Halina Macierzyńska, za co jesteśmy im ogromnie wdzięczni. Nasze instruktorki przyniosły ze sobą, wykonane już wcześniej ozdoby, które wzbudziły zachwyt wśród uczestników warsztatów oraz osób nas odwiedzających.

alt   alt

Większość użytych technik wykonywania ozdób można było podpatrzeć podczas tych dwóch dni naszych spotkań.  Każdy, kto chciał się czegoś nauczyć od innych lub chciał kogoś nauczyć, miał tu pole do popisu. Po kilkugodzinnym spotkaniu uczestnicy zgodnie przyznali, że świąteczne ozdoby, kupowane zazwyczaj przez nas w sklepie, choć są  na tyle tanie, że co roku możemy zmieniać wygląd naszej choinki i wnętrza domu, to jednak nie przynoszą takiej radości i satysfakcji, jak ozdoby wykonane samodzielnie, czy też przez z babcię i wnuka lub dziecko i rodzica.  Bo nawet wspólne zakupy gotowych dekoracji nie zastąpią wielogodzinnych rodzinnych nasiadówek i tych wyjątkowych chwil spędzonych przy tworzeniu choinkowych ozdób. A to one właśnie tworzą to co najcenniejsze – nasze najlepsze, najmilsze wspomnienia… Bo chyba każdy z nas z sentymentem myśli o dziecinnych latach, kiedy siadało się przy kuchennym stole obok mamy, babci czy dziadka, brało klej, nożyczki, cudem zdobytą bibułkę i kolorowy papier, słomki i produkowało się małe dzieła sztuki, które z dumą prezentowaliśmy na pachnącej choince, (nie)koniecznie sztucznej.


alt  
alt

Większość dzieci z wielką radością uczestniczy w pracach kuchennych. A już robienie pierniczków to prawdziwa frajda. Wykorzystując ten entuzjazm do wspólnych wypieków wszystkich  zainteresowanych zaprosiła pani Stanisława Rycowska, która wykorzystując tradycyjny i prosty w przygotowaniu przepis przygotowała wraz z pomocnikami-kuchcikami moc pierniczków świątecznych o przeróżnych kształtach. Pierniczkowe ozdoby potrafią wspaniale udekorować choinkę czy świąteczny stroik.  Jak zaznacza pani Stanisława dobrze jest dodać trochę więcej aromatycznych przypraw, jak cynamon, by nasze ozdoby pięknie pachniały. Gotowe ciasto rozwałkowujemy i wycinamy z niego dowolne kształty. Wycięte ozdoby wkładamy do piekarnika i gotowe. Potem możemy nałożyć kolorowe lukry i pięknie je ozdobić. Wszystko zależy tylko od pomysłowości dziecka. Wodze fantazji można puścić nawet w dekorowaniu ciastek i pierników. Pani Stasia pozwoliła  maluchom na realizację ich własnych pomysłów. I nie przejmowała  się bałaganem wokoło, gdyż radość dzieci ze wspólnego działania jest bezcenna.

alt   alt

Podczas kilkugodzinnych warsztatów w Brzezinie wszyscy świetnie się bawili, odkrywali w sobie wiele talentów i zdolności. Była to także doskonała okazja do wspólnej rozmowy, żartów, wspomnień, a także wymiany doświadczeń i poglądów na różnorodne tematy, nie tylko świąteczne.  Wspólna praca pozwoliła poczuć uczestnikom tego niezwykłego spotkania atmosferę przedświątecznych przygotowań oraz tego, że my wszyscy należymy do jednej wielkiej rodziny i że wiele nas łączy. Na zakończenie warsztatów wszyscy wspólnie ubrali choinkę w ozdoby, które własnoręcznie przygotowali. Bożonarodzeniowe drzewko, które ozdobiło główną Salę naszego  Domu Ludowego wygląda przepięknie i niepowtarzalnie. Ale to nie był koniec atrakcji zaplanowany na ten dzień, dla wszystkich dzieci biorących udział w warsztatach organizatorzy spotkania przygotowali niespodziankę – mikołajkowe słodkości. Radości nie było końca. Podczas  tych niezwykłych zajęć powstały wyjątkowe aniołki, niepowtarzalne bombki, gwiazdy, stroiki, śliczne i oryginalne karty świąteczne, łańcuchy  i inne ozdoby choinkowe.  Dwudniowe warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, a samodzielne wykonanie ozdób świątecznych dostarczyło zarówno dzieciom, rodzicom jak i seniorom  wiele radości i osobistej satysfakcji. Wykonane przez uczestników ozdoby świąteczne mogą być znakomitym dopełnieniem gwiazdkowego prezentu - wszystko zależało od fantazji uczestników.

  

alt            

Warsztaty bożonarodzeniowe to jedno z wielu zaplanowanych przedsięwzięć projektu pn. „Podaj dalej” finansowanego w ramach programu „Seniorzy w akcji” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Na kolejne międzypokoleniowe, rodzinne spotkanie  Stowarzyszenie Przyjaznych Brzezinie „Kamień” i „Brzezińska Grupa Seniorów Młodszych” zaprasza wszystkich mieszkańców Brzeziny i nie tylko, dużych i małych, dzieci, młodzież, dorosłych a przede wszystkim  seniorów na wspólne kolędowanie, które odbędzie się już niedługo, bo  5 stycznia 2014 r.  o godz. 15.00 w głównej sali Domu Ludowego w Brzezinie. Już dziś gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych, w końcu na świecie nie ma piękniejszych kolęd niż polskie.     Tekst opracowała Joanna Sowierszenko Foto Anna Leszczyńska Anna Wiśniewska-Łątka
Koncert kolęd w Skarbimierzu  

W piątkowy poświąteczny wieczór, 27 grudnia 2013r., kościół pw. Św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu Osiedle wypełnił się do ostatniego miejsca. Tuż po 18.00 rozpoczął się bowiem w tym „domu bożym” piękny koncert kolęd które wykonywały gwiazdy Filharmonii z Tarnopola na Ukrainie. Pięć pań o pięknych głosach, w ludowych ukraińskich strojach tworzących zespoły: „Słowiki Galicji” i „ Bandurystok” – elegia strun, w tym także solistka – sopranistka Pani Oksana Małecka zaprezentowały publiczności znane polskie i ukraińskie kolędy, ludowe pieśni ukraińskie oraz dwa powszechne znane utwory muzyki klasycznej „Ave Maria”. Panie z zespołu „Bandurystok” wykonywały utwory akompaniując na bandurach - ukraińskich instrumentach strunowych. W trakcie koncertu panowała prawdziwie rodzinna atmosfera, publiczność śpiewała kolędy z wykonawcami. Koncert był swoistą ucztą duchową. Publiczność pożegnała ukraińskich artystów brawami na stojąco.

alt  alt

To już drugi grudniowy koncert muzyczny w kościele w Skarbimierzu. Ksiądz proboszcz, dziekan Stanisław Grzechynka inicjuje spotkania kulturalne i udostępnia świątynie także dla przeżyć artystycznych. Serdecznie dziękujemy Księdzu Stanisławowi. Koncert kolęd polskich i ukraińskich oraz i ukraińskiej muzyki ludowej w wykonaniu solistów Filharmonii z Tarnopola organizowali, wraz z parafią w Skarbimierzu, Urząd Gminy Skarbimierz (serdeczne podziękowania dla Pana Andrzeja Pulita – wójta Gminy Skarbimierz) oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu. Do następnego koncertu.


alt   alt  

Koncert świąteczny z piosenkami Anny German  


22 grudnia 2013r. w kościele pw. Św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu Osiedle odbył się wzruszający koncert pieśni sakralnych i piosenek Anny German w wykonaniu artystek z dalekiego Uzbekistanu – Inny Kamarian – sopran i Juliany Krukowskiej - organy , fortepian.
Dla ponad stu uczestników koncertu, utwory muzyki sakralnej, klasycznej i wspaniałe piosenki Anny German (min. „Być może”, „ Człowieczy los”, „Jesteś moja miłościa”) w pięknym wykonaniu wyżej wymienionego duetu były wzruszającym przeżyciem, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci. Po koncercie, przy owacjach na stojąco, Andrzej Pulit, wójt Gminy Skarbimierz podziękował wykonawczyniom utworów za muzyczne chwile wzruszenia i wręczył artystkom bukiety kwiatów. Była tez chwila na świąteczne życzenia dla mieszkańców gminy. Pełnym ciepła, życzeniom świątecznym od wszystkich dla wszystkich i życzliwym uśmiechom ( jak w piosence Anny German) nie było końca.
Obie artystki na co dzień tworzą zawodowy duet wykonując muzykę klasyczną na wokal i organy. Najczęściej czynią to w Katedrze w Taszkiencie co jest, jak same podkreślają, duża atrakcja dla turystów odwiedzających tę katolicka świątynię w centralnej Azji. Często przyjeżdżają z koncertami do Polski, Rosji i Niemiec.
Koncert Świąteczny Inny Kamarian i Juliany Krukowskiej w Skarbimierzu Osiedle organizował Urząd Gminy Skarbimierz, Parafia pw. Św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu i Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu.   Szósty cud Polski w Małujowicach

 

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o plebiscycie National Geographic, w którym wybierali Państwo 7 Nowych Cudów Polski. Nominowane dwa obiekty z naszego województwa znalazły się w tej siódemce.

6 miejsce zajęły polichromie z Kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach pochodzące z XVI w, 7 brzeski Zamek Piastów Śląskich.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku tego plebiscytu. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli swoim głosem małujowickie polichromie. Jest to wielkie wyróżnienie nie tylko dla wójewództwa, ale przede wszystkim dla naszej Gminy.

Wyniki znajdą Państwo m.in. tutaj

.

alt

fot. Roman BaranTo były piękne dni


          

  23.listopada w Łukowicach Brzeskich odbyła się wystawa miejscowych twórców połączona z koncertem artystów Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu.

            W sobotnie popołudnie mieszkańcy Łukowic Brzeskich i okolic mieli możliwość spędzenia czasu przy dźwiękach polskiej muzyki z lat siedemdziesiątych. Młodzieżowy zespół wokalny Loża ze Skarbimierza, dziewczęca grupa wokalna z Lipek oraz Cool-babki - zespół pań ze Skarbimierza zaprezentowały gościom takie utwory jak "To był świat w zupełnie starym stylu" Urszuli Sipińskiej", "Parasolki" Marii Koterbskiej czy "Nie ma miłości bez zazdrości" Violetty Villas. Widzowie śpiewali wspólnie z występującymi, w szczególności ostatni utwór "To były piękne dni" Haliny Kunickiej, który był motywem przewodnim koncertu oraz wystawy.

            Przed rozpoczęciem koncertu można było obejrzeć prace Patrycji Zoldy. Dwudziestolatka mieszkająca w Łukowicach Brzeskich zajmuje się malarstwem amatorsko, jednak jej prace wyglądają na bardzo profesjonalne. Jej twórczość obejmuje m.in. malarstwo impresjonistyczne. Razem z jej obrazami można było spojrzeć na tykwy ręcznie malowane przez panią Urszulę Rygał również mieszkankę Łukowic Brzeskich. W czasie koncertu można było także wysłuchać kilku wierszy napisanych przez panią Urszulę.

            Wystawie oraz koncertowi towarzyszył szwedzki stół, w którego przygotowaniu pomogły mieszkanki Łukowic Brzeskich. Nad całością imprezy czuwali pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu: Magdalena Zamoroka - pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia i instruktor wokalny , Mateusz Michałków - akustyk i technik oraz Dyrektor Andrzej Sowa.


Święto Niepodległości w Gminie Skarbimierz

               11 listopada 2013r. w Skarbimierzu Osiedle, w chłodny poranek, odbyła się szczególna uroczystość 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski. Szczególna dlatego, że tegoroczne gminne Święto Niepodległości uświetnili swoją obecnością sztandar i kompania honorowa  1 Brzeskiego Pułku Saperów, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, młodzież szkolna wraz ze sztandarem Zespołu Szkół w Skarbimierzu, wielu gości,  w tym: Pani Brygida Jakubowicz pełnomocnik Starosty Powiatu Brzeskiego ds. kombatantów i osób represjonowanych, płk Jan Pajestka – dowódca 1 Pułku Saperów w Brzegu, gen. Bryg. Ryszard Gruszka były dowódca 1 Brygady Saperów w Brzegu – mieszkaniec Skarbimierza Osiedle, mł. bryg. Grzegorz Pogorzelski z Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu, przewodniczący brzeskich  i opolskich oddziałów organizacji kombatanckich: bosm.dr.inż. Józef Duda, mjr dr Jan Majewski, Walenty Oliwa, duchowni z  Brzegu i gminnych parafii radni i sołtysi Gminy Skarbimierz a przede wszystkim kombatanci mieszkający w Gminie Skarbimierz.

alt

              

           Punktualnie o 10.00 do Kościoła pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu Osiedle ks. Proboszcz Stanisław Grzechynka zaprosił poczty sztandarowe i kompanię honorową na mszę święta w intencji Ojczyzny. Piękną, żywo odbierana przez wiernych homilię, wygłosił nowy kapelan brzeskiej jednostki ks. proboszcz por. Władysław Włodarczyk. W czasie mszy słyszeliśmy piękne pieśni patriotyczne  wykonywane przez chór parafialny Cantate Domino pod kierunkiem Pani Magdaleny Jadczyk.

 

             Po mszy św. Odbyła się druga część uroczystości, także z udziałem wojskowej asysty honorowej. Na początek dwóch uczniów miejscowej szkoły podstawowej, Szymon Rybacki i Mikołaj Kudra, wprowadziło uczestników w nastrój zadumy recytując wśród brzozowych krzyży  patriotyczne wiersze.

Hymn narodowy wykonywał chór Cantate Domino.

alt

           Oficjalne niepodległościowe wystąpienie do uczestników wygłosił Andrzej Pulit wójt Gminy Skarbimierz. Wójt Pulit, zwracając się do kombatantów, zarówno przewodniczących organizacji kombatanckich, pocztów sztandarowych jak i  22 osób, którzy są mieszkańcami gminy, wyraził wdzięczność za ich udział w uroczystości i podziękował im za wszystko co uczynili dla Ojczyzny w czasie II wojny Światowej oraz już po jej zakończeniu  gdy trzeba było kraj odbudowywać. Dziękując za ich patriotyzm życzył kombatantom „ długich lat życia w zdrowiu i miłości najbliższych, w otoczeniu szacunkiem i czcią ze strony młodego pokolenia.”   Wójt Andrzej Pulit podziękował także brzeskim żołnierzom oraz, za pracę  i wysiłek wszystkim mieszkańcom  Gminy Skarbimierz, naszej „małej Ojczyzny”. 

          Kolejnym punktem uroczystości był  „Niepodległościowy Apel Pamięci”, który odczytał oficer z 1 Pułku saperów mjr Błażej Lenard i oczekiwana przez wszystkich salwa honorowa wykonana przez kompanię honorową dla uczenia pamięci wszystkich poległych za Polskę.

Potem w zadumie wszyscy wysłuchali sygnału „Spij Kolego” i Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

         Poczty sztandarowe i kompania honorowa przedefilowała przed uczestnikami uroczystości przy gromkich oklaskach, żegnających ich mieszkańców Skarbimierza Osiedle     i gminy.

              W części artystycznej wystąpił zespół „The Classic”, który wraz z chórem Cantate Domino wykonał najbardziej lubiane pieśni patriotyczne : „Rozkwitały pąki białych róż”, „Legiony”, „Biały krzyż” i  Rotę. Zaprezentowały się też Kresowianki w utworze  „Tęsknota za Ojczyzną”. Recytowano piękne wiersze (p. Maria Michalska i p. Jagoda Jadczyk)

         Po uroczystości na wszystkich uczestników czekała tradycyjna gorąca  grochówka, która, ze względu na przejmujące zimno, była szczególnie smaczna.

 alt   alt

            Tegoroczne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości organizował Andrzej Pulit – Wójt Gminy Skarbimierz, ks. Stanisław Grzechynka – proboszcz parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu, Rada Osiedla Skarbimierz – Przewodniczący Dariusz Kozłowski oraz Andrzej Sowa – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu - koordynator uroczystości.

       Intencją organizatorów było dotarcie do wszystkich kombatantów mieszkających na terenie Gminy Skarbimierz i zaproszenie ich na uroczystość. Część z nich przybyła, wielu stan zdrowia na to nie pozwolił. Dziękujemy im wszystkim za to co uczynili w swoim dotychczasowym życiu, życzymy dużo zdrowia, miłości i szacunku. Wymieńmy naszych bohaterów, którzy są naszymi  sąsiadami:

-ppor. Jan Drążek z Bierzowa

-ppor. Stanisława Pawłowska z Brzeziny

-szer. Genowefa Rychter z Brzeziny

-por. Eugeniusz Olejnik z Kruszyny

-por. Jan Kulik z Lipek

-por. Michała Raczyński z Łukowic Brzeskich

-por Walerian Majgier z Pępic

-por. Tomasz Lechowicz z Pępic

 -por. Władysław Pyczek z Pępic

-por. Władysław Fugiel z Prędocina,

-szer. Janina Wrębiak z Zielęcic

-por. Marian Roczniak Zielęcic

-por. Aniela Piotrowska ze Zwanowic

-ppor. Czesław Czapliński ze Żłobizny

 

kombatanci Sybiracy:

 

-Krystyna Dereń ze Skarbimierza Osiedle

-Emil Horęzga ze Skarbimierza

-Stanisława Jasiczek z Lipek

-Maria Konarska ze Żłobizny

-Stanisław Kullanda ze Żłobizny

-Anna Wolańska z Kruszyny

 

kombatanci - podopopieczni Zwiazku Inwalidów Wojennych:

-         Wiktoria Korolczuk ze Skarbimierza

-         Krystyna Litkowiec ze Skarbimierza Osiedle

 

        Do wymienionych kombatantów oraz do przewodniczących organizacji kombatanckich,  Andrzej Pulit Wójt Gminy Skarbimierz, skierował okolicznościowe życzenia, wraz z upominkami z Gminy Skarbimierz. 

       Będziemy kochani kombatanci pamiętać o Was zawsze.

 

                                                                                                       Andrzej Sowa                 Piknik rodzinny w Żłobiźnie

w dniu 11 listopada 2013r.

Dniu ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI w Żłobiźnie, na sali gimnastycznej, odbył się zorganizowany przez Stowarzyszenie „WILIJKI” piknik rodzinny pn. ”NASZA MAŁA WIELKA OJCZYZNA”. Zaproszeni zostali mieszkańcy i sympatycy Żłobizny, aby wspólnie radośnie uczcić ten dzień. Były śpiewy, zabawa, robienie kotylionów oraz obiecany gorący kapuśniak, kawa i herbatka oraz mnóstwo słodyczy z ODRY.


alt    alt
 

Piknik był też finałem konkursu na nazwę dla stawu w Żłobiźnie. Uczestnicy pikniku mogli oddać głos na swoją nazwę spośród trzech ( ze zgłoszonych ośmiu propozycji ), które uzyskały największą ilość punktów przyznanych przez komisje konkursową (w składzie: Joanna Janocha, Bolesław Konarski i Leszek Grzeszczak). Najlepszą nazwą z liczbą 39 głosów okazała się "KIJANKA" zaproponowana przez Ulę Król i jej przypadła nagroda - radioodtwarzacz Philips; II nagrodę zdobyła Agata Gadecka za nazwę "Zielanka", która spodobała się 36 osobom. III nagroda i 28 oddanych głosów przypadła Magdalenie Kamion za nazwę "Żłobisko". Na uznanie zasługuje Kacper Łuczko, który zaśpiewał Hymn Narodowy, czym wzruszył wielu zgromadzonych.

 

Wszyscy mamy nadzieje, że ta impreza otwiera nowy wspaniały rozdział w historii tego obiektu, z którym tak bardzo związana jest nasza społeczność. Stowarzyszenie „Wilijki” dziękuje Wójtowi Gminy Skarbimierz Panu Andrzejowi Pulitowi i Dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej panu Andrzejowi Sowie za udostępnienie sali gimnastycznej w tym dniu.

 

Stowarzyszenie Wilijki


alt   alt

27 października 2013 roku chór CANTATE DOMINO ze Skarbimierza wziął udział w dwóch przeglądach:

- XVIII Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej TOBIE POLSKO w Olszance

- XV Przeglądzie Piosenki Religijnej „Dobrze jest śpiewać naszemu Panu” w Komprachcicach.

Poziom muzyczny w obydwu przeglądach był naprawdę bardzo wysoki. Okazuje się, że śpiew chóralny jest „dyscypliną” szybko zanikającą. Cieszy więc fakt, iż są jeszcze ludzie, którym sprawia przyjemność wspólny śpiew wielogłosowy.

alt    alt

Chór zdobył:

- wyróżnienie w kategorii chóry a’capella w Olszance

- wyróżnienie w kategorii zespoły wokalne (TRIO SKARB) w Olszance

- wyróżnienie w kategorii zespoły wokalne w Komprachcicach.

Nie wyniki się jednak liczą lecz wspólne spędzanie czasu w dobrej atmosferze i przyjaznym towarzystwie.

Magdalena Jadczyk

  

 

O niezwykłym spotkaniu w Brzezinie

pełnym wspomnień, pieśni i rodzinnych anegdot …

 

Żyjemy w czasach, kiedy mamy coraz mniej okazji do kontaktów z ludźmi starszymi. Znikają rodziny wielopokoleniowe, które są skarbnicą historii naszych rodzin, tradycji i polskości. Świat zmienia się niezwykle szybko, brakuje nam czasu na wspólne rozmowy, spotkania. Powoli zapominamy. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż tracimy coś, co jest najcenniejsze. Czy możemy to uratować? Stowarzyszenie Przyjaznych Brzezinie "Kamień" mając to na uwadze zorganizowało w Brzezinie niezwykłe spotkanie międzypokoleniowe, okraszone wspomnieniami, rodzinnymi anegdotami oraz wspólnym śpiewem. Sam pomysł narodził się spontanicznie na początku tego roku, później przygotowano plan działania.


alt


           Członkowie Stowarzyszenia wzięli udział w konkursie "Seniorzy w akcji", ich projekt i zaplanowane w nim działania bardzo spodobały się komisji oceniającej, skutkiem czego uzyskano dofinansowanie do projektu pn. "Podaj dalej”. Spotkanie międzypokoleniowe stanowi niejako preludium dziesięciomiesięcznego projektu, w którym zaplanowano szereg bardzo interesujących przedsięwzięć i działań, do udziału, w których zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych. Przygotowania do spotkania z seniorami w Brzezinie trwały kilka miesięcy, ale najintensywniejszy był ostatni miesiąc, bo wtedy zaczęto osobiście odwiedzać ludzi, przede wszystkim, by oficjalnie zaprosić ich na to spotkanie, a także by zebrać zdjęcia, pamiątki, eksponaty, nazwy miejscowości (potrzebne do stworzenia „drogowskazu mieszkańców Brzeziny” z nazwami miejscowości, z których pochodzą), aby zgromadzić i spisać opowieści najstarszych brzezinian. Mieszkańcy Brzeziny i ich rodziny do ostatnich chwil gromadzili i przekazywali pamiątki na wystawę. Zaangażowanie było wielkie.

alt


 

Zgromadzono ogromne ilości eksponatów, trudno wymienić wszystkie, do najciekawszych można było zaliczyć m.in. drewniany, ręcznie rzeźbiony krzyż, prawdopodobnie z 1900 r., drewnianą skrzynię otrzymaną w posagu, stary sprzęt rolniczy: drewnianą taczkę, sierp, cep, wialnię, cały osprzęt do kiszenia kapusty, łopaty do zboża, pługi konne, urządzenie do kukurydzy, drewnianą szatkownicę, tłuczek do ubijania itd. Wśród równie cennych pamiątek znalazły się jeszcze: prawidła do butów, kilka tarek do prania, lampy naftowe, kuchenki na naftę i denaturat, maszyny do wyciskania serów i owoców, dwie maselnice na korbę, kołowrotki, młynki, zabytkowe lustro, stare wagi, bańki lecznicze, buteleczki na lekarstwa, drewniane ręczne magle, heble do drewna, żelazka na duszę, samowary, makutry, stare piękne foremki do pieczenia babek, ostrzałka do brzytwy, maszynka do ścinania włosów przywiezione, aż Wołynia, stary  zegar, moździerz, walizki, pudełko na kawę, stare maszyny do szycia,  ręcznie  haftowane serwetki z lat 40., stare narty i buty narciarskie, oficerki, wędki, mszał z 1864r., modlitewniki, ornaty, figurki i obrazy.


alt


          Była cała kolekcja sprzętów z PRL. Z każdym z eksponatów wiązała się historia, ciepłe, czasami bolesne wspomnienie lub też rodzinna anegdota. Spotkanie otworzyła pani Anna Wiśniewska–Łątka m.in. (inicjator i organizator spotkania) która bardzo serdecznie i ciepło przywitała wszystkich przybyłych mieszkańców Brzeziny, ich rodziny, znajomych, sąsiadów, zaproszonych gości. Opowiedziała o celu spotkania, gorąco zachęciła do obejrzenia wspaniałej wystawy składającej z się pamiątek i eksponatów brzezinian, do wspólnego biesiadowania i wspominania. Następnie zaprosiła wszystkich do obejrzenia prezentacji multimedialnej przygotowanej przez pana Marcina Łukawskiego, której towarzyszyły opowieści, komentarze pod wpływem chwili, wspomnienia, a czasami oznaki szczerego zdziwienia, iż ukazywane miejsca, zabudowania znajdowały się kiedyś w naszej Brzezinie, a dziś nie ma już po nich śladu. Z niecierpliwością czekano na pokaz również w formie multimedialnej zdjęć i wizerunków mieszkańców wsi. Z prawdziwym wzruszeniem opowiadano o sytuacji, okolicznościach związanych z wykonaniem tych zdjęć, starano się rozpoznać wśród dzieci, młodych osób ukazanych na zdjęciach - dzisiejszych dorosłych, dojrzałych już mieszkańców, naszych seniorów. Były łzy wzruszenia, był szczery uśmiech i momenty niedowierzania. W międzyczasie pani Teresa Macierzyńska według starej receptury i przy wykorzystaniu maśniczki przygotowała „prawdziwe” masło, posmarowano nim świeży, wiejski chleb i poczęstowano nim wszystkich obecnych. Nic nie smakowało tak wybornie. A dzieci, najmłodsi były tym prostym smakiem zachwycone.

alt   alt


 

 

Spotkanie było doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu w gronie przyjaciół,  jak i szansą na przywołanie wspomnień z okresu młodości. Pomogła w tym wystawa cennych pamiątek, „rodzinnych skarbów”,( którą mogli oglądać wszyscy zainteresowani) oraz multimedialna prezentacja ukazująca Brzezinę dawną i tą dzisiejszą.

 

        Śpiew zawsze był ważny i obecny w życiu naszych "seniorów", bo przecież mówi się „gdzie słyszysz śpiew - tam wchodź...", dlatego zaproszono pana Mariana Kłosińskiego, aby urozmaicił i uświetnił to spotkanie swoją osobą. Po obejrzeniu prezentacji współprowadzącym spotkanie został właśnie pan Marian – poeta, muzyk, animator kultury, wieloletni dyrektor Miejsko–Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim, założyciel i kierownik kameralnego zespołu „Miniaturki”, który w swój niezwykle ciepły sposób przywitał wszystkich przybyłych, a następnie zaprosił wraz ze swoim przyjacielem panem Stanisławem do wspólnego śpiewu. Przy dźwiękach akordeonu zebrani, goście, seniorzy pięknie zaśpiewali m.in. „Jak długo w sercach naszych”, „Zielony mosteczek”, „Głęboka studzienka”, „O mój rozmarynie”, „Z młodej pieśni się wyrwało”, „Góralu, czy Ci nie żal…” itp. O dziwo, niektórzy nie potrzebowali „ściągawek z tekstem”, gdyż pieśni i piosenki znali ze swojej młodości, płynęły one jakby z głębi ich serc wypełniając świetlicę wiejską w Brzezinie potężnym, donośnym śpiewem. Niejednemu mieszkańcowi łza się w oku zakręciła ze wzruszenia. Nasi seniorzy zauważyli, iż niektóre wspomnienia odciskają się w nas tak mocno, że stają się bardziej doniosłe dopiero długi czas później. Takie chwile jątrzą przeszłość, a przez to są zawsze obecne w naszych wciąż bijących sercach. Bo przecież niektórych wydarzeń się nie wspomina, lecz przeżywa się je od nowa. I tak było podczas spotkania międzypokoleniowego w Brzezinie. Spotkania skłoniły mieszkańców do rozmów o tym jak wyglądały dawniej ich miejscowości, domostwa i jak się w nich żyło. Spotkanie z seniorami to także wspomnienia z historii miejscowości. Takie niecodzienne spotkania dają też możliwość przybliżenia naszej ciekawej, choć niełatwej, historii najmłodszemu pokoleniu.

Spotkanie międzypokoleniowe w Brzezinie przebiegało w bardzo ciepłej, wręcz rodzinnej atmosferze, którą tworzyli wszyscy obecni: nasi seniorzy, zaproszeni goście, mieszkańcy Brzeziny, a także pani Ania Wiśniewska-Łątka wraz z panem Marian Kłosiński, którzy potrafili w znany sobie tylko sposób nawiązać niesamowitą więź z publicznością.

 alt

 

 

 

Wieczór zakończyła pani Anna – prezes Stowarzyszenia, która podziękowała wszystkim za przybycie, za wspólne śpiewanie i niecodzienną „podróż przez historię”. Podkreśliła, iż te spotkania mają dla wszystkich ogromną wartość historyczną. Seniorzy to żywi świadkowie i uczestnicy dawnych wydarzeń, ich opowieści i wspomnienia nie są zakłamane, lecz szczere i prawdziwe. W czasie tej „podróży w przeszłość” zostały przypomniane sylwetki dawnych mieszkańców Brzeziny ciekawe wydarzeni z życia wsi, wizerunki dawnych zabudowań, które dziś wyglądają już zupełnie inaczej albo też nie istnieją. Te opowieści są bezcenne.

 

Na zakończenie w imieniu organizatorów pragniemy podziękować wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania tego niezwykłego spotkania. Dziękujemy mieszkańcom, przede wszystkim naszym seniorom za przybycie i podzielenie się z nami tym, co mieli najcenniejszego. Dziękujemy wszystkim za zbieranie i użyczenia na czas wystawy swoich pamiątek, zdjęć, dokumentów i innych ważnych eksponatów, za przygotowanie wystawy, panu Marcinowi Łukawskiemu za przygotowanie prezentacji, Paniom za upieczenie ciast, przygotowanie biesiady i obsługę naszych wyjątkowych gości. Dziękujemy panu Marianowi Leszczyńskiemu za przygotowanie drogowskazu, panu Marianowi Kosińskiemu za niezwykłą oprawę muzyczną i wspólny śpiew. Dzięki Wam to spotkanie było tak udane i pozostanie na długo w sercach i pamięci wszystkich brzezinian i nie tylko. Dziękujemy.

Tekst opracowała Joanna Sowierszenko przy współpracy pani Anny Wiśniewskiej-Łątki

Foto: Anna Leszczyńska, Marcin Łukawski

 

Święto Gminno-Powiatowe w Skarbimierzu              W ostatni weekend stolicą kulturalną Powiatu Brzeskiego stał się Skarbimierz.
W Skarbimierzu -Osiedle bowiem, w niedzielę 22.09.2013. odbyły się Dożynki Gminno-Powiatowe. Imprezę dożynkową poprzedzały Dni Skarbimierza, które rozpoczęły się już w piątek.


              W dniu 20.09.2013r. wieczorem odbyła się premiera widowiska tanecznego pt. „Alicja” w wykonaniu zespołów tanecznych Gminnej Biblioteki Publicznej ze Skarbimierza. Twórcą tego przedsięwzięcia była Aleksandra Ofmańska-Kowalczyk – instruktor zespołów tanecznych GBP. Spektakl rozpoczął się o godz. 19:00 w hali sportowo-widowiskowej  Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu i obejrzało go blisko 500 osób.

               Sobota była dniem sportowo-muzycznym. O godz. 12:00 nastąpiło uroczyste oficjalne otwarcie stadionu w Skarbimierzu, poczym odbył się mecz inauguracyjny z udziałem drużyny Rady Osiedla Skarbimierz i Sołectw Gminy Skarbimierz. Wygrała drużyna Rady Osiedla. Po meczu rozpoczęła się Spartakiada, w której udział wzięło 7 drużyn z sołectw Gminy Skarbimierz oraz drużyna z firmy OKPOL Skarbimierz. Uczestnicy toczyli zacietą walkę w 8 konkurencjach. Drużyny zmierzyły się w grach zespołowych oraz dyscyplinach indywidualnych ( w tym roku po raz pierwszy odbyły się  indywidualne regaty kajakowe na basenie w Skarbimierzu). Zwyciężyła drużyna sołectwa Brzezina, drugie miejsce zajęły Zwanowice, trzecie Skarbimierz Osiedle.
              
               Niezwykle wzruszającym był bieg przedszkolaka, w którym wzięło udział kilkadziesiąt dzieci. Zarówno dzieci, ich rodzice i najbliźsi oraz wszyscy kibice byli niezwykle wzruszeni po dotarciu maluchów do mety. Były medale, słodycze i dużo radości.
               Od godz. 16:00 rozpoczęła się część koncertowa imprezy. Wystąpiły zespoły z Klubu Wojskowego w Brzegu, zespół  The Classic, kapela Góralska Hora. O godz. 19:00 na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru: Jerzy Słota –  wokalista zespołu VOX. Któż nie zna choćby kilku utworów tej grupy? Przy hitach takich jak „Bananowy song” i inne bawiło się wielu mieszkańców Skarbimierza. Impreza zakończyła się w godzinach wieczornych, do tańca przygrywał gościom zespół Wrzos.

alt

          Dożynki Gminno – Powiatowe rozpoczęły się w niedzielę o godz. 12:00 uroczystą dożynkową mszą św. w kościele parafialnym w Skarbimierzu Osiedle. Mszę celebrował ksiądz dziekan Stanisław Grzechynka. W czasie mszy wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani przez Starostę Powiatu Brzeskiego Macieja Stafańskiego i włodarzy wszystkich gmin i miast powiatu brzeskiego  poswięconym wcześniej chlebem z tegorocznej mąki. Poświecono także wszystkie wieńce dożynkowe.
           Po mszy ulicami Skarbimierza Osiedla ruszył barwny korowód dożynkowy, w którym uczestniczyli motocykliści, samochody Grupy Ewakuacujno Ratunkowej, poczet sztandarowy Gminnego Zespołu Szkół, wieńce dożynkowe i uczestnicy imprezy dożynkowej. Korowód prowadziła Orkiestra Wojskowa z Żagania.


alt

            Przed rozstrzygnięciem Konkursu na Gminny Wieniec Dożynkowy odbyła się ceremonia przekazania przez starostów dożynek: Wioletę Kozłowską i Mirosława Bucyka chleba Staroście Powiatu Brzeskiego Panu Maciejowi Stefańskiego i Wójtowi Gminy Skarbimierz Panu Andrzejowi Pulitowi. W krótkich wystąpieniach starosta i wójt podziękowali rolnikom za ich ciężką pracę.
            W konkursie na najpiękniejszy wieniec w Gminie Skarbimierz wygrało sołectwo Zwanowice, drugie miejsce zajęła Brzezina, trzecie Skarbimierz Osiedle, pozostałe wieńce otrzymały wyróżnienia. Po wyłonieniu najpiękniejszego wieńca w Gminie Skarbimierz nadszedł czas na konkurs na wieniec powiatowy, w którym zwyciężył wieniec z Gminy Grodków. Wieniec ze Zwanowic zajął 3. miejsce.W czasie obrad jury zaprezentowały swoje umiejętności orkiestra wojskowa z Żagania, Ozi- Brass Orkiestra z Kątów Opolskich

             O godz. 16:30 na scenie pojawili się atrysci z  gmin powiatu brzeskiego: z Gminy Olszanka wystąpiły dzieci biorące udział w projekcie Radosne Świetlice Wiejskie (z Czeskiej Wsi i Jankowic Wielkich), z Gminy Lubsza zaprezentowało się Leśne Echo i trio pod kierunkiem p. Jana Sowy, ze Skarbimierza wystąpiły Kresowianki a z Gminy Lewin Brzeski p. Wiesław Katolik.
            Przed koncertem gwiazdy wieczoru zespół taneczno-wokalny z Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu zaprezentował widzom fragmenty choreografii ze spektaklu Alicja oraz znane utwory wokalne.
            Gwiazdą niedzielnej imprezy był Zbigniew Wodecki, który udowodnił, że jego muzyka jest wciąż na czasie. Jego głos, dźwięk trąbki i skrzypiec przyciagnął podziwiało wielu widzów. Ostatnim punktem  programu artystycznego  był koncert zespołu North West Passage.


alt
        
Na uczestników dożynek czekało wiele innych atrakcji m.in. przygotowane przez Stowarzyszenie Wilijki ze Żłobizny stanowisko promocyjne, przy którym można było spróbować przygotowanego przez członków stowarzyszenia chleba ze smalcem i swojskich kiszonych ogórków a także ciast upieczonych przez panie z różnych wiosek Gminy Skarbimierz. Ponadto na wielu stanowiskach można było spróbować tegorocznego miodu, podziwiać wytworów sztuki ceramicznej, okolicznościowe wystawy dożynkowe, wystawę przedstawiajaca Powiat Brzeski  i zobaczyć wiele innych stanowisk promocyjnych.

         Po raz pierwszy na basenie w Skarbimierzu uczestnicy imprezy mieli możliwość korzystania z relaksu na wodzie.

         Organizatorami Dni Skarbimierza i Dożynek Gminno-Powiatowych byli: Urząd Gminy Skarbimierz, Starostwo Powiatowe w Brzegu, Rada Osiedla Skarbimierz oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu. Partnerami Eko-Skarbimierz, Bank Spółdzielczy Oława, Bank Spółdzielczy Grodków-Łosiów, Bank Spółdzielczy w Brzegu, Nadleśnictwo Brzeg, Johnson Controls ze Skarbimierza, Team Sport, Stacja Kontroli Pojazdów „Oliwera” ze Skarbimierza. Słodycze dla dzieci artystów ufundowało Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych Odra Brzeg. Patronatem medialnym objęli imprezę: Gazeta Brzeska, Panorama Powiatu Brzeskiego oraz twójbrzeg.pl.

         Impreza dożynkowa była bardzo udana a osobiste zaangażowanie gospodarzy dożynek Pana Macieja Stefańskiego Starosty Powiatu Brzeskiego i Pana Andrzeja Pulita Wójta Gminy Skarbimierz przyczynio się do takiego a nie innego jej przebiegu. Nad całością przebiegu imprezy czuwał Andrzej Sowa – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu.

 

W Lipkach podziękowali za plony

    

            Uroczystą mszą świętą rozpoczęły się 7 września dożynki sołeckie w Lipkach. Ksiądz Marek Staniszewski podczas homilii podkreślał trudy i wysiłek rolników, pobłogosławił również chleb i wieniec żniwny.

 

             A ten, przedstawiający Matkę Boską Częstochowską wykonało 10 gospodyń z Lipek: Małgorzata Kowalczyk, Daniela Pociecha, Lucyna Senecka, Genowefa Janusz, Marzena Owsiany, Ewa Owsiany, Barbara Wróż, Beata Walczyńska, Helena Sajkowska i Elżbieta Mietła. Obraz powstał z wyklejonego kłosia pszenicy, które nazbierali podczas żniw ich mężowie i pozostali miejscowi rolnicy.

             Zaszczyty starostów dożynek pełnili Elżbieta Mietła i Krzysztof Senecki. – Zbiory w tym roku były nienajgorsze – oceniali zgodnie wraz z innymi gospodarzami. – Jedynie cena skupu mogłaby być lepsza.

 alt   alt

         

          Po sumie dożynkowej przyszedł czas na oficjalne rozpoczęcie festynu. Sołtys Zdzisław Uryga i wójt Andrzej Pulit zaprosili wszystkich gości do dobrej zabawy.

 

          Z okolicznościowym programem wystąpiły dzieci z miejscowej szkoły podstawowej. Było też wielkie czytanie bajek Aleksandra Fredry. W bibliotece pod okiem Barbary Homaniec dzieci z rodzicami zaznajamiały się m.in. z „Pawłem i Gawłem”, „Małpą w kąpieli” i „Osiołkiem”. A na koniec dyrektor gminnej biblioteki Andrzej Sowa odczytał „Bajkę o Sowie”.

          Na najmłodszych czekały ponadto dmuchane zamki i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Można było też spróbować pysznego jadła przygotowanego przez Stowarzyszenie Lipowa Osada.

 alt   alt

           Największym hitem święta plonów okazał się jednak występ zespołu „Nie ma lipy” w składzie: Piotr Stachyra, Wojciech Spławiński, Przemysław Uryga i Robert Duś. Męski kwartet porwał wszystkich do tańca.  Fanki oszalały na punkcie żywiołowo wykonywanych przez panów znanych utworów muzyki tanecznej.

 

            Dożynki zakończyły się zabawą pod chmurką. Ta trwała do białego rana.

 

Tekst i foto Paweł Pawlita
Narodowe Czytanie 2013             W Gminie Skarbimierz narodowe czytanie zainicjowano już w piątek, 6 września. Organizatorzy akcji: Gminna Biblioteka Publiczna, Przedszkole Poziomka i  Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu zdecydowali, że wybrane utwory Aleksandra Fredry będą czytać w tym dniu dzieciom.

           Od godzin przedpołudniowych bajki Fredry czytali  dzieciom przedszkolnym i uczniom szkoły podstawowej  nauczyciele, rodzice, uczniowie z gimnazjum, pracownicy Urzędu Gminy i pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej.  Dzieci zaś wspaniale się bawiły słuchając, poczym rysowały bajkowe postacie, rozwiązywały tematyczne konkursy i łamigłówki i zachęcały rodziców do wspólnego czytania częściej w domu.  Dzieci w Skarbimierzu miały także możliwość obejrzenia spektaklu teatru maska z Krakowa. Wspólne czytanie w Skarbimierzu odbyło się na terenie przedszkola Poziomka i przedszkola Gminnego Zespołu Szkół.

alt    alt


           Na uwagę zasługuję forma czytania bajek w Małujowicach, gdzie Pani bibliotekarka Seweryna Iwasieczko i nauczyciele z filii przedszkolnej „Poziomki” oraz rodzice dzieci przygotowali prawdziwą inscenizację Pawła i Gawła, w której aktorami były same dzieci.  Dzieci, na cześć  autora czytanych bajek, były ucharakteryzowane  na szlachcianki i szlachciców .Tam również, z inicjatywy sołtysa wioski dzieci otrzymały tematyczne upominki.
           W Łukowicach Brzeskich, w Domu Ludowym, w akcji  czytania uczestniczyły dzieci z z filialnej szkoły podstawowej i miejscowego przedszkola.  Po wspólnym czytaniu dzieci brały udział w konkursach związanych z prezentowanymi bajkami Fredry.


alt   alt


         
           Akcją wspólnego narodowego czytania objęto w Gminie Skarbimierz  blisko 400 dzieci w: Skarbimierzu ( z Przedszkola Poziomka, z przedszkola i szkoły podstawowej Gminnego Zespołu Szkól, w filii szkolnej i przedszkola w Łukowicach Brzeskich, z filii przedszkola Poziomka w Małujowicach i w Kruszynie, gdzie dzieci odwiedziła pani bibliotekarka ze Zwanowic oraz dzieci i rodzice z filii szkoły w Lipkach, gdzie wielkie czytanie przygotowano w bibliotece w czasie rodzinnego dożynkowego festynu  w dniu 7. września br.
           Wszystkie dzieci które uczestniczyły w Narodowym Czytaniu otrzymały słodycze ufundowane przez Andrzeja Pulita- wójta Gminy Skarbimierz oraz organizatorów.

                                                                              Andrzej Sowa


alt
 

 
To już jest koniec

 

 

           Niestety, zakończył się już II turnus zajęć kulturalno – sportowych zorganizowanych przez Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu Pana Andrzeja Sowę przy współudziale Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu Osiedle, który rozpoczął się 29 lipca 2013 roku , a zakończył w piątek 09 lipca 2013 roku.

           W zajęciach, na bazie Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu Osiedle, wzięło udział 45 dzieci ze Skarbimierza, Kruszyny, Pępic, Zielęcic i Żłobizny. Na bazie Domu Ludowego w Brzezinie wzięło udział 33 dzieci – wszystkie są mieszkańcami Brzeziny. W sumie organizator zapewnił wypoczynek dla 78 dzieci z Gminy Skarbimierz. Dzieci wzięły udział w wielu zaplanowanych przedsięwzięciach pozwalających rozwinąć ich tężyznę fizyczną czy też posiąść umiejętności zagospodarowania swojego czasu wolnego. Uczestnicy II turnusu zajęć kulturalno – sportowych wzięli udział między innymi w : chrzcie na wesoło, zajęciach plastycznych podnoszących ich umiejętności i samoocenę, a tematyka tych zajęć była bardzo urozmaicona bo dotyczyła między innymi problemów Ziemi, ekologii i różnych zakątków naszego Świata. Dzieci mogły się wyżyć na sali gimnastycznej w różnych konkurencjach zespołowych, które były dla nich bardzo emocjonujące, gdyż każda drużyna chciała wygrać. Sporo frajdy dało im również współzawodnictwo na placu zabaw czy w innych miejscach na świeżym powietrzu.

           Dzieci najbardziej zapamiętały konkursy, w które bardzo się zaangażowały i wykazały : „Moja indiańska wioska” oraz „Dzień na Hawajach”. Ponieważ pogoda przez cały okres zajęć kulturalno – sportowych była wspaniała to ważnym punktem programy były wyjazdy na krytą pływalnię w Brzegu gdzie pod opieką wychowawców i ratowników brzeskiej pływalni dzieci korzystały z zabaw sportowo – rekreacyjnych w wodzie. Dzieci zwiedziły opolskie ZOO oraz odbyły spotkanie z redaktorami Radia Opole. Wspaniałym pomysłem również okazała się wycieczka do Bobolandii we Wrocławiu gdzie na największym placu zabaw dla dzieci ( jak twierdzą właściciele ) nasze pociechy z Gminy Skarbimierz mogły wyżywać się na wielu , wielu ciekawych urządzeniach ( głównie dmuchanych ) , które jak potem same mówiły przyniosły im wiele frajdy. W ostatnim dniu zajęć podsumowaliśmy te dwa tygodnie wspólnych działań oraz wręczyliśmy dzieciom okolicznościowe dyplomy.

           Na koniec pragnę podziękować kadrze opiekuńczo wychowawczej opiekującej się dziećmi : pani Agnieszce Krzywickiej, Elżbiecie Seretna i Marii Zychla – wychowawczynie w Skarbimierzu Osiedle oraz wychowawcom w Brzezinie Pani Marioli Rupa, Annie Zacharewicz a także Pani Oldze Bieleckiej.


Kierownik zajęć
Ryszard Lau

 

alt   alt


Małujowicki festyn na św. Jakuba
 

            
28. lipca w niedzielę odbył się w Małujowicach coroczny festyn na św. Jakuba. Kilkuset gości mogło uczestniczyć w różnorodnych atrakcjach przygotowanych przez Radę Sołecką.
          Małujowice odwiedziła grupa motocyklistów, wystąpił chór Cantate Domino. Wieczorem imprezę taneczną poprowadził DJ Waldi. Przez cały dzień dzieci czekała moc zabaw, dmuchane zamki oraz słodki poczęstunek. Uczestnicy festynu mogli obejrzeć również polichoromie w Kościele w Małujowicach. Polichromie te są nominowane w plebiscycie na 7 nowych cudów Polski National Geographic.

 

Zachęcamy do oddania głosu na zabytek z Gminy Skarbimierz:

 

 

Aby oddać głos w plebiscycie,
wyślij SMS o treści:
TR.CUD.16.twój kod pocztowy (np. 00-999)
pod numer 71001

Aby oddać głos w plebiscycie i wziąć udział w konkursie z nagrodami - wyślij SMS o treści:
TR.kod wybranej nagrody.16.Twój kod pocztowy. uzasadnienie wyboru
pod numer 71001

http://www.7cudow.national-geographic.pl/

alt    alt
Wakacyjne zajęcia kulturalno-sportowe

w Gminie Skarbimierz.

 

77 dzieci uczestniczyło w I turnusie (15-26-07.2013.)specjalnych, wakacyjnych zajęć kulturalno- sportowych, które z inicjatywy Andrzeja Pulita – wójta Gminy Skarbimierz i radnych gminy zorganizowały wespół Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu.

W I turnusie zajęcia prowadzono w szkole w Skarbimierzu – Osiedle i w Domu Ludowym w Lipkach. Dzieciom zapewniono smaczne śniadania i obiady i moc atrakcji a nad wszystkim czuwali opiekunowie-nauczyciele. Dzieci miały zapewniony dostęp do hal sportowych, sal zajęć kulturalnych ale najbardziej radosną formą zajęć wakacyjnych zajęć były wycieczki. W okresie 2-tygodnowego turnusu dzieci uczestniczyły w „Pikniku na Florydzie” dla dzieci Opolszczyzny, odwiedziły pływalnie w Brzegu i Strzelinie oraz wrocławską „Bobolandię”. Na zakończenie uczestnicy dostali piękne dyplomy potwierdzające, że byli świetnymi i dzielnymi uczestnikami wakacyjnych zajęć kulturalno sportowych w Gminie Skarbimierz.


alt  alt

Już od 29.07.2013r rozpoczynamy kolejne zajęcia. Ponownie uczestnikami będzie blisko 80 dzieci. Tym razem w Skarbimierzu i w Brzezinie.


Andrzej Sowa

 

alt   alt


Zajęcia kulturalno – sportowe

w Gminie Skarbimierz . To jest to.Minął pierwszy tydzień zajęc kulturalno – sportowych, które organizowała Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu z inicjatywy Andrzeja Pulita – wójta Gminy Skarbimierz i radnych gminy. W zajęciach uczestniczy 46 dzieci w Skarbimierzu i 31 dzieci w Lipkach. Dzieci maja zapewnioną opiekę pedagogiczną, dwa posiłki dziennie, uczestniczą w licznych ciekawych zajęciach, w tym wyciczkach, dbając o rozwój kulturalny i fizyczny.

W pierwszym tygodniu zajęc hitem okazał się wyjazd na organizowany już po raz XIII w Brzegu „Piknik na Florydzie”dla dzieci Opolszczyzny. Wszystkie dzieci uczestniczące w zajęciach oraz kilkoro dzieci z Bierzowa zobaczyły jak wydląda słuzba brzeskich saperów, strzelały na strzelnicy, jeżdziły amfibią, łodziami oraz brały udział w licznych konkursach, kosztowały wojskową grochówkę. Następnie w Zamku Piastów Śląskich czuły się jak poszukiwacze złota , własnoręcznie biły pamiatkowe monety i mogły zwiedzić zamek. Ostatnią stacja były zabawy na w wodzie na brzeskiej pływalni.

Również w ramach zajęć, dzieci oglądały spektakl Teatru URWIS z Krakowa o Pipi Wędrowniczce, były na wycieczce w ośrodku mysliwskim w Żłobiźnie ( pieczenie kielbasek) oraz wykonują dziesiątki ciekawych rzeczy przygotowanych przez swoje panie. Dzieci są zadowolone z serwowanych posiłków i czekaja na kazdy kolejny dzień zajęć.

Do konca turnusu dzieci będą jeszcze ,min. na basenie w Strzelinie i we wrocławskiej Bobolandii. Kolejny turnus będzie już od poniedziałku który będzie miał miejsce w Skarbimierzu i w Brzezinie.


Andrzej Sowa

 alt    alt


Dzieci zostaną podzielone na trzy grupy: I grupa w Skarbimierz do lat 8, II grupa w Skarbimierzu od lat 9, III grupa w Lipkach

Odwiedziliśmy Pragę


Gminna Biblioteka Publiczna ze Skarbimierza wraz z biurem podróży Rio Bravo z Brzegu była organizatorem trzydniowej wycieczki do Pragi, która odbyła się w dniach 4-6.07.2013r. W ciągu trzech słonecznych dni udało nam się zwiedzić bardzo dużo zabytków i obiektów kulturalnych Pragi.

alt    alt


Zwiedziliśmy między innymi Dzielnicę Żydowską - Józefów, Most Karola, Hradczany, Rynek Starego Miasta, Obecni Dum, Muzeum Narodowe oraz Kutną Horę miasteczko położone 30 km od Pragi. Dnia drugiego wieczorem dane nam było również zobaczyć przepiękny spektakl baletowy „Tristan i Izolda” w otoczeniu tańczących fontann. Było to niesamowite doświadczenie artystyczne.

alt    alt


Trzeciego dnia udaliśmy się w rejs statkiem po Wełtawie, którym pożegnaliśmy Pragę. Wycieczkę będziemy wspominać z utęsknieniem ponieważ cała grupa była bardzo zgrana i miła. Praga pożegnała nas deszczem, co odebraliśmy jako znak, że będzie za nami tęsknić. My również…

 

alt    alt


alt
 

Niezwykłe święto w Lipkach


 
Święto Lipy - 29.06.2013W 100 rocznicę nasadzenia lip, elektryfikacji i wybrukowania miejscowej drogi mieszkańcy Lipek zainaugurowali cykliczne, doroczne Święto Lipy.

 

Mała Ojczyzna

 

Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej. Ksiądz Marek Staniszewski modlił się za wszystkich mieszkańców wsi, a w trakcie homilii podkreślał niezwykłą rolę małej ojczyzny: - Chciałbym przytoczyć dwa ważne cytaty. Pierwszy to wypowiedź Gołdy Tencer, aktorki żydowskiego pochodzenia: „Ojczyzną jest pamięć”, a drugi to myśl niemieckiego filozofa Martina Heideggera: „Budować, Mieszkać, Myśleć” – mówił. – Nasi poprzednicy stworzyli fundamenty Lipek. Sto lat temu wybrukowali wiejską drogę, nasadzili wzdłuż niej piękne lipy, zelektryfikowali osadę. My teraz o tym przypominamy, a jednocześnie mamy świadomość, że jesteśmy odpowiedzialni za dalszy rozwój naszego siedliska, naszego miejsca na ziemi. Dbajmy o Lipki.

 

Po mszy na placu przed kościołem wójt Andrzej Pulit z sołtysem Zdzisławem Urygą odsłonili pamiątkową tablicę przypominającą o wydarzeniach z 1913 roku.

 

Pszczoły i ludzie

 

Na placu przed domem ludowym rozstawiły się stoiska z lokalnymi smakołykami przygotowanymi przez Stowarzyszenia: Lipowa Osada z Lipek, Janko z Jankowic Wielkich i Koło Gospodyń Brzezińskich. Był też plener fotografii Jana Kuty z powodzi lat 2009 i 2010 oraz stanowisko Miejsko-Gminnego Koła Pszczelarzy w Brzegu z Januszem Iwasieczką na czele.

 

Pan Janusz demonstrował XIX-wieczną – na korbkę i współczesną - elektryczną wersję miodarki – urządzenia do odwirowywania miodu z plastrów pszczelich. Jego kolega z zarządu Zbigniew Nizinkiewicz natomiast chętnie opowiadał o roli pszczoły w środowisku: - Proszę sobie wyobrazić, że pszczoły by zebrać 1 kg miodu, muszą oblecieć około 2,5 mln kwiatów. Na każde 30 kg miodu zgromadzonego w ulu, pszczelarz odbiera tylko 10 kg – resztę, czyli 2/3 potrzebuje pszczela rodzina, by się wyżywić i przetrwać zimę. Ile zatem rocznie kwiatów musi oblecieć? Kolosalną liczbę 75 milionów!

 

- A gdyby tak nagle zabrakło pszczół? – snuje dalej pan Zbigniew. – Ludzkość wymrze w niespełna 4 lata. A dlaczego? Bo pszczoły zapylają jedną trzecią upraw świata. Dzięki nim o 30% zwiększone są plony, bez nich po prostu powoli zacznie brakować żywności.
 

 alt   alt
 

„Nie ma lipy”

 

W kolejnym obszarze imprezy - hali sportowej, dzieciaki miały do dyspozycji dmuchany zamek Dodatkowo klaun rozdawał im drobne upominki i malował buzie w rozmaite, kolorowe wzory.

 

Najwięcej uwagi przykuwała jednak profesjonalna scena ustawiona na boisku. Tam wystąpiły przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej, chór Cantate Domino ze Skarbimierza Osiedle, grupy artystyczne Gminnej Biblioteki Publicznej oraz najbardziej wyczekiwany, debiutujący zespół muzyczny z Lipek – „Nie ma lipy” w składzie z Konradem i Henrykiem Bednarkami (bratem i ojcem znanego wszystkim Kamila), Robertem Dusiem, Magdaleną Czoch, Andrzejem Makuszyńskim i Magdaleną Zamoroką.

 

Występ lipkowego bandu niestety przerwała gwałtowna ulewa. Na szczęście po dłuższej chwili rozpogodziło się i można było kontynuować program święta.

 

Zgromadzoną publiczność porwał zespół ABBA COVER wykonując w 100% na żywych instrumentach największe szlagiery szwedzkiego zespołu ABBA. Później noc należała już tylko do zespołu CREDO i bawiących się w rytmach, wykonywanych przez jego muzyków, przebojów muzyki rozrywkowej.

 

Święto Lipy zorganizowali sołtys Lipek wraz z radą sołecką, stowarzyszenie Lipowa Osada i Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu. Na drugą edycję imprezy organizatorzy zapraszają już za rok!

 


alt  alt
Tekst i foto Paweł Pawlita


Święto Strażaka

w Łukowicach Brzeskich 

4. maja 2013r., w Dniu Święta patrona strażaków Świętego Floriana, Rada Sołecka Łukowic Brzeskich i Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu zorganizowały festyn w Łukowicach Brzeskich. Na mieszkańców wioski i okolic, szczególnie tych najmłodszych, czekała moc atrakcji, w tym dmuchny zamek i suchy basen, koncert zespołów artystycznych Gminnej Biblioteki Publicznej oraz prawdziwa żołnierska grochówka. Strażacy z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowicach Brzeskich pokazali uczestnikom swoje umiejętności bojowe, a prawdziwym hitem, nieustannie obleganym przez dzieci i dorosłych, był wóz strażacki – drabina z Państwowej Straży Pożarnej z Brzegu. Każdy z uczestników festynu mógł poczuć się strażakiem, założyć hełm bojowy a także, pod opieką zawodowca, wznieść się ruchomą drabiną ku niebu.

Wszystkim strażakom z okazji ich święta składamy gorące podziękowania za ich ofiarną służbę i życzymy wszystkiego najlepszego.alt   alt    
 alt alt

 


 
Wyniki konkursu


 
Do dnia 25.04. odbieraliśmy zgłoszenia do Konkursu na Najlepsze Hasło Promujące Uroki Gminy Skarbimierz. 

Zwycięzkie hasło:

"Na polichromii szlaku stoi
GMINA SKARBIMIERZ.
Inwestorom sprzyja i gospodarkę rozwija."

 
Autorka tego hasła - pani Joanna Janocha otrzymuje od Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu nagrodę rzeczową o wartości 300zł ufundowanego przez Wójta Gminy Skarbimierz Andrzeja Pulita.

Dodatkowo jury postanowiło wyróżnić trzy osoby:
Paweł Pawlita, Robert Janocha i Joanna Łukawska.
Osoby wyróżnione otrzymują nagrody książkowe.

Dziekujemy serdecznie za udział w konkursie.

 
 
Biesiada Lwowska


27. kwietnia 2013r. ponad stu mieszkańców Skarbimierza Osiedle uczestniczyło w Biesiadzie Lwowskiej. Biesiadę przygotowała Rada Osiedla oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu. Nie zabrakło wspólnego śpiewania, lwowskiego folkloru i wspomnień, które zwłaszcza dla potomków przesiedleńców z kresów wschodnich miały duże znaczenie.

Przed imprezą  wszyscy biesiadnicy uczestniczyli w otwarciu wystawy „ Z kresowego albumu”, którą mieszkańcy gminy mogą odlądać do 30.04 2013r. w Gminnym Zespole Szkół w Skarbimierzu a później od 6-9.05. w Urzędzie Gminy Skarbimierz.

                                                                                                        Andrzej Sowa

alt 
alt

alt    alt
II miejsce naszych tancerek w Ozimku


alt

Dnia 12.04.2013r grupa taneczna „Loża” z Gminnej Biblioteki Publicznej ze Skarbimierza brała udział w Promocjach XVIII Wojewódzkiego Przeglądu Tanecznego Ozimek 2013. Zespół zaprezentował choreografię pt: ”Hostessy” w kategorii inscenizacja taneczna, która przypadła do gustu publiczności oraz jury. „Loża” jako „młodzież starsza” zajęła II miejsce z czego jesteśmy niezmiernie zadowoleni. Bardzo dumna jest instruktorka Aleksandra Ofmańska-Kowalczyk


Z Marsa do Lipek

W weekend, 6 i 7 kwietnia w domu ludowym w Lipkach obejrzeć można było interesującą wystawę zdjęć NASA z misji kosmicznej łazika Curiosity na Marsa.

Curiosity, z języka angielskiego znaczy ciekawość. I taki ciekawy właśnie robot od sierpnia ubiegłego roku bada powierzchnię czwartej planety układu słonecznego.

Łazik o wielkości samochodu obserwuje środowisko naturalne za pomocą kamer, stacji meteorologicznej i promieni lasera, wykonuje również odwierty w skałach i pobiera próbki do badania.

Do tej pory ustalono, że na Marsie była kiedyś woda. Na planecie wykryto też substancje z udziałem węgla. Badania gleby wykazały ponadto jej podobieństwo do tej wulkanicznej tworzącej nasze ziemskie Hawaje.

Curiosity ma eksplorować sąsiadkę Ziemi jeszcze przez kilka lat, a duży wkład w jego misję mają również Polacy – polska firma zbudowała bowiem moduł podczerwieni zainstalowany na łaziku.

Te i wiele innych ciekawostek można było poznać zwiedzając ekspozycję w Lipkach. Dodatkowo na najmłodszych czekał kreatywny konkurs na plastyczną realizację własnego wyobrażenia o kosmicznej sondzie.

Na wystawę zaprosiły: Konsulat Generalny USA w Krakowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu, sołtys Lipek z radą sołecką oraz stowarzyszenie Lipowa Osada.

Tekst i fot. Paweł Pawlita

alt    


 


 

Konkurs na babę i palmę Wielkanocną


23. marca 2013 roku w Domu Ludowym w Łukowicach Brzeskich 9 sołectw z gminy Skarbimierz rozstawiło pięknie przygotowane stoiska, na których królowały tradycyjne baby wielkanocne i inne specjały świąteczne oraz pięknie palmy wielkanocne.


Około 200 przybyłych na imprezę osób miały możliwość osobiście ukoić podniebienie wspaniałymi specjałami świątecznymi, podziwiać piękne wielkanocne palmy oraz wysłuchać krótkiego koncertu zespołu Loża z Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu. Poza konkursem podziwialiśmy także efekty przygotowań wielkanocnych dzieci ze szkoły w Łukowicach Brzeskich oraz piękne ozdoby wielkanocne przygotowywane w ramach organizowanych przez bibliotekę w ostatnim tygodniu twórczych warsztatów wielkanocnych dla dzieci w Lipkach, Brzezinie, Pawłowie, Kruszynie i Skarbimierzu Osiedle.

Jury w składzie: Renata Wojas w Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, Brygida Jakubowicz ze Starostwa Powiatowego w Brzegu oraz Beata Staszczyk z Brzeskiego Centrum Kultury po długich i trudnych debatach zdecydowało przyznać:

1. m. sołectwu Lipki
2. m. sołectwu Żłobizna
3. m. sołectwu Zielęcice

Nagrody były ufundowane przez Wójta Gminy Skarbimierz, Starostę powiatu Brzeskiego, Nadleśnictwo Brzeg i Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.
Imprezie patronowali Maciej Stefański – Starosta Powiatu Brzeskiego i Andrzej Pulit – Wójt Gminy Skarbimierz.

alt    alt

alt    alt


Wielkanocne warsztaty twórcze


Kilkadziesiąt dzieci skorzystało z naszej oferty wielkanocnych warsztatów twórczych prowadzonych przez terapeutę zajęciowego - panią Sylwię Borys.

Zajęcia odbyły się w Domach Ludowych w Lipkach, Brzezinie, Kruszynie, Pawłowie, Skarbimierzu w dniach od 18. do 22. marca.

Prace będzie można obejrzeć na wystawie w ramach Konkursu na Wielkanocna Babę i Palmę, który odbędzie się 23.03. w świetlicy wiejskiej Łukowicach Brzeskich.

 alt   alt

 alt   alt
 II Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej


16.03. odbył się w Skarbimierzu II PPPiP.

Jury w składzie:

Przewodnicząca :

Grażyna Kotecka – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Brzegu;

Członkowie :

Ks. Stanisław Grzechynka – proboszcz parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu;

Robert Duś – absolwent Akademii Muzycznej, radny Gminy Skarbimierz, członek grupy muzycznej ABBA COVER;

Grażyna Burska – absolwent reżyserii teatralnej, nauczyciel Gimnazjum w Skarbimierzu, współpracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu.

przyznało nagrody w trzech kategoriach:

soliści:

I miejsce - Szymon Dobrzański (Czepielowice)
II miejsce - Jagoda Jadczyk (Skarbimierz)
III miejsce - Leszek Horodyński (Skarbimierz)


zespoły:
I miejsce - Duet - zespół wokalno-instrumentalny (Głubczyce), Trio Skarb (Skarbimierz)
II miejsce - scholka z parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika (Skarbimierz)
III miejsce - Loża (Skarbimierz) schola z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (Malczyce)

chóry:
I miejsce - Miłości dwie (Malczyce)
II miejsce - Cantate Domino (Skarbimierz)

alt     alt
 


Organizatorzy II PPPiP:

Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu,

Parafia pw. św. Stanisława biskupa i męczennika w Skarbimierzu


Patronat honorowy nad II PPPiP objęli Wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit i Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański.


Dzień Kobiet w Gminie Skarbimierz

Dobiegł końca weekend związany ze świętem pań. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do współorganizacji imprez na terenia naszej Gminy oraz paniom przybyłym na spotkania okolicznościowe.


W piątek 8.03. obchodziliśmy Gminny Dzień Kobiet pod patronatem Wójta Gminy Skarbimierz Andrzeja Pulita. Gościem specjalnym była pani Konsul ds. zarządzania i administracji Konsulatu Generalnego USA w Krakowie. Zaproszeni goście z całej gminy pojawili się w Gminnym Gimnazjum na godz. 18:00, gdzie miało miejsce otwarcie wystawy "Curiosity wins" a tuż po nim koncert pod nazwą "To nie wypada". W czasie koncertu wystąpiły wszystkie grupy wokalne działające przy GBP w Skarbimierzu: Loża, dzieci ćwiczące śpiew w Skarbimierzu oraz Łukowicach Brzeskich a także Coolbabki - zespół pań ze Skarbimierza.

Koncert "To nie wypada" odbył się również w Pępicach i Małujowicach.
Do organizacji Dni Kobiet w znacznej mierze przyczynili sie sołtysi i rady sołeckie za co szczególnie dziękujemy.


alt         alt
 Dzień Kobiet w Żłobiźnie pod znakiem aktywnej rekreacji

 

9 marca 2013r. w samo południe mimo niesprzyjającej pogody zebrały się Panie, aby uczcić swoje święto marszem z kijkami( lub bez kijków) tzw. nordic walking . Postawiliśmy na aktywność fizyczną i choć grupa była mniej liczna niż się spodziewaliśmy, to humor dopisywał wszystkim.

Prelekcje o zaletach nordic walking i innych form aktywności fizycznej przygotowała Pani Iwona Grzeszczak zajmująca się na co dzień zawodowo rehabilitacją, za co organizatorzy serdecznie dziękują.

Każda z Pań otrzymała symbolicznego kwiatka, a wszyscy mogli delektować się gorąca kawą i herbatą oraz słodkościami. Najmłodsi uczestnicy (najmłodszym był niespełna 2 letni Franek) i najstarsza uczestniczka (72 lata) marszu zostali nagrodzeni atrakcyjnymi upominkami.

Dodatkowo wśród uczestników marszu, których nie odstraszyła niska temperatura i przelotne opady wylosowano nagrodę główną - blender kuchenny. Szczęśliwcem okazała się Hania N.

Organizatorem było Stowarzyszenie Odnowy, Promocji i Rozwoju Wsi Żłobizna ”Wilijki”. Na te okoliczność jedna z uczestniczek imprezy ułożyła zabawny wierszyk oddający atmosferę zabawy:

 

Wilijki chwyciły w dłonie kijki…

Nie straszne im wiatry, deszcze i pluchy…

Ściągnęły zimowe kapciuchy oraz fartuchy…

I maszerują z kijami…

Szukać Wielkanocnej Wydmuchy!!!

alt    alt
alt     alt Dzień Kobiet też po lwowsku w Łukowicach Brzeskich

 

Ponad 100 pań z Łukowic Brzeskich i Bierzowa w dniu 06.03.2013r. przybyło do Domu Ludowego w Łukowicach Brzeskich na uroczyste spotkanie z okazji Dnia Kobiet.

Kazimierz Zakowicz – Sołtys Łukowic Brzeskich we współpracy z miejscową szkołą podstawową i Gminną Biblioteką Publiczną w Skarbimierzu zaproponował przybyłym na uroczystość paniom wzruszający koncert w wykonaniu dzieci szkolnych oraz koncert kabaretu lwowskiego „Tyligentne Batiary”.

Były gorące życzenia, symboliczny kwiatek i skromny poczęstunek. Wszyscy dobrze się bawili i umawiali się na kolejne spotkania z kulturą, których zaplanowanych jest na 2013r wiele.

Wszystkim Paniom w dniu ich Święta życzymy samych radości.

                                                                                                        Andrzej Sowa

                                                                                        Dyrektor

Gminnej Biblioteki Publicznej

                                                                                                       w Skarbimierzu

alt      alt

alt     alt

 

Szołmarket


Jesteśmy po premierze! Galeria zdjęć kliknij tut

Galeria zdjęć z portalu twojbrzeg.pl autor: Adam Oleszko - kliknij tutaj


W zasypany śniegiem piątkowy wieczór 22 lutego 2013 w sali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej w Skarbimierzu, przy udziale ponad 300 widzów, odbyła się premiera spektaklu taneczno-wokalnego grup artystycznych Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu pt. "SzołMarket".

Ponad 100 dzieci i młodzieży z zespołów: Minimki, Urwisy, Lejdiss i Loża z wielką ekspresją zaprezentowało mieszankę stylów tanecznych z przesłaniem, że w dzisiejszym konsumpcyjnym świecie najważniejsze są nie "wszechobecne zakupy", lecz właściwe reakcje między ludźmi.

Spektakl oprócz rodziców, kolegów małych i większych artystów oklaskiwała nasza gminna, sprawdzona publiczność oraz zaproszeni goście z Panem Andrzejem Pulitem – Wójtem Gminy Skarbimierz i Panem Markiem Kołodziejem – Przewodniczącym Rady Gminy – goście którym serdecznie dziękujemy za przybycie i wsparcie działalności Biblioteki w sferze amatorskiej twórczości artystycznej.

Dziękuję serdecznie pomysłodawcom i twórcom spektaklu – instruktorom Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu: Pani Aleksandrze Ofmańskiej-Kowalczyk, Pani Magdalenie Zamoroce, Panu Łukaszowi Oskarowi Michalakowi, a także Panu Wojciechowi Kołodziejowi, Panu Mateuszowi Michałków i wszystkim innym którzy w jakiejkolwiek formie przyczynili się do jakże udanej premiery naszego spektaklu.

Dziękujemy również Marketowi "Dino" w Skarbimierzu i Zakładowi Przemysłu Cukierniczego "Odra" za pomoc w organizacji Premiery i słodycze dla występujących dzieci.

Jednocześnie zapraszamy wszystkich na kolejne spektakle i koncerty Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu – a najbliższy już 8 marca pt. "To nie wypada" – dedykowany wszystkim kobietom z okazji ich święta.

Andrzej Sowa
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu


Ferie zimowe 2013


Ferie zimowe niestety dobiegły już końca. W tym roku z naszej oferty skorzystało prawie 250 osób. Odwieziliśmy dwa razy lodowisko i kino w Opolu, szusowaliśmy na nartach w Zieleńcu i na Czarnej Górze, a dorosłych mieszkańców naszej Gminy zaprosiliśmy do Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu oraz do Teatru im. Kochanowskiego na spektakl pt. "Mayday II". Wszystkim wyjazdom towarzyszyła miła i rodzinna atmosfera. Mamy nadzieję, że i w przyszłym roku skorzystają Państwo z naszej oferty tak licznie.
Czas ferii zimowych był to również pracowity okres dla naszych grup artystycznych. Przygotowujemy bowiem nowe widowisko taneczno-wokalne, którego premiera już 22.02.2013 roku. Więcej szczegółów już niebawem.

Pracujemy nad ofertą wiosenną dla wszystkich mieszkańców naszej Gminy. 


Po raz pierwszy w Skarbimierzu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy


alt 
 


W krainie Św. Mikołaja

15.12. na hali-sportowo-widowiskowej w Skarbimierzu Osiedle kolejny już raz odbyła sie wielka mikołajowa impreza dla dzieci.

Dmuchane zamki, baseny z kulkami, gry, konkursy i zabawy z elfami oraz postaciami z bajek to tylko część atrakcji których można było doświadczyć będąc z nami tego popołudnia. Św. Mikołaj jak zwykle nie zawiódł i wszystkich przybyłych obdarował mnóstwem słodyczy. Z głośników wydobywały się urocze dźwięki świątecznych przebojów.

Dziękujemy przybyłym gościom i już teraz zapraszamy na przyszłoroczny bal.
Zdjęcia z imprezy w najbliższych dniach.

  

Internetowa Parada Mikołajów GBP Skarbimierz 

 

Wizerunek Mikołaja okiem najmłodszych mieszkańców Gminy Skarbimierz -tutaj Oceń prace na facebooku: alt

 
 

"Opole kulturą stoi." Skarbimierz też!

W niedzielę 16.09.2012r. w Opolu odbył się I Przegląd Dorobku Artystycznego Ośrodków Kultury Województwa Opolskiego pod hasłem "Opole Kulturą stoi. Nasi artyści - młodzież Teatru Muzycznego Loża wystąpili z programem zawierającym fragmenty spektaklu "Cała ulica tańczy" znanego już w wielu miejscowościach naszego regionu.

Każdy program trwał 20min. Przedstawiciele Gminy Skarbimierz weszli na scenę około godziny 19:00. Zostali nagrodzeni wspaniałymi owacjami opolskiej publiczności.
Razem z TM Loża do Opola pojechał redaktor naczelny portalu informacyjnego twojbrzeg.pl Pod spodem kilka zdjęć z galerii Twój Brzeg. 
Smak Świąt Wielkanocnych

Już po raz szósty z okazji  Świąt Wielkanocnych spotkali się najbardziej  kreatywni przedstawiciele sołectw Gminy Skarbimierz . Gmina Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu zaprosiła wszystkie sołectwa na „Konkurs bab i palm wielkanocnych”, który stał się już tradycją.

W niedzielę 1. Kwietnia  Świetlica Wiejska w  Łukowicach Brzeskich wypełniona była zapachami przepysznych świątecznych potraw, którym  towarzyszył barwny wystrój stołów. Wzrok gości przykuwały baranki, kurczaczki wielkanocne i pisanki wykonane różnymi metodami.  Oprócz tradycyjnych dań na stołach zagościły swojskie wyroby wędliniarskie. Najważniejsze były jednak baby a palma obowiązkowa dopełniała wystrój każdego stanowiska konkursowego.

Mieszkańcy zgłoszonych sołectw starannie przygotowali każdy szczegół, żeby jak najlepiej wypaść przed krytycznym jury. Oceniane były m.in. jakość, technika wykonania, wielkość palmy wielkanocnej, walory smakowe wypieków. Brano też pod uwagę tradycyjne wykonanie a przy tym oryginalność prezentacji.

W jury wystąpili przedstawiciele wszystkich prezentowanych sołectw oraz przedstawiciel GBP w Skarbimierzu Łukasz Michalak. Przyznali oni pierwsze miejsce reprezentantom Żłobizny i dwa wyróżnienia: Kruszyna i Łukowice Brzeskie.

Dla gości i uczestników konkursu czas świąteczny rozpoczął się bardzo przyjemnie. Wszyscy degustatorzy opuścili  świetlicę w Łukowicach w dobrych humorach i z pełnymi żołądkami. Amatorom wielkanocnych przysmaków pozostaje tylko czekać na niedzielne śniadanie a potem już do kolejnego „Konkursu na Babę i Palmę Wielkanocną” w 2013 roku.


I Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej za nami

 

W sobotę 31. marca w Skarbimierzu odbył się I Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej.  Współrywalizacja miała na celu popularyzację znanych i mniej znanych pieśni wielkopostnych.

Do udziału w przeglądzie wokalnym organizatorzy  zaprosili chóry, zespoły oraz solistów  z całego województwa. Okazało się, że przygotowanie występu muzycznego dotyczącego Wielkiego Postu nie jest najprostszym zadaniem. Wykonawcy dali z siebie to, co najlepsze, ale jury było bardzo krytyczne.

Przesłuchania rozpoczęto o  godz. 14:00. Oprócz prezentacji konkursowych publiczność wysłuchała gościnnie występującego pana Mariana Kosińskiego z Lewina Brzeskiego oraz Chóru Cantate Domino działającego przy Parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu (współorganizatora imprezy). W przerwie na obrady jury został przewidziany poczęstunek dla uczestników oraz warsztaty z prowadzącą skarbimierski chór panią Magdaleną Jadczyk, podczas których przygotowano wspólny utwór na koncert galowy.

Jury w składzie: Bogusław Gadziński, Krystyna Pyrkowska i Magdalena Zamoroka oceniało nie tylko walory muzyczne, ale również przekaz tekstów utworów i dobór repertuaru do możliwości wykonawców. Oceniano osobno kategorie zespołów i solistów.  W ostateczności przyznano trzy nagrody rzeczowe razem ze statuetkami konkursu zaprojektowanymi przez Krzysztofa Kowalczyka. Pozostałym uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy.Wyniki w zakładce konkursy

Przegląd zakończono wieczorną Mszą Świętą w Kościele w Skarbimierzu i koncertem laureatów.
Zapraszamy w przyszłym roku. 

Dziewczyny lubią...8. marca
 

Przynajmniej my tak sądzimy, dlatego postanowiliśmy im uatrakcyjnić ten wyjątkowy weekend. Tegoroczny Dzień Kobiet świętowały z nami panie w pięciu sołectwach.

4. marca artyści Teatru Muzycznego Loża ze specjalnym repertuarem wokalno-tanecznym odwiedzili Małujowice, w czwartek 8. marca Kopanie, 9. – Żłobiznę, 10.- Zwanowice, 11. – Pępice. W każdej z miejscowości oprócz dobrej muzyki na panie czekały drobne upominki i zastawione pysznościami stoły. Do wspólnego świętowania panie zostały zaproszone przez sołtysów oraz Koło Gospodyń w Żłobiźnie.

Mamy nadzieję, że panie dobrze się bawiły, bo na kolejne takie święto będą musiały trochę poczekać. Na szczęście my nie czekamy na nic i wciąż działamy, by Państwo mogli razem z nami odpoczywać od szarej codzienności i dobrze się bawić.

Już teraz zapraszamy na gminne spotkania z biesiadą. Tuż po świętach odwiedzimyw tym celu trzy miejscowości Gminy Skarbimierz.

A  1. maja nie może Was zabraknąć na lotnisku w Skarbimierzu, gdzie odbędzie się I Ogólnopolski Festiwal „3 Kotwice” z udziałem Kamila Bednarka, zespołu Big Cyc innych znanych artystów, a prawdziwą atrakcją będzie występ prawdziwego, jedynego w swoim rodzaju Drupiego, który specjalnie na tę okazję przyleci do nas prosto z Włoch.

 
„Cała ulica tańczy” w BCK-u


2.i 3. lutego można było obejrzeć musical „Cała ulica tańczy” przygotowany przez Teatr Muzyczny Loża ze Skarbimierza w Brzeskim Cantrum Kultury.

Sami widzowie stwierdzili, że dawno nie widzieli w Brzegu takiego widowiska, jakie zaproponował im zespół amatorów ze Skarbimierza. Publiczność była zaskoczona profesjonalizmem artystów. Spektakl muzyczny w oba dni zapewniły Brzeskiemu Centrum Kultury komplety widowni, która oklaskiwała tancerzy i wokalistów na stojąco. „Jestem zszokowana! Dawno nie widzialam czegoś tak pięknego i wspaniałego!” - takie słowa m.in. można było usłyszeć po wyjściu z sali koncertowej.

Oprócz dawki dobrej muzyki i fantastycznego widowiska Gminna Biblioteka Publiczna ze Skarbimierza, pod której skrzydłami działa grupa młodych adeptów sztuki, zapewniła widzom wystawę zdjęć z premierowego spektaklu, a Koło Gospodyń Wiejskich ze Żłobizny przyłączyło się do promowania Gminy Skarbimierz, częstując przybyłych gości wyśmienitymi wypiekami. Wstęp na imprezę był bezpłatny, wcześniej jednak trzeba było zdobyć zaproszenie przygotowane specjalnie na tę okazję.

 
Jesienny pejzaż w Gminie Skarbimierz


20.listopada mieszkańcy Gminy Skarbimierz i okolic mieli okazję spędzić wspólne popołudnie ze sztuką.  Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu zapewniła gościom wiele artystycznych doznań przy których zapomnieli o jesiennej nudzie i  nienajlepszej pogodzie. W Świetlicy wiejskiej w Łukowicach Brzeskich odbyła się wystawa rysunków oraz koncert pod nazwą „Mój jesienny pejzaż”.

Można było zobaczyć portrety wykonane przez pana Krzysztofa Jazienickiego oraz jego dekoracje z drewna.  Zainteresowaniem cieszyły się również pejzaże pani Barbary Milian – Antochów.  Obok rysunków i drewnianych wyrobów zobaczyć można było ozdoby z dyni zrobione przez Pawła Maryniaka. Autorzy wymienionych prac są mieszkańcami Łukowic Brzeskich, a twórczość , którą zgodzili się zaprezentować, od wielu lat stanowi ich hobby. Prace pani Milian już niebawem będzie można zobaczyć również na wystawie  w Brzegu.

Wystawę zakończył koncert o tematyce nie tylko jesiennej ;) Artyści Teatru Muzycznego Loża ze Skarbimierza oraz początkujący wokaliści z Łukowic Brzeskich zaśpiewali piosenki polskie i zagraniczne a prowadzący koncert Łukasz Oskar Michalak próbował wciągnąć gości w jesienną zadumę.  Pomysłodawczynią spotkania była Magdalena Zamoroka, a w organizacji pomogli zarówno współpracownicy jak i sami mieszkańcy.

 
I Dni Pawłowa 04.06.2011


Święto Pawłowa rozpoczęliśmy o godzinie 16:00 na Placu przy Domu Ludowym w Pawłowie. W programie, obfitującym w wiele atrakcji i niespodzianek widzowie mieli okazję zobaczyć m.in. występ chóru Cantate Domino, premierowe widowisko pt. "Kolorowe Jarmarki" Grupy Tanecznej Agitacja z Pawłowa i jej gości ( Teatr Muzyczny Loża ze Skarbimierza, Zespół Stylizowanych Tańców Ludowych Piast ze Skarbimierza, Grupa Taneczna Atomówki z BCK), pokaz teatru ognia. Świętowanie zakończyliśmy zabawą taneczną przy dźwiękach muzyki na żywo serwowanej przez Zespół Kasablanka. Dla gości przygotowaliśmy m.in. dmuchane zamki i zjeżdżalnie dla dzieci, stoiska gastronomiczne, kosmetyczne, itp. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przy organizacji I Dni Pawłowa, sołtysowi i Radzie Sołeckiej z Pawłowa, a także sponsorom, a wśród nich w tym roku:

- Kółko Rolnicze w Pawłowie
- Firma komputerowa Omega
- p. Joanna Kwaśnica
- Gabinet Poprawy Kondycji Fizycznej "Miłe Miejsce" w Brzegu
- p. Jolanta Wilkowska
- p. Zbigniew i Grażyna Michurscy
- Sklep Jubilerski p. Celiny Krówczyńskiej

 


 
 
Dzień Matki, Pępice 22.05.2011
 

W niedzielę 22.05.2011 w Domu Ludowym w Pępicach świętowaliśmy Dzień Matki. W programie artystycznym przygotowanym na tę okoliczność zaprezentował się Zespół Stylizowanych Tańców Ludowych Piast ze Skarbimierza z programem ludowym (polonez, oberki, kujawiaki), studio wokalne Teatru Muzycznego Loża ze Skarbimierza oraz Grupa Taneczna Teatru Muzycznego Loża ze Skarbimierza. W ramach programu zaprezentowali się także soliści zarówno wokalni jak i taneczni, m.in. Magdalena Zamoroka, Aleksandra Ofmańska-Kowalczyk, Joanna Rydzanicz i Łukasz Oskar Michalak. Po pełnym wrażeń koncercie na wszystkich przybyłych czekał drobny poczęstunek przygotowany przez p. sołtys Marię Klamkę. Dziękujemy wszystkim za przybycie, a wszystkim mamom jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji ich święta.
  
 
 Festyn w Łukowicach Brzeskich 14.05.2011
 
 
14.05.2011 roku przy Domu Ludowym w Łukowicach Brzeskich odbył się festyn rodzinny "Mama tata i ja" zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Łukowicach Brzeskich, Gminną Bibliotekę Publiczną w Skarbimierzu i Radę Sołecką w Łukowicach Brzeskich.

Świętowanie rozpoczęliśmy od programu teatralnego przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej w Łukowicach Brzeskich. Natępnie zaprezentowali się artyści Teatru Muzycznego Loża ze Skarbimierza, a wśród nich tancerze grupy tanecznej Teatru Muzycznego Loża, wokaliści studia wokalnego Teatru Muzycznego Loża. Jako gość specjalny zaprezentowała się Grupa Taneczna Agitacja z Pawłowa. Wśród wokalistów jako solistki zaprezentowały się Magdalena Zamoroka oraz Aleksandra Ofmańska-Kowalczyk. Przez całe festynowe popołudnie korzystać można było z wielu atrakcji, a w tym m.in. z dwóch ogródków z dmuchanymi zjeżdżalniami i basenami dla dzieci, ze stoisk z jadłem, napojami, domowymi ciastami, stoiskami z kosmetykami m.in. firmy oriflame, darmowe porady kosmetyczne oraz darmowe profesjonalne makijaże dla kilku wybranek.

Swoją obecnością zaszczycili nas także motocykliści, którzy udostępnili swoje motocykle do zrobienia zdjęć dla mieszkańców. Festyn uwieńczyła zabawa taneczna z zespołem na żywo. Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili, którzy pomagali przy organizacji i uczestniczyli w przygotowanych atrakcjach. Film video
tutaj. Galeria zdjęć z wydarzenia tutaj.
 
 
 V Konkurs na Wielkanocną Babę i Palmę 
 
Dnia 16.04.2011 w Domu Ludowym w Łukowicach Brzeskich odbyła się V edycja Konkursu na Wielkanocną Babę i Palmę. W tym roku w konkursie wzięło udział 6 sołectw, tj. Pawłów, Żłobizna, Łukowice Brzeskie, Zielęcice, Skarbimierz Osiedle i Kruszyna.

Poziom konkursu z roku na rok jest coraz wyższy, a jury w składzie: Aleksandra Ofmańska-Kowalczyk, Magdalena Zamoroka, Krzysztof Kowalczyk, Łukasz Oskar Michalak miało naprawdę ciężkie zadanie. Wszystkie konkursowe baby były wykonane zgodnie z regulaminem konkursu, a ich smaku nie da się słowami opisać. W konkursie oceniana była również całość prezentacji, tj. przygotowanie stołu wielkanocnego, przygotowanie innych dań tradycyjnych związanych z wielkanocą, a w tym roku pod uwagę również brane były stroje reprezentantów sołectw czy inne szczególne walory. Jury przyznało następujące nagrody:

I miejsce: Żłobizna - nagroda: 400zł
II miejsce: Pawłów - nagroda: 300zł
III miejsce: Skarbimierz Os. - nagroda: 200zł
wyróżnienie: Zielęcice - nagroda: 100zł

Dziękujemy pozostałym sołectwom za przygotowanie i zaangażowanie, dziękujemy Radzie Sołeckiej z Łukowic Brzeskich za pomoc przy organizacji imprezy. Jednocześnie chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy nas w sobotę odwiedzili. Atmosfera konkursu jak co roku była wyjątkowa. W rytmach ludowych zaprezentowali się z oberkiem i kujawiakiem soliści Zespołu Stylizowanych Tańców Ludowych "Piast" ze Skarbimierza.

Mamy nadzieję, że więcej sołectw weźmie udział w konkursie za rok, a laureaci powalczą o zachowanie tytułu mistrza baby i palmy wielkanocnej. 
 
.
 ►Występ artystów z Teatru Muzycznego Loża ze Skarbimierz i Grupy Tanecznej Agitacja z Pawłowa w czasie Dni Księstwa Brzeskiego 01.05.2011:

W niedzielę 01.05.2011 grupa taneczna Teatru Muzycznego Loża ze Skarbimierza, Studio Wokalne Teatru Muzycznego Loża oraz Grupa Taneczna Agitacja z Pawłowa wystąpiły ze swoim programem na Zamku Piastów Śląskich w ramach obchodów Dni Księstwa Brzeskiego. Tancerze i wokaliści zaprezentowali blisko półtoragodzinny program, który był niejako zapowiedzią musicalu, produkcji polsko-czeskiej, do którego formacje się aktualnie przygotowują, a którego premiera przewidziana jest na 26.08.2011 w Skarbimierzu Osiedle. Program artystyczny, przygotowany na Dni Księstwa Brzeskiego złożony został z wybranych choreografii i piosenek, które w pełnej krasie podziwiać będzie można własnie w sierpniu. oprócz grupy wokalnej zaprezentowali sie również soliści: Paweł Pietrzyk, Magdalena Zamoroka (również trenerka wokalna) oraz Aleksandra Ofmańska-Kowalczyk (także choreograf grupy tanecznej Teatru Muzycznego Loża). Na scenie gościnnie zaprezentowała się również grupa taneczna Pauliny Rutowicz - "Atomówki" z Brzeskiego Centrum Kultury. Dziękujemy tak licznie zgromadzonej publiczności w Zamku Piastów Śląskich za przybycie i dopingowanie młodych artystów. Już teraz zapraszamy wszystkich Państwa na premierę całego widowiska już w sierpniu!

 


►Międzynarodowy Dzień Tańca Opole 30.04.2011

W sobotę 30.04.2011 roku tancerze Grupy tanecznej Teatru Muzycznego Loża ze Skarbimierza i Grupa Taneczna Agitacja z Pawłowa uczestniczyły w obchodach Międzynarodowego Dnia Tańca w Opolu. Zaprezentowały program, który był kompilacją różnych choreografii i technik tanecznych, m.in. jazzu, modernu, hip hopu. Razem z tancerzami z naszej Gminy zaprezentowały się również "Atomówki" z Brzeskiego Centrum Kultury. Całość obchodów realizowana była na trzech scenach tanecznych na ulicy Krakowskiej w Opolu. Oprócz naszych grup w wydarzeniu brało udział wiele innych formacji z terenu województwa opolskiego. Galeria całego wydarzenia kliknij tutaj (galeria ze strony organizatora).
 


Nasze dziewczyny w finale.

W sobotę 9 kwietnia 2011 tancerki grupy tanecznej "Agitacja" z Pawłowa wzięły udział w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tanecznych Ozimek 2011. Trzy tygodnie wcześniej z choreografią pt. "Ognista straż" zostały zakwalifikowane do koncertu finałowego. Rok temu w czasie tego Przeglądu zostały wyróżnione, w tym roku zaprezentowały się równie dobrze. Ich choreografia - przydzielona do kategorii "inscenizacja taneczna" pokazywała scenkę taneczną z pracy szalonych strażaczek. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zebrać potrzebne rekwizyty: węża strażackiego - ogromne podziękowania dla Pana Ryszarda Milewskiego, gaśnice - Magdalena Tama. Dziękujemy tancerkom za wkład i zaangażowanie, jednocześnie zapraszamy na przegląd twórczości grupy tanecznej "Agitacja" z Pawłowa, który odbędzie się przy Domu Ludowym w Pawłowie dnia 04.06.2011.

 

Szukaj