FAIL (the browser should render some flash content, not this).
relacje
PDF Drukuj Email

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodziczek i Młodzików w SUMO.
Skarbimierz-Osiedle 19.09.2015r.

Polski Związek SUMO, Akademia Sztuk Walki UKS „Sakura”, Urząd Gminy Skarbimierz, Przewodniczący i Rada Osiedla
Skarbimierz oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu byli organizatorem Międzywojewódzkich Mistrzostw dla dziewcząt i chłopców młodzików w SUMO, które odbyły się w hali sportowej w Skarbimierzu-Osiedle w dn. 19.09.2015r. 
Ponad 100 dziewczynek i chłopców z woj. dolnośląskiego, opolskiego i małopolskiego rywalizowało w kilku kategoriach wiekowych a medaliści uzyskali kwalifikacje do zawodów okręgowych.
Wśród startujących zawodniczek i zawodników nie zabrakło sukcesów dzieci z Gminy Skarbimierz, ćwiczących na co dzień w uczniowskim klubie SAKURA:
2 miejsce w kategorii dziewcząt- kat. 65kg – Paulina Zarychta
3 miejsce w kategorii dziewcząt-kat. 44 kg – Karolina Linkowska
3 miejsce w kategorii chłopców – kat 65 kg – Mateusz Bystroński
3 miejsce w kategorii chłopców – kat 55 kg – Paweł Musiał
3 miejsce w kategorii chłopców – kat 33 kg – Konrad Winiarski
5 miejsce w kategorii chłopców – kat. 33 kg – Michał Sawicki
W kolejnym dniu młodzi zawodnicy naszego klubu wzięli udział w podobnym turnieju międzywojewódzkim w
JUDO rozgrywanym w Gorzowie. Jak poinformował nas trener naszych zawodników p. Piotr Wituś, na tych zawodach 1 m.
wśród dziewcząt w kat. 63 kg Paulina Zarychta z Pawłowa.
Gratulujemy naszym młodym zawodnikom i życzymy im i ich trenerowi dużo sukcesów. 


Dożynki parafialne w Skarbimierzu-Osiedle.

 

                  Niedziela, 20 września 2015r. była, dla mieszkańców Skarbimierza-Osiedla i wioski Skarbimierz, dniem podziękowań
Panu Bogu za zbiory i rolnikom za ich ciężką pracę.

W kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu-Osiedle, w pięknej scenerii tradycyjnego wieńca dożynkowe
oraz dożynkowego wystroju odbyła się dożynkowa msza św., której przewodniczył ks. prałat Zbigniew Bąkowski.
Miejscowy proboszcz, ks. dziekan Stanisław Grzechynka, w liturgii pięknie mówił o chlebie, o wszystkich tych którzy ciężko pracują
aby tego chleba nikomu nie zabrakło, o kloniczności pomocy bliźniemu i o życzliwości ludzkiej. Podkreślił też rolę pań, które przez długi
czas z pietyzmem i cierpliwością wykonywały piękny, poświęcony na mszy wraz tradycyjnym bochnem chleba i owocami, wieniec dożynkowy.
Były to panie Katarzyna Grądziel i Elżbieta Cisek a od wiernych w ramach podziękowań otrzymały gromkie oklaski. Podobne podziękowania były
skierowane do inicjatorów uroczystości święta plonów Dariusza Kozłowskiego – Przewodniczącego Rady Osiedla Skarbimierz-Osiedle i
Mariusza Woźniaka – sołtysa wioski Skarbimierz.

Podziękowano także starostom dożynek p. Elżbiecie Cisek i Henrykowi Kadłubowskiemu i pani Marii Michalskiej, która przygotowała elementy
dożynkowej scenografii.

               Tradycyjnie starostowie dożynek częstowali uczestników mszy poświęconym chlebem a na zakończenie mszy św. z krótkim, okolicznościowym koncertem wystąpił chór Cantate Domino.

              Po mszy św. zaproszono uczestników dożynek na przygotowaną przez Radę Osiedla Skarbimierz i Radę Sołecką wioski Skarbimierz pyszną grochówkę.

alt        

                                                
    
"POMALUJ KAMIEŃ WIELKIM LOVE"


Stowarzyszenie Wilijki ze Żłobizny po raz kolejny zorganizowało niezwykły piknik rodzinny.
W piękne niedzielne popołudnie 13 września 2015r. na wyposażonym ze środków
PROW 2007-2013 placu w urządzenia zielonej siłowni i zabaw dla dzieci,  licznie przybyły dzieci wraz rodzicami i dziadkami,
by wspólnie bawić się pod hasłem "Pomaluj kamień wielkim LOVE".
Każdy bez względu na wiek i zdolności mógł zrealizować swój pomysł i ze zwykłego polniaka wyczarować coś fajnego.
Od teraz Minonki, Hello Kitty, biedronki i inne stworki będą towarzyszyć wszystkim ćwiczącym na zielonej siłowni  
i bawiącym się na placu zabaw przywołując uśmiech, bo tak fajnej zabawy jeszcze nie było. Trochę farby, zwykłych kamieni,
duuużo fantazji i powstała kolorowa galeria przeróżnych stworków. Bawili się świetnie mali i duzi, nucą przebój lata zespołu
Enej "Kamień z napisem LOVE". Zapraszamy do ćwiczeń i zabawy na placu, a przy okazji zwróćcie uwagę na działa naszych artystów.
 
W ostatnich latach na terenie Gminy Skarbimierz powstało wiele takich zielonych siłowni, placów zabaw i placów biesiadnych.
Wszystkie te inwestycje przyczyniają się do poprawy warunków życia i spędzania czasu mieszkańców, a także przyciągają
odwiedzających gminę mieszkańców sąsiadującego Brzegu. Perspektywa  budowy w przyszłości sieci ścieżek rowerowych
na terenie Subregionu Brzeskiego  będzie świetnie wpisywała się w  plany aktywizacji mieszkańców oraz wykorzystania
istniejących zasobów i walorów poszczególnych miejscowości.
 
Joanna Janocha
 


alt

alt
 

Dożynki Powiatowe w Grodkowie.

Wieniec z Gminy Skarbimierz otrzymał wyróżnienie.

             Wieniec dożynkowy z Łukowic Brzeskich, jako laureat konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Skarbimierz, reprezentował nas na Dożynkach Gminno- Powiatowych, które odbyły się 13 września w Grodkowie. Jury przyznało dla wieńca pięknie przygotowane przez mieszkańców Łukowic Brzeskich wyróżnienie. Przy prezentacji wspierały nasz gminny wieniec panie z zespołu Kresowianki ze Skarbimierza śpiewając piękną pieśń o chlebie.

Trwają  także dożynki w kolejnych wioskach Gminy Skarbimierz. W  ostatnią sobotę odbyły się dożynki w Kruszynie, a najbliższy weekend czekają nas jeszcze dożynki w Zwanowicach i Skarbimierzu-Osiedle.

                                                                                                                          Andrzej Sowa


alt

alt  

alt

alt


Narodowe czytanie LALKI w Skarbimierzu – Osiedle.

 

                   Jak co roku, Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu wraz z Gminnym Zespołem Szkół w Skarbimierzu pozytywnie odpowiedziało na apel Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej  organizując akcję wspólnego czytania w/w dzieła Bolesława Prusa.

Wspólne czytanie fragmentów LALKI  odbyło się w holu gimnazjum w Skarbimierzu w piątek  4 września 2015r. Dyrektor GZS w Skarbimierzu p. Grażyna Burska, pasjonat teatru, wraz z pracownikami biblioteki wprowadzili do wspólnego czytania elementy teatru. Były teatralne światła i nagłośnienie, jako tło kadry z filmu LALKA, p. Seweryna Iwasieczko, bibliotekarka z Małujowic, przygotowała stroje z epoki Prusa, w których dumnie wkroczyło dwoje uczniów z gimnazjum grając Izabelę Łęcką i Stanisława Wokulskiego. Pod wpływem fragmentu dzieła dotyczącego spoglądania subiekta Rzeckiego na różne lalki, przygotowano również elementy teatru lalkowego. LALKĘ czytała bowiem także aktorka teatru lalki z Wrocławia Anna Makowska, która była ze swoją nieodłączną lalką Kaziem Sponge. Fragmenty dzieła czytane przez małego Kazia bardzo podobały się szczególnie młodszej publiczności. Kierownik biblioteki p. Barbara Homaniec przygotowała też do rozlosowania nagrodę – oczywiście książkę LALKA, która trafiła do jednego z młodych słuchaczy.

Fragmenty LALKI w Skarbimierzu – Osiedle czytali: p. Grażyna Burska – dyr. Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu, Andrzej Sowa – dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu, p. Seweryna Iwasieczko – bibliotekarka z filii Małujowice i Kaziu Sponge lalka p. Anny Makowskiej z teatru lalek we Wrocławiu.

                                                                                                           Andrzej Sowa

alt

alt


alt
 
ŚWIĘTO  PLONÓW  W  GMINIE  SKARBIMIERZ.

DOŻYNKI -  ZIELĘCICE  29.08. 2015.

 

 

         Piękna pogoda, wspaniałe dożynkowe wieńce, pyszne jadło, doskonała zabawa oraz piknikowa atmosfera towarzyszyły tegorocznym Gminnym Dożynkom, które odbyły się w Zielęcicach. Pani Sołtys Wanda Cielica wraz ze współpracownikami zadbała o to aby dożynkowi goście czuli się w Zielęcicach wspaniale.

 

       Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta, w miejscowym kościele. Miejscowy proboszcz ks. Marek Staniszewski oraz ks. Tomasz Sałowski – proboszcz parafii w Małujowicach, który przewodniczył liturgii pięknie mówili o poszanowaniu chleba i ciężkiej pracy rolników.

 

Uroczyście poświęcono  chleb i wieńce. Gospodarze dożynek – Andrzej Pulit, wójt Gminy Skarbimierz, Wanda Cielica, sołtys Zielęcic oraz starostowie dożynek Pani Katarzyna Omasta i Pan Paweł Roczniak częstowali uczestników mszy dożynkowej poświęconym chlebem.

 

Po mszy, w kolorowym korowodzie  13 wieńców dożynkowych, z Ozi Brass Orkestrą i pocztami sztandarowymi na czele,  podziwiając dożynkowy wystrój wioski, uczestnicy święta plonów przemaszerowali na plac przy Domu Ludowym, gdzie rozpoczęła się tradycyjna ceremonia dożynkowa i przeprowadzono konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Skarbimierz.

 

 Jury konkursu: Pani Renata Wojas z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, Pani Małgorzata Kubik, sekretarz Gminy Skarbimierz oraz ks. Tomasz Sałowski , proboszcz parafii w Małujowicach zdecydowali, że najpiękniejszym wieńcem dożynkowym w Gminie Skarbimierz został wieniec z Łukowic Brzeskich i ten właśnie wieniec będzie reprezentował naszą gminę na tegorocznych dożynkach powiatowych.  Drugie miejsce zajął wieniec za Skarbimierza – Osiedle a trzecie przyznano dla wieńców z Pawłowa i z Pępic. Wyróżnienie specjalne uzyskał wieniec  z Brzeziny a pozostałe wyróżnienia otrzymały wieńce ze Zwanowic, Zielęcic, Prędocina, Małujowic, Lipek, Kruszyny, Kopania i Bierzowa.

 

Piękne nagrody oraz dyplomy dla wszystkich drużyn wieńcowych wręczał Pan Andrzej Pulit, wójt Gminy Skarbimierz oraz Pan Bartosz Sobiesiak, Prezes Banku Spółdzielczego w Oławie. Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim pozostałym drużynom dożynkowym.
            Po ceremonii dożynkowej odbyła cię ceremonia losowania głównych nagród w Wielkiej Loterii Banku Spółdzielczego w Oławie. Dzieci wylosowały dwa piękne skutery ale szczęśliwców nie było na miejscu dożynek. Nagrody odbiorą w późniejszym terminie.

 

           W programie artystycznym wystąpił zespół ludowy „Kulinianie”, big band „Ozi Brass Orkestra” i Małgorzata Kulińska. Gwiazdą wieczoru był zespół „Partita”, który  przypomniał licznej publiczności swoje największe przeboje, jeszcze z lat 70-tych.  Wieczorną dyskotekę dożynkową z Radiem PARK rozkręcał znany na Opolszczyźnie DJ Mister a zabawę pod chmurką prowadził muzycznie zespół Capsel.  Bezpieczna i radosna zabawa trwała do 3.00 w nocy.

 

            Na festynie dożynkowym nie zabrakło wielu innych atrakcji. Specjalny bezpłatny poczęstunek dla uczestników przygotowały panie ze stowarzyszeń działających na terenie gminy. Były zatem pięknie przystrojone stanowiska Stowarzyszenia „ Kamień” z Brzeziny, „Wilijek” ze Żłobizny, oraz „Lipowej Osady” z Lipek i Koła Gospodyń Wiejskich z Brzeziny. Częstowano pysznym jadłem, ciastami, które piekły także inne panie z poszczególnych wiosek a nawet swojskimi nalewkami. Jednym słowem każdy mógł usatysfakcjonować swoje podniebienie. Były stanowiska promocyjne z pięknymi królikami Pana Wojciechowskiego z Małujowic i kurkami złotopiórkami jednego z mieszkańców  Pawłowa, były miody (pszczelarze przybyli na uroczystość z pocztem sztandarowym), był brzeski Caritas, Bank Spółdzielczy z Oławy. Brzescy strażacy przygotowali dla dzieci specjalny tor przeszkód, Sekcja poszukiwawczo ratownicza OSP Lipki demonstrowała swój nowy sprzęt i zawsze sympatyczne pieski ratownicze,  brzescy saperzy pokazywali sprzęt patrolu rozminowania, Stowarzyszenie 4*4 z Brzegu pokazywało swoje samochody terenowe i woziło nimi dzieci po tradycyjnym ściernisku, Stowarzyszenie Centrum Aktywnego Wsparcia z Brzegu przygotowało strzelnicę paintbalową, były dmuchańce  a animatorzy z brzeskiego Seledynka bawili dzieci do utraty tchu .

 

           Tegoroczne gminne dożynki w Zielęcicach pozostaną na długo w pamięci uczestników. W imieniu organizatorów  imprezy: Urzędu Gminy Skarbimierz, Pani Sołtys Wandy Cielicy i Rady Sołeckiej wioski oraz całej załogi Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu serdecznie dziękuję za wszelką pomoc przy organizacji  dożynek naszym partnerom: Bankowi Spółdzielczemu w Oławie, Bankowi Spółdzielczemu Grodków – Łosiów,  właścicieli hurtowni materiałów budowlanych w Brzegu Państwu Monice i Krzysztofowi Hałat, Centrum Aktywnego Wsparcia z Brzegu, Stowarzyszeniu 4*4 z Brzegu, Sekcji Poszukiwawczo Ratowniczej OSP Lipki, sklepowi komputerowemu Sigma z Brzegu, naszym wcześniej wymienionym stowarzyszeniom i KGW i wszystkim, którzy bezimiennie pomagali przy przygotowaniu imprezy. Dziękujemy naszym patronom medialnym: telewizji internetowej Skarbimierz TV, Radiu Park z Brzegu, które nie po raz pierwszy relacjonowało imprezę na antenie radiowej, Gazecie Brzeskiej, brzeskim portalom internetowym, Panoramie i Radiu Doxa.

 

Do zobaczenia na gminnych dożynkach za rok. Zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich imprezach organizowanych przez GBP Skarbimierz.

 

                                                                                          Andrzej Sowa

alt

 alt

alt

alt

alt     

      I  Piknik Country w Skarbimierzu – Osiedle.

              Dobra zabawa a później burza.

 

                  I  Piknik Country na stacji paliw w Skarbimierzu-Osiedle przyciągnął  liczną publiczność. Przybyło ok. 500 osób, zarówno mieszkańców Skarbimierza – Osiedle, Gminy Skarbimierz, jak i przyjezdnych. Organizatorzy zadbali o to aby na pikniku każdy znalazł coś dla siebie. Zaczęło się programem dziecięcym „Wesołe Zwierzaki” przygotowanym przez instruktorów z Domu Kultury w Lewinie Brzeskim. Jednocześnie uczestnicy mogli zapoznać się ze sprzętem ratowniczym Grupy Ewakuacyjno - Ratunkowej OSP Lipki. Przy ratownikach były także pieski, które na co dzień uczestniczą w akcjach poszukiwawczych. Nieopodal, przy obiekcie Szkoły Nauki Jazdy „Auto Świat Akademia” uczestnicy mieli możliwość skorzystać z testów na symulatorach zderzeń, symulatorze dachowania oraz prowadzenia samochodu w alkogolach. Najmłodsi mogli spróbować swych sił w jeździe maleńkim samochodzikiem elektrycznym. Strażacy z Państwowej Straży pożarnej z Brzegu demonstrowali z kolei sprzęt samochodu ratownictwa technicznego a w kooperacji z ratownikami z Lipek dokonali pokazu ratowania poszkodowanego z rozbitego pojazdu. Przy scenie stały dwie wielkie ciężarówki, do których uczestnicy mogli wejść a panowie kierowcy pokazywali i opowiadali chętnym o tych wielkich pojazdach.

                  Dla dzieci organizowano szereg różnorodnych konkursów rozdając drobne upominki przygotowane przez firmę BAQ Paliwa,  wśród których były także te związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego i bezpieczeństwem w ogóle. Animatorki bawiąc się z dziećmi demonstrowały jak działają poduszki powietrzne w samochodach, przypominały także o bezpieczeństwie dzieci w każdych sytuacjach.

                  Jak zwykle wielkim zainteresowaniem milusińskich cieszyły się przygotowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną dmuchańce.

                  Na scenie były także ekologiczne zabawy z dziećmi prowadzone przez naszego gościa Tomasza Szweda później przenieśliśmy się w świat operetki. W koncercie „Miłość nie umiera nigdy” zaprezentowali się Małgorzata Kulińska i Janusz Tekieli.

                 Na wszystkich chętnych czekały także stoiska gastronomiczne.

                 Na muzykę country przyszedł czas od 19.30. Na scenie wystąpił wówczas Tomasz Szwed z zespołem Szwedzki Stół. Artysta zaprezentował wiele swoich obecnych i starych przebojów country. Uczestnicy wsłuchiwali się w słowa i muzykę dobrze się bawiąc. Niestety, ok. 20. 30  koncert przerwała gwałtowna burza z wiatrem i ulewnym deszczem  i kontynuowanie naszej zabawy groziło poważnymi konsekwencjami.  Nie mogąc dalej kontynuować imprezy ze względów bezpieczeństwa (zagrożenie porażeniem prądem) organizatorzy ok. 22.00  zdecydowali się przedwcześnie zakończyć imprezę. Niestety nie zdążyła wystąpić druga gwiazda muzyki country zespół Honky Tonk Brothers. Artyści obiecali, że  będziemy mogli ich zobaczyć przy kolejnych piknikach.

                I  Piknik Country na stacji paliw w Skarbimierzu – Osiedle za nami. W dużej mierze w zaprezentowaniu wszystkich przygotowanych niespodzianek przeszkodziła pogoda. Wierzymy, że będziemy kontynuować tę imprezę, bowiem oprócz muzyki i radości niesie ona za sobą ważne przesłanie dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa a to zawsze warto przypominać.

               Organizatorem pikniku była Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu, Przewodniczący Rady Osiedla Skarbimierz i Rada Osiedla Skarbimierz- Osiedle.

               Główny partner to właściciel stacji paliw w Skarbimierzu p. Edward Marciniak, oraz firma Chemia Bomar ze Skorogoszczy. Nasi partnerzy to także Oliwera ze Skarbimierza –Osiedle i Szkoła Nauki Jazdy” Auto Świat Akademia” ze Skarbimierza- Osiedle Partnerzy medialni to Radio Park Brzeg, telewizja internetowa Skarbimierz TV, Gazeta Brzeska, Radio Doxa Opole, Panorama Powiatu Brzeskiego i brzeskie portale internetowe.

                                                                                             Andrzej Sowa


alt


alt


 


  Telewizja Skarbimierz


               W sobotę 8. sierpnia odbyło się premierowe wydanie wiadomości w Skarbimierz TV.

              Telewizja działa internetowo, comiesięczne wydanie wiadomości możemy oglądać dzięki profilowi na you tube, a działania reporterów można śledzić przy pomocy portalu społecznościowego facebook.

              Serwis informacyjny będzie prezentowany w każdą drugą sobotę miesiąca i znajdą sie w nim najważniejsze dla Gminy Skarbimierz informacje - nie tylko ze świata kultury. Mieszkańcy gminy będą mogli nie tylko obejrzeć wiadomości ale także być ich bohaterami dzięki rozmowie z reporterem Kubą Mickiewiczem, który będzie stałym gościem na naszych imprezach.

              Zapraszam do
obejrzenia pierwszego wydania wiadomości.

Magdalena Zamoroka
Ludowe melodie i tańce z Ukrainy w Pawłowie

 

                W sobotni wieczór, 1 sierpnia 2015r. mieszkańcy Pawłowa uczestniczyli w niecodziennym koncercie. W pięknym, nowym Domu Ludowym wystąpili artyści z Tarnopola na Ukrainie. Tym razem zaprezentowały się znane, już wcześniej, mieszkańcom Gminy Skarbimierz zespoły: ZBRUCZ i młodzieżowy zespół taneczny SŁONECZKA. Piękne, ludowe stroje i skoczna muzyka  podobały się publiczności. Koncert zakończyły oczywiście tradycyjne Sokoły ale spotkanie z folklorem i kulturą naszego sąsiada zza miedzy będzie z pewnością mile wspominane.

               Organizatorem koncertu był sołtys i Rada Sołecka Pawłowa oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu.

                                                                                     Andrzej Sowa

 

 alt alt alt


 
JAKUBOWY FESTYN.

WIELKIE ŚWIETOWANIE W MAŁUJOWICACH.

 

 

            Coroczny, w szczególny sposób obchodzony przez mieszkańców Małujowic odpust, odbył się 19 lipca 2015r. Organizatorzy zadbali aby każdy moment tego dnia był na długo zapamiętany przez uczestników Jakubowego Święta.  Uroczystości odpustowe rozpoczął piękny koncert zespołu muzycznego z Piskorzowa „Chwalmy Pana”. Wszyscy uczestnicy koncertu wsłuchiwali się w piękne pieśni, wielu śpiewało wraz z zespołem. Ks. proboszcz małujowickiej parafii Tomasz Sałowski mówił piękne słowa o Bogu w trakcie koncertu. Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia głęboko i ze wzruszeniem je przeżyli.

 

Bezpośrednio po koncercie rozpoczęła się  uroczysta, odpustowa Msza Św. Mszy przewodniczył Ks. Tomasz Czabator z Oławy, który w homilii przypomniał postać Św. Jakuba, patrona parafii małujowickiej, przypomniał także znaczenie dla nas współczesnych miejsca pochowku Św. Jakuba Santiago de Compostela w Portugalii. Mówił o setkach, tysiącach pielgrzymów, podążających jakubowym szlakiem z potrzeby serca, z potrzeby zatrzymania się w biegu swego życia i zrozumienia co jest najważniejsze dla człowieka. Pielgrzymi ci także odwiedzają na Jakubowym Szlaku wspaniały, zabytkowy kościół w Małujowicach, z pięknie odrestaurowanymi freskami i są godnie przyjmowani przez mieszkańców wioski. Całej liturgii towarzyszył wcześniej wymieniony zespół muzyczny, który właśnie w dniu Jakubowego Święta  przyjął nazwę „Gennesaret”. We mszy świętej, oprócz parafian, uczestniczyło wielu księży z okolicznych parafii, przybyło wielu gości, reprezentanci władz Gminy Skarbimierz, którzy zawsze otwierają swoje serca na potrzeby i kościoła i naszego najwspanialszego zabytku. Przybyło kilkuset wiernych.

 

           Punktualnie o 15.00 rozpoczął się JAKUBOWY FESTYN. Plac przy kościele, dzięki zaangażowaniu Ks. Proboszcza Sałowskiego, Pani Sołtys Annie Hubert, członkom Rady Sołeckiej i wielu mieszkańców wioski oraz pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu przeistoczył się w wesołe miejsce radosnego festynu. Na dzieci czekały z animacjami, konkursami i wesołą zabawą panie z brzeskiego „Seledynka”. Było szereg konkursów, słodkie nagrody i dużo radości. Akademia Surviwalu z Brzegu przygotowała  park linowy oraz strzelnicę ASG a najmłodsi cieszyli się także zabawą na dmuchańcu.  Festyn odwiedzili także strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu. Wiele mówili o bezpieczeństwie i zagrożeniach okresu letniego. Uczestnicy festynu podziwiali wielką strażacką drabinę, niczym strażacy,  którą pod ich opieką można było wyjechać na  dużą wysokość .  Wielu uczestników festynu skorzystało także z możliwości zwiedzenia wspaniałych zabytkowych fresków i wysłuchania, zawsze ciekawych opowieści o nich i o samym kościele, znanego brzeskiego przewodnika Pana dr. Tadeusza Jurka.

 

Bardzo podobały się specjalne, jakubowe koncerty. Pierwszy z nich wykonali muzycy z zespołu „Tabasco”, którzy  w koncercie „Rejs do wieczności” wykonywali piękne utwory związane z ludźmi morza oraz niezwykłe pieśni o życiu o bliskości Boga.  Kolejny koncert wykonywali muzycy znani już mieszkańcom Małujowic z ostatniej Nocy Kościołów. Jan Król, wirtuoz akordeonu, Arkadiusz Rajczakowski na bębnach oraz Miłosz Rajczakowski na perkusji a także młoda skrzypaczka Agnieszka w koncercie „Z całej duszy i serca” przenieśli uczestników festynu w świat muzyki pochodzącej z różnych stron świata. Ostatnia wiązanka melodii bawarskich spowodowała powstanie korowodu tanecznego. Wszyscy bawili się świetnie. Na zakończenie festynu do zabawy pod chmurką zaprosił zespół Evita. Były pyszne ciasta i pieczone kiełbaski.  Upalna pogoda utrzymywała się prawie do planowanego końca jednak przed 23.00 wiatr i burza spowodowały, że względów bezpieczeństwa zakończono imprezę.

 

             Odpustowy i festynowy dzień Świętego Jakuba był, z jednej strony, pełen nostalgii i przemyśleń dotyczących naszego miejsca w szybkim współczesnym życiu  a z drugiej strony wesoły i radosny. Pewnie na długi czas pozostanie w pamięci mieszkańców Małujowic i wszystkich gości, którzy przybyli w tym dniu do wioski.

 

           Należy podkreślić olbrzymią pracę ks. Tomasza Sałowskiego, proboszcza parafii pw. Św. Jakuba w Małujowicach, który choć od niedawna kieruje tą parafią to, poprzez swoje osobiste zaangażowanie i „zarażanie” tym swoich parafian, wydaje się, że jest w Małujowicach od dawna. Wielka rola p. sołtys Anny Hubert, która z pomocą Rady Sołeckiej Małujowic i wielu mieszkańców, którzy chcieli się zaangażować w to dzieło na cześć Jakubowego Święta. Myślę że po tym dniu zadumy i radości równocześnie, jesteśmy wszyscy odrobinę lepsi. Do zobaczenia za rok.

 

 

                                                                                        Andrzej Sowa
Festyn rodzinny w Kopaniu

 

 

                 W upalną sobotę 18 lipca 2015r. p. Małgorzata Krakowiak, sołtys m. Kopanie wraz z Radą Sołecką wioski zaprosiła mieszkańców na wspólny czas zabawy i rozrywki. Jak zwykle najwięcej niespodzianek czekało na dzieci. Brzeski „Seledynek” zorganizował szereg zabaw dla najmłodszych, były nagrody, słodycze i wiele uśmiechu. Dzieci korzystały z Parku Linowego i strzelnicy ASG oraz z przygotowanych przez pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu dmuchańców. Dodatkową atrakcją dla wszystkich był slalom w alkogoglach, który przygotowała szkoła nauki jazdy  „Auto Świat” ze Skarbimierza. Przy tej okazji wiele powiedziano o bezpieczeństwie ruchu drogowego i unikaniu zagrożeń okresu letniego. Dzieci otrzymywały słodycze a na dorosłych czekały pyszne pieczone kiełbaski.

Festyn zakończyła wspólna zabawa pod chmurką a do białego rana.

 

                                                                         Andrzej Sowa


Mieszkańcy Gminy Skarbimierz odwiedzili PARYŻ

Od kilku lat w każde wakacje mieszkańcy Skarbimierza i okolic mają możliwość wyjazdów do stolic europejskich. Tego roku Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu wraz z biurem podróży Rio Bravo z Brzegu zaproponowała stolicę Francji. 7. lipca 52 osoby wyruszyły ze Skarbimierza do Paryża…

Wjechaliśmy do stolicy Francji ok. godz. 9:00 w środę 8. Lipca. Na pierwszy rzut oka niezbyt czyste miasto, wszędzie korki uliczne i tysiące skuterów przepychających się pomiędzy samochodami. Tego dnia nie było zbyt ciepło ale atrakcje zaplanowane przez przewodnika – pana Mikołaja pozwoliły zapomnieć o niedogodnościach meteorologicznych. Zwiedzanie zaczęliśmy od Łuku Triumfalnego, Pól Elizejskich (słynne Champs Élysées) i Kościoła Magdaleny a po nich – już pierwszego dnia - znaleźliśmy się na Wieży Eiffle’a. jedni wchodzili piechota inni wjeżdżali windą na „Żelazną damę” – pamiątkę setnej rocznicy rewolucji francuskiej. Widok na całe miasto niezapomniany. Jednak kolejna atrakcja niewiele odbiegała od tego punku wycieczki bowiem turyści weszli na pokład statku, którym przepłynęli po Sekwanie. Przewodnik w 8 językach (w tym po polsku) opowiadał nam o znajdujących się na brzegach rzeki pełnych uroku dziełach architektonicznych – a tych nie brakowało.

alt

Drugi dzień rozpoczęliśmy od Muzeum Perfum. Odwiedziliśmy dzielnicę Pigalle oraz cmentarz Montmartre, na którym leży m.in. Juliusz Słowacki. Następnie zaszliśmy na wzgórze Montmartre, gdzie oprócz niezwykłej panoramy mogliśmy oglądać uliczki niczym z filmów, stragany oraz ulicznych artystów – byli śpiewacy, malarzy, rysownicy a u stóp Bazyliki Najświętszego Serca (Sacré-Cœur) oglądaliśmy popisy chłopaka z Gwinei, który stale od kilku lat żongluje piłką w tym samym miejscu. Tego dnia też znaleźliśmy się przy dawnym pałacu królewskim, obecnie muzeum sztuki zwanym Luwrem, gdzie podziwialiśmy m.in. piramidy i kolejny Łuk Triumfany Carrousel.

alt
 

Na ostatni dzień wizyty w Paryżu została przewidziana wizyta w Pałacu Invalidów wybudowany z inicjatywy Ludwika XIV, gdzie mieliśmy możliwość zobaczenia Grobu Napoleona. Znaleźliśmy się także w Ogrodzie Luksemburskim przy obecnym Senacie a dawnym Pałacu Luksemburskim. Podziwialiśmy również panoramę miasta z Wieży Montparnasse, zobaczyliśmy muzeum Sztuki Współczesnej (dość nietypowy nowoczesny budynek położony między starymi kamienicami) a na koniec zostały nam odwiedziny gotyckiej Katedry Notre Dame, której budowę rozpoczęto w XII a zakończono w XIV wieku.

alt
 

Nie sposób nie zauważyć, że Paryż to miasto wielokulturowe, gdzie oprócz wielu turystów w okresie wakacji można spotkać także ogromną ilość mieszkańców o różnym kolorze skóry. Wielkie wrażenie robi architektura – w szczególności XVII- i XVIII-wieczne budowle, które w całości tworzą niezwykłą panoramę i wyjątkowy klimat. Mieliśmy także możliwość kilkukrotnie przejechać się paryską linią metra – jedną z najdłuższych w Europie. Jedyną rzeczą, której żałują nasi turyści jest fakt, że nie mieliśmy możliwości zobaczenia Paryża nocą, co było niewskazane z powodów politycznych. Jednak wynagrodziła nam to liczba atrakcji przewidziana na te trzy dni wyprawy oraz wiedza przekazana nam przez przewodnika.

W sobotę 11. lipca wymęczeni daleką podróżą ale zadowoleni, cali i zdrowi dotarliśmy do Skarbimierza-Osiedle, zastanawiając się, co organizatorzy zaplanują na przyszły rok. 

MZk


alt


FESTYN  RODZINNY W ŁUKOWICACH BRZESKICH

 

           11. lipca 2015r. odbył się festyn rodzinny w Łukowicach Brzeskich. Organizatorzy: sołtys Łukowic Adam Majdaniuk wraz z Radą Sołecką oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Skarbimierzu przygotowali, jak zwykle, zabawy i konkursy dla dzieci z nagrodami, pyszne lody i napoje. W hali sportowej rozłożono dmuchane zamki a na biesiadnym placu, który jest nową inwestycją w wiosce, przygotowano biesiadne stoły. Oprawę muzyczną zapewnił DJ Waldi, wszędzie w powietrzu czuło się woń pysznych kiełbasek a zabawa była na całego.

           Uczestnicy festynu, mieszkańcy wioski i przybyli goście oglądali nową inwestycję, która się wszystkim bardzo podobała. Wieczorem biesiadnicy oddali się zabawie tanecznej. Plac biesiadny będzie dobrze służył mieszkańcom wioski.

 

                                                                                Andrzej Sowa

alt


alt

 
Turniej Piłki Nożnej w BrzezinieW ubiegłą niedzielę 05.07.2015r. odbył się III Turniej Piłki Nożnej w Brzezinie. Udział wzięło w nim 53 zawodników oraz wierna rzesza ich kibiców ? W niezwykle gorącej atmosferze (chodzi tu zarówno o zaangażowanie zawodników, doping kibiców, jak i temperaturę powietrza, która przekroczyła w tym dniu 35 stopni!) rozegrano mecze 3 kategoriach wiekowych.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
Najmłodsi  - kat. do lat 11:
 - Magdalena Kieplin
 - Bartek Kieplin
 - Maja Sajdak
 - Anna Skoczylas
 - Amelia Skoczylas
 - Filip Herman
Król Strzelców – Filip Herman

Średni – kat. do lat 15
 - Kacper Kędra
 - Karolina Rupa
 - Nikola Nowakowska
 - Aleksandra Krejczy
 - Weronika Nowakowska
 - Szymon Krenich
Król Strzelców – Kacer Kędra

Kat. open – powyżej 15 lat
 - Damian Mozoła
 - Patryk Dykus
 - Jan Rycowski
 - Alex Rycowski
 - Patryk Kowalczy
Król Strzelców Artur Szylar

Gratulujemy zwycięzcom!!!

Impreza ta obyła się w ramach projektu realizowanego ze środków Powiatu Brzeskiego pn. „Ze sportem za Pan Brat II” realizowanego Stowarzyszenie Przyjaznych Brzezinie „Kamień”oraz dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez sołtysa wsi Brzezina p. Krzysztofa Rupa oraz Radzie Sołeckiej.  
Nagrody dla zawodników przekazały także firmy: Hurtmet, Profi, Kubala, PZU  oraz Lokalny Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich w Brzegu.
 Stowarzyszenie Przyjaznych Brzezinie „Kamień” dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w organizację tej imprezy, a w szczególności p. Andrzejowi Sowie – Dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu Sowie za użyczenie sprzętu oraz wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób włączyły się w organizację tej imprezy na każdym etapie jej realizacji.
W Imieniu Stowarzyszenia Kamień: Anna Wiśniewska-Łątka
Anna Wiśniewska-Łątka

alt

alt

alt
 

 

Gorące Święto Lipy

 

W upalną sobotę 4 lipca w Lipkach obchodzono doroczne Święto Lipy. Dobra pogoda,  smaczne jedzenie i  świetna muzyka przyciągnęły ponad 700 gości.

Tematem przewodnim były pszczoły i ich znaczenie dla ludzkości. – Proszę sobie wyobrazić, że te drobne istoty zapylają jedną trzecią upraw świata. To dzięki nim są dobre plony – podkreślał Janusz Iwasieczko, prezes Miejsko-Gminnego Koła Pszczelarzy w Brzegu. – Gdyby nagle zabrakło pszczół, ludzkość zaczęła by drastycznie wymierać. A wszystko dlatego, że zabrakłoby żywności.

alt

Pan Janusz demonstrował XIX-wieczną, przywiezioną przez przodków z Wołynia miodarkę – urządzenie do odwirowywania miodu z pszczelich plastrów. Jego koledzy, a także zaprzyjaźniona pasieka ze Ścinawy oferowali rozmaite gatunki miodów – od akacjowego poprzez rzepakowy aż do wielokwiatowego.

Pozostałych atrakcji też było co niemiara – program estradowy dla dzieci, dmuchane zamki, mini park linowy, strzelnica, występy młodych talentów z Gminy Skarbimierz.

 alt

Były też dwa znakomite koncerty – brzeskiego zespołu North-West Passage i miejscowego „Nie ma lipy”. A do białego rana do tańca przygrywała kapela Big Fun.

 

Imprezę przygotowali: sołtys wsi Lipki z radą sołecką, stowarzyszenie Lipowa Osada i Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu.

 

Na kolejne, czwarte już Święto Lipy Lipki zapraszają 2 lipca 2016!

 

Tekst i fot. Paweł Pawlita

alt

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA nad stawem w Żłobiźnie

 

Polacy nie gęsi, też swój język mają”, i że „cudze chwalicie, swego nie znacie" - zamiast obchodzić anglosaskie Walentynki w chłodny, lutowy dzień przywrócimy słowiańskie święto miłości…

W pięknej podbrzeskiej miejscowości  Żłobizna  jest malowniczy staw o nazwie „Kijanka”, znany także pod nazwą „Między wałami”. I właśnie nad tym stawem 27 czerwca 2015r. dla uczczenia słowiańskiego  święta przypadającego w wigilie  Św. Jana  zwanego Nocą Świętojańską - święta miłości, ognia i wody,  miejscowe Stowarzyszenie „Wilijki” zorganizowało imprezę dla mieszkańców powiatu  brzeskiego . Głównym punktem programu  było poszukiwanie kwiatu paproci. Wymagało to sporo wysiłku, gdyż  wiadomym jest, że kwiat ten jest rzadkością i bardzo ciężko go znaleźć,  a i organizatorzy dołożyli starań, aby poszukiwacze musieli się dobrze napracować. Szczęśliwymi znalazcami okazali się dwaj młodzi mieszkańcy Żłobizny:   Antek i Tomasz.  Przeprowadzono także konkurs na najpiękniejszy  wianek świętojański. Wszystkie zgłoszone do niego wianki zostały nagrodzone drobnymi upominkami, ale główną nagrodę za najpiękniejszy wianek otrzymała 7 letnia Amelka. Zgodnie  z tradycją wianki wraz  z płonącymi świecami zostały puszczone na wodę, co wywołało entuzjazm licznie zgromadzonych gości wśród, których wyróżniała się przybyła grupa motocyklistów. Program artystyczny został wzbogacony występem młodzieżowego zespołu NoMorales, gdzie gra na gitarze i śpiewa nasz mieszkaniec Rajmund Burchart. Były liczne  zabawy i konkursy dla dzieci   oraz dorosłych,  a radosne śpiewy i pląse przy muzyce zespołu „Evita” trwały do północy. Zadanie zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie  Rozwoju, Odnowy i Promocji wsi Żłobizna „Wilijki”  ze środków Powiatu Brzeskiego na  zadania z zakresu kultury, a także dzięki  zaangażowaniu wielu osób   i wsparciu sprzętowym udzielonym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skarbimierzu  za co organizatorzy  serdecznie dziękują. Foto relację z imprezy wykonała Aneta Pietrygała, także mieszkanka Żłobizny za co także serdecznie dziękujemy.

                                                                                                                               Joanna Janochaalt

alt

alt

 Festyn rodzinny w Kruszynie

 

              Sobota, 27 czerwca 2015r. była dniem radości i zabawy dla mieszkańców Kruszyny. Pani sołtys Anna Noga, wraz z Radą Sołecką i wspomagającymi je paniami oraz pracownikami Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu przygotowali wiele atrakcji  dla dzieci  i dorosłych. Cała  dziecięca część festynu odbyła się w hali sportowej. Były dmuchańce, dziesiątki konkursów z nagrodami przygotowanymi i prowadzonymi przez p. Jadzie Siomę, było malowanie buziek w różne niespotykane wzory, był w końcu koncert zespołów wokalnych Gminnej Biblioteki Publicznej przygotowany przez instruktora biblioteki p. Magdalenę Zamorokę. Dzieci otrzymały słodki poczęstunek  i wieczorem radosne rozeszły się do domów.

             Na dorosłych czekały pyszne kiełbaski i zabawa do białego rana z zespołem LANSER.

                                                                                                 Andrzej Sowa

alt


alt

alt
Muzyczne zakończenie sezonu artystycznego


           Piątek 26.06. dla niektórych był wyjątkowym dniem, bo ostatnim w szkole, a dla nas był to dzień wyjatkowy muzycznie. Wspólnie z wokalistami GBP kończyliśmy sezon artystyczne koncertem w Żłobiźnie.

           Twórcą programu była nasza instruktorka wokalu Magdalena Zamoroka a w rolach głównych wystąpiły zespoły wokalne: Loża (w składzie: Paulina Huptyś, Agata Socha, Dawid Guszpit, Dominik Domański, Klaudia Dzieża, Marlena Leszczyńska, Kamila Antoszczyszyn), Pan!ka (Paulina Krzak, Kinga Pyżalska, Marta Dolińska, Natalka Martyn, Madzia Kieplin) i Skarby (Karolina Markowska, Ola Tomiczek, Natalia Leszczyńska, Paulinka Włosińska, Zuzia Jaworska). Udział w programie wzięli także goście-przedstawiciele innych dziedzin sztuki takich jak taniec (Ola Baworowska, Amelka Galant), teatr (Justyna Bendkowska, Amelia Krzeptoń, Ada Polańska) czy iluzja (Bartek Lewandowski).
Za pomoc organizacyjną odpowiedzialna była Martyna Kawarska.

alt


           Program obejmował utwory muzyczne różnych pokoleń. Prowadzący przy pomocy aktorów przenosili odbiorców w różne kraje. Najważniejszym zabiegiem był czynny udział widzów w widowisku. Zarówno najmłodsi jak i dorośli widzowie mogli zaprezentować na scenie swoje zdolności wokalne i taneczne oraz wypowiedzieć się na temat istoty muzyki w swoim życiu.


alt
 
 


             Po koncercie goscie mogli się częstować słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Stowarzyszenie Wilijki ze Żłobizny.

             Mamy nadzieję, że widzowie wyszli zadowoleni z naszego widowiska i nabrali chęci do udziału w podobnych przedsięwzięciach.

 
Noce Kościołów 2015 Skarbimierz – Osiedle
 

 
              
             23. czerwca 2015r. w Kościele pw. Św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu – Osiedle odbyła się uroczysta msza św. celebrowana przez ks. dziekana Stanisława Grzechynkę i ks. prałata Zbigniewa Bąkowskiego.
              Po mszy św. wierni uczestniczyli w koncercie muzyki organowej, zorganizowanej w ramach projektu Europejskich Dni Kultury Chrześcijaństwa Noce Kościołów. Koncert  zaprezentował młody artysta, absolwent Szkoły Muzycznej II stopnia w Opolu p. Szymon Dobrzański, który wykonywał we własnej aranżacji utwory Jana Sebastiana Bacha: Preludium C-dur i C-mol, Arię na strunie G ze suity orkiestrowej D-dur oraz Johanna Pachelbela:  Canon D-dur. Była też muzyka filmowa Hansa Zimmera z filmu Piraci z Karaibów, której wersja organowa w interpretacji artysty bardzo podobała się uczestnikom koncertu.  Publiczność nagrodziła Szymona Dobrzańskiego gromkimi brawami.
            Koncerty organowe, po wykonaniu w  kościele nowego prospektu organowego prezentowane są najczęściej w soboty. Muzyka na żywo jest piękna i ma swoich odbiorców w Skarbimierzu. Zapraszamy koncerty serdecznie.
                                                                                     
Andrzej Sowa

altEuropejskie Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa 

Noce Kościołów 2015 w Małujowicach

 

         Drugi rok z rzędu dwie parafie w Gminie Skarbimierz przystąpiły do projektu koordynowanego przez wrocławskie Radio Rodzina. Jedna z nich to Kościół pw. Św. Jakuba w Małujowicach, nasza duma, najważniejszy zabytek w gminie, druga to nowoczesny architektonicznie Kościół pw. Św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu.

alt
 

         Noce Kościołów ukazują kościół nie tylko od strony pięknej liturgii, muzyki , śpiewu ale też architekturę sakralną. Jest to wydarzenie zarówno intelektualne jak i kulturalne i ewangelizacyjne.

         22 czerwca 2015r.o 19.00  w kościele w  Małujowicach rozpoczęła się msza św. którą celebrował ks. Dariusz Filozof, zaproszony przez nowego proboszcza parafii małujowickiej ks. Mieczysława Tomasza Sałowskiego. Na zakończenie liturgii odbyła się wzruszająca uroczystość podziękowania parafian z poprzedniej parafii ks. Sałowskiego z Oleśnicy, za to co uczynił dla wiernych przez okres kierowania parafią. Były też ciepłe słowa życzeń na nowy, obecny okres pracy duszpasterskiej w Małujowicach.

alt

       Po mszy św. znany brzeski przewodnik dr Tadeusz Jurek, miłośnik Śląskiej Sykstyny i znawca bitwy małujowickiej opowiadał zgromadzonym o wspaniałych zabytkowych freskach i o historii kościoła. Była to pierwsza część zwiedzania wspaniałego zabytku.

      Wieczorem rozpoczął się piękny koncert muzyki emocjonalnej w wykonaniu młodego artysty wrocławskiego Miłosza Rajczakowskiego – perkusja, który grał do utworów organowych przygotowanych przez Jana Króla. Dużą rolę w koncercie odgrywała gra świateł  i animacje komputerowe przygotowane przez ojca Miłosza p. Arkadiusza Rajczkowskiego i jego małżonkę. 30 minutowy koncert bardzo się podobał uczestnikom małujowickiej Nocy Kościołów. Każdy przeżywał go na swój sposób. Wzruszające były także podziękowania młodego artysty dla swojego ojca i jednocześnie życzenia dla wszystkich zgromadzonych kościele ojców z okazji ich święta. Godnym podkreślenia jest, co podkreślał po koncercie Ks. Sałowski, że zarówno artyści, którzy przygotowali program muzyki emocjonalnej, jak i dr Tadeusz Jurek, który tak pięknie opowiada o zabytkach świątyni w Małujowicach uczestniczyli w Nocy Kościołów z potrzeby serca, za co należą się im wielkie podziękowania. Dziękował także wszystkim innym obecnym uczestnikom tego przedsięwzięcia, podkreślając także niebagatelną rolę pani sołtys Małujowic Anny Hubert, Rady Sołeckiej i wielu mieszkańców wioski, którzy służą mu pomocą jako nowemu proboszczowi parafii. Ks. Sałowski dziękował także władzom gminy na przychylność i pomoc dla parafii.


alt

        Po koncercie była druga część zwiedzania kościoła, w której przewodnik dr Jurek opowiadał i pokazywał takie miejsca w kościele, które są na co dzień niedostępne. Zwiedzanie zakończyło się po godz. 22.00. W Nocy Kościołów w Małujowicach uczestniczyło ok. 250 osób.

                                                                                                 Andrzej Sowa


alt 

GMINNE ZAWODY SPORTOWO- POŻARNICZE
ŁUKOWICE BRZESKIE 2015

 

        W dniu 20 czerwca 2015r. w Łukowicach Brzeskich  pod patronatem Andrzeja Pulita – wójta Gminy Skarbimierz odbyły się coroczne zawody sportowo pożarnicze. Pogoda była prawdziwie strażacka, częsty deszcz nie ułatwiał strażakom pokazywania swoich umiejętności.                                               

Klasyfikacji generalna:

 

I m. OSP Pępice

II m. OSP  Zwanowice

III m. OSP Łukowice Brzeskie

    Klasyfikacja drużyn seniorów:

I m. OSP Pępice

II m. OSP Łukowice Brzeskie

III . OSP Zwanowice

IV m. OSP Lipki

     Klasyfikacja młodzieżowych drużyn pożarniczych 12-15 lat:

Chłopcy : I m. OSP Łukowice Brzeskie

Dziewczęta: I m. OSP Łukowice Brzeskie

     Klasyfikacja młodzieżowych drużyn pożarniczych 16-18 lat:

Chłopcy: I m. OSP Pępice

 alt

             Zawody organizował Gminny Zarząd Ochotniczych Straży Pożarnych w Skarbimierzu i Ochotnicza Straż Pożarna w Łukowicach Brzeskich. Wójt Andrzej Pulit wśród wielu mieszkańców Łukowic kibicował strażakom a po zawodach wręczył najlepszym drużynom pamiątkowe puchary  i medale a młodzieży nagrody rzeczowe.  Na wszystkich uczestników zawodów czekała pyszna strażacka grochówka. Należy podkreślić  także olbrzymią rolę i zaangażowanie w organizacji zawodów p. Ryszarda Milewskiego, który corocznie wkłada cale swoje serce w organizację zawodów.

 

              Ja zwykle w zawodach uczestniczył także Przewodniczący Zarządu Powiatu Ochotniczych Staży Pożarnych p. Andrzej Biedrzycki oraz Zastępca Komendanta Powiatowego  Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu.

                                                                              Andrzej Sowa

alt

 W Skarbimierzu-Osiedle „Powitanie Lata”

                 20 czerwca 2015r. w Skarbimierzu - Osiedle, mimo zmiennej pogody, radośnie powitano lato. W ostatnia sobotę bowiem, odbył się tam, tradycyjny festyn „ Powitanie Lata”.  Już od 15.00 muzyczne dźwięki przyciągały mieszkańców na plac przy basenie, gdzie czekało na uczestników  wiele niespodzianek. Współpracująca z Radą Osiedla Fundacja Centrum Aktywnego Wsparcia przygotowała dla dzieci i młodzieży park linowy i zorganizowała zawody paintbolowe.

alt


                 Byli brzescy policjanci i strażacy ze sprzętem, którego używają na co dzień. Dzieci mogły podziwiać umiejętności psa policyjnego a Komendant Straży Gminnej służył informacjami edukacyjnymi o bezpiecznych formach spędzania czasu. Na chętnych czekały kajaki na basenie. Rozłożono także matę do pokazów walk judo i planowany konkurs walk „Sumo na wesoło”, które przygotowała Akademia Walki Sakura ze Skarbimierza. Niestety w zabawie na macie, po pierwszych pokazach młodych judoków,  przeszkodziła nagła ulewa, która nie pozwoliła już w bezpieczny sposób użytkować matę. Podobne problemy dotknęły dmuchanych zjeżdżalni. Mimo tych problemów z aurą wszyscy doskonale się bawili zwłaszcza, że na scenie mogliśmy zobaczyć popisy wokalne i taneczne zespołów Gminnej Biblioteki Publicznej ze Skarbi-  mierza, które jak zwykle, był entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność zwłaszcza, że na scenie występowało bardzo dużo dzieci w pięknych fragmentach przedstawienia tanecznego „ Wśród szumu skrzydeł” oraz  czekającej nas premiery zespołów wokalnych. Na scenie bawili publiczność artyści z „Kabaretu z konopi” zespołu „Private Danser Cover Band” i grający do późnej nocy zespół” Capsel”. Udana i bezpieczna zabawa witająca lato zakończyła się w godzinach nocnych.

alt
 

            Organizatorem Powitania Lata w Skarbimierzu był Przewodniczący Rady Osiedla Skarbimierz p. Dariusz Kozłowski wraz z wspierającymi go członkami Rady i Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu. Nasi partnerzy to Centrum Aktywnego Wsparcia z Brzegu i Stacja Paliw w Skarbimierzu. Organizatorzy dziękują wszystkim tym, którzy pomogli przygotować imprezę, ciężko pracując aby uczestnicy imprezy, mieszkańcy Skarbimierza – Osiedla i odwiedzający imprezę goście czuli się jak najlepiej.

                                                                                      Andrzej Sowa

alt


 
Festyn rodziny w Żłobiźnie

 

Niedziela 7. czerwca upłynęła pod znakiem świetnej zabawy w Żłobiźnie.
Organizacją rodzinnego festynu zajęli się:
Stowarzyszenie "Wilijki", Sołtys i Rada Sołecka Żłobizny, Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu pod dyrekcją Pana Andrzeja Sowy.
Wielką atrakcją była zabawa na dmuchanej zjeżdżalnia i w basenie kulkowym, ale także zabawa z ogromnymi kulami prowadzona przez Fundację Centrum Aktywnego Wsparcia z Brzegu. Były konkursy z nagrodami, malowanie buziek, wspólne i solo śpiewanie piosenek o mamach i dla mam, był pokaz sprzętu strażackiego oraz występ taneczny grupy MAGICY (to grupa dzieci ze Żłobizny ćwicząca w GBP pod kierunkiem Pani Oli Ofmańskiej - Kowalczyk).
Radości było co nie miara zwłaszcza, że pogoda także dopisała.


alt

alt

 

Festyn Rodzinny - otwarcie Domu Ludowego W Pawłowie


            Piękny, nowy Dom Ludowy w Pawłowie oddano do użytku już końcem ubiegłego roku ale na oficjalne otwarcie Sołtys Ryszard Kwaśnica i Rada Sołecka zaprosili mieszkańców wioski i gości przy organizowaniu festynu rodzinnego w dniu 30 maja 2015r. W obecności mieszkańców wioski oraz radnych  gminy i  sołtysów jednostek organizacyjnych Gminy Skarbimierz a także księdza proboszcza Bolesława Robaczka oficjalnej ceremonii otwarcia dokonał Andrzej Pulit, Wójt Gminy Skarbimierz i w imieniu społeczności Pawłowa Ryszard Kwaśnica, Sołtys Pawłowa.


alt


alt


            Po oficjalnym otwarciu przyszedł czas na miłe spędzanie czasu. Na dzieci czekała, z zabawami i konkursami, współpracująca z biblioteką pani Jadzia.  Dzieci bawiły się dobrze  na przygotowanych przez bibliotekę dmuchańcach . Było malowanie buziek a każde dziecko wybierało sobie ulubione rysunki na twarzy.  W części muzycznej wystąpiły zespoły taneczne Gminnej Biblioteki Publicznej przygotowywane przez p. Aleksandrę Ofmańską – Kowalczyk oraz goście z Ukarainy zespół Holiday, który zaprezentował koncert wokalno - taneczny, w którym nie brakowało znanych w Polsce przebojów. Festyn zakończyła  zabawa taneczna do białego rana z zespołem Evita.


alt


alt


            Organizatorem festynu był Sołtys i Rada Sołecka Pawłowa wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Skarbimierzu. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Pawłowa, którzy pomogli w organizacji imprezy.
                                                                                                            

Andrzej Sowa

 

                                                                    Radosny Sportowy Dzień Dziecka w Skarbimierzu – Osiedle

 

 

 

              Przy pięknej pogodzie w niedzielne popołudnie 31 maja 2015r. kilkaset dzieci i rodziców wzięło udział w kolorowym, radosnym festynie z okazji Dnia Dziecka. Po raz kolejny już dziecięce święto w Skarbimierzu – Osiedle było zdominowane przez różnorodne konkursy sportowe przygotowane przez nauczycieli i wychowawców sportowych, zarówno z Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu jak i stałych współpracowników prowadzących na co dzień różnorodne zajęcia z dziećmi na terenie osidla. Ze względu na miejsce festynu (piękne obiekty sportowe Skarbimierza – Osiedle) nie brakowało konkurencji biegowych i zręcznościowych.

alt


alt

 

             Były także sportowe konkursy rodzinne oraz możliwości sprawdzenia się na strzelnicy paintballowej, strzelnicy ASG i rywalizacji z nałożonymi na siebie wielkimi nadmuchanymi kulami (Bumper Ball), które dla dzieci przygotowało Centrum Aktywnego Wsparcia z Brzegu współpracujące ściśle z Radą Osiedla Skarbimierz.  Wszystkie dzieci uczestniczące w konkurencjach sportowych otrzymywały przygotowane przez organizatorów pamiątkowe złote  medale, które dumnie prezentowały swoim najbliższym. Wszystkie też otrzymały drobne nagrody rzeczowe. Na festynie nie zabrakło, obleganych jak zwykle dmuchanych zamków, malowania dziecięcych buziek, które jak zwykle przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu oraz lodów ,  chłodnych  i ciepłych napojów i słodyczy, które cierpliwie serwowały panie i panowie z Rady Osiedla Skarbimierz. Każde dziecko otrzymywało drobne upominki przygotowane przez Radę Osiedla Skarbimierz oraz materiały promocyjne naszych partnerów. Była także część edukacyjna przygotowana przez strażaków z Państwowej Straży Pożarnej z Brzegu. Strażacy przyjechali na festyn, tym razem, pojazdem ratownictwa technicznego. Dużo słów padło o możliwych zagrożeniach okresu letniego a wiele zainteresowanych dzieci i rodziców z zaciekawieniem oglądało strażackie wyposażenie.

alt

alt

 

            Organizatorem Sportowego Dnia Dziecka w Skarbimierzu-Osiedle była Rada Osiedla Skarbimierz, z Przewodniczącym Rady p. Dariuszem Kozłowskim na czele oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu.  Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc naszym parterom: Centrum Aktywnego Wsparcia w Brzegu, Centrum Dystrybucyjnemu Jeronimo Martens w Skarbimierzu,  Bankowi Spółdzielczemu w Oławie, Bankowi Spółdzielczemu Grodków- Łosiów. Specjalne podziękowania kierujemy do prowadzących zawody sportowe Pana Stanisława Bazylewicza, Pani Alicji Tabiszewskiej, Pana Jerzego Mularza i Pana Krzysztofa Kowalczyka oraz do członków Rady Osiedla bezpośrednio przygotowujących imprezę Pań: Katarzyny Grądziel i Ady Wojtas oraz Panów: Janusza Huptysia, Łukasza Raciborskiego Krzysztofa Gołębia, Jarosława Dobrowolskiego, Dariusza Chromika, Pawła Grądziela i Stanisława Miedzińskiego. Dziękujemy także  wszystkim innym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że dzieci miały w dniu swojego święta na ustach uśmiech.

 

 

 

                                                                                                         Andrzej Sowa


 
Turniej Tenisa Stołowego w Skarbimierzu

 

W dniu 23.05.2015r. w hali sportowej Publicznego Gimnazjum w Skarbimierzu odbył się Otwarty Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Rady Osiedla Skarbimierz w kategoriach: szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne i open.

W zawodach uczestniczyło 28 zawodników z Osiedla Skarbimierz i Gminy Skarbimierz.

W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:

- szkoły podstawowe:

I m – Kacper Kędra

II m – Bartosz Rabiej

III m – Michał Simon

IV m – Aleksander Firek

V m – Konrad Dobrowolski

- szkoły gimnazjalne:

I m – Hubert Bentkowski

II m – Michał Czajkowski

III m – Michał Witka

IV m – Krystian Brzezicki

V m – Seweryn Kowalczyk

- kategoria open:

I m – Sławomir Derlatka

II m – Mateusz Patrzałek

III m – Wiesław Szymeczko

IV m – Robert Banasiuk

V m – Łukasz Raciborski

Zwycięscy w poszczególnych kategoriach otrzymali puchary, dyplomy oraz medal, zawodnicy, którzy zajęli miejsca od I-V otrzymali nagrody rzeczowe. Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa, medale oraz drobne upominki. Organizatorami i fundatorami nagród byli Rada Osiedla Skarbimierz, Gminna Biblioteka a wśród organizatorów znalazł się również Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu. Zawody przebiegały w sportowej atmosferze i obecni na zawodach już zapowiadali rewanże na następnych zawodach.  

  Jerzy Mularz


alt


alt

alt

 
Festyn Rodzinny w Prędocinie

23. maja odbył się, tradycyjny już na Zielone Świątki Festyn Rodzinny w Prędocinie.

I dzieci i dorośli mile spędzili czas przy wielu atrakcjach, które zapewniła dla mieszkańców wioski Rada Sołecka i sołtys Prędocina p. Piotr Wysocki. Na dzieci czekała, z zabawami i konkursami, współpracująca z biblioteką pani Jadzia.  Latorośle bawiły się dobrze także na przygotowanych przez bibliotekę dmuchanych zamkach oraz kulach na wodzie. Było malowanie buziek i poczęstunek od Rady Sołeckiej. W części muzycznej wystąpiły zespoły wokalne Gminnej Biblioteki Publicznej przygotowywane przez p. Magdalenę Zamorokę oraz sama instruktorka. Odwiedzili nas także strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu, mówiąc wiele o zagrożeniach czyhających na dzieci i dorosłych. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali strażacki wóz techniczny, który zawsze jedzie do wypadków drogowych. Jak zwykle festyn zwieńczyła  zabawa taneczna,  tym razem z zespołem Evita.

Organizatorem festynu był sołtys i Rada Sołecka Małujowic wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Skarbimierzu.

Andrzej Sowa

relacja z PANORAMY POWIATU

alt

alt

alt

alt

alt

alt

 
Ukraińscy samorządowcy w Skarbimierzu


          W poniedziałek, 11 maja 2015r. kilkunastu samorządowców ukraińskich z partnerskiego dla Powiatu Brzeskiego, powiatu Horodenka, odwiedziło Gminę Skarbimierz.

Andrzej Pulit, Wójt Gminy Skarbimierz przyjął gości w budynku Urzędu Gminy. Przedstawił informacje o gminie począwszy od jej powstania po dzień dzisiejszy. Spotkanie, w którym uczestniczyli także kierownicy referatów, zaplanowane pierwotnie na godzinę przedłużyło się do 2 godzin, bowiem nasi ukraińscy goście, których dopiero czeka reforma samorządowa, mieli dziesiątki różnorodnych, szczegółowych często pytań, na które cierpliwie odpowiadali, zarówno wójt Andrzej Pulit, jak i pozostali uczestniczący w spotkaniu pracownicy Urzędu Gminy. Bardzo interesowało naszych gości funkcjonowanie w gminie budżetu obywatelskiego, struktura zatrudnienia, budżet, inwestycje i wiele innych dziedzin dotyczących zarządzania gminą.


alt

Po spotkaniu goście zwiedzili obiekty Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu. Dyrektor Grażyna Burska oprowadzała gości informując jednocześnie o funkcjonowaniu szkoły. Z kolei Przewodniczący Rady Osiedla Skarbimierz Dariusz Kozłowski oprowadzając gości po obiektach sportowych Skarbimierza-Osiedla mówił o funkcjonowaniu samorządu na poziomie osiedla.

alt

Następnie zaproponowaliśmy naszym gościom krótkie zwiedzanie naszej Śląskiej Sykstyny – kościoła w Małujowicach. Ks. Proboszcz dr Andrzej Paszyński opowiadał o wspaniałych freskach, opowiadał też o pomocy gminy dla ratowania zabytków i o pozyskiwaniu środków zewnętrznych.


alt

Kolejnym etapem zwiedzania była linia produkcyjna okien i drzwi zakładów PINUS w Skarbimierzu oraz zwiedzanie terenów inwestycyjnych Skarbimierza. Wójt Pulit informował gości o historii i priorytetach związanych z budowaniem kolejnych fabryk i zakładów na terenach inwestycyjnych, o otwartości gminy w tym zakresie i o pozytywnych skutkach funkcjonowania strefy przemysłowej.


alt

        Ostatnim etapem zwiedzania był hotel Artium w Skarbimierzu wraz z boiskami sportowymi wokół tego obiektu.

        Jestem przekonany, że czas spędzony w Gminie Skarbimierz był dla naszych ukraińskich gości wartościowy i twórczy. Jaszcze długa droga przed nimi w budowie struktur samorządowych ale życzymy im aby uczynili to sprawnie a tego typu wizyty zapewne mogą w tym pomóc.

 

                                                                                                               Andrzej Sowa


alt
 

Święto Powiatu


9. maja jak co roku zaprezentowaliśmy się na Konkursie Powiatu


alt
StowarzyszenieWilijki przygotowało wystawę


alt

oraz stoisko z przysmakami


alt

Zespół Lejdiss wystąpił w prezentacji artystycznej


alt

Zespół Skarby brał udział w prezentacji artystycznej Gminy


alt

Państwo Horodyńscy z Małujowic zaprezentowali Hymn Powiatu

alt

Stowarzyszenie Osada Lipowa przygotowało bukiet kwiatów


Spotkanie z pisarzem w Lipkach


           8. maja  w Lipkach odbyło się spotkanie autorskie z pisarzem opowiadań i legend dla dzieci - panem Markiem Sikorskim.
Na godzinę 11:00 pod opieką wychowawców ze Szkoły Podstawowej w Lipkach przybyło do Domu Ludowego kilkadziesiąt dzieci z Lipek i Brzeziny.

         Mogły się zapoznać z twórczością pisarza oraz zjawiskami z pogranicza historii sztuki i kultury. Czytelnicy dowiedzieli się o sekretnych treściach zabytków, malarstwa i rzeźby. Głównym celem wizyty w Lipkach była promocja najnowszej książki pisarza pt. ,,Smok wawelski w kręgu mitu i historii". Ze smokiem wawelskim wiąże się wiele sekretów, w tym dotyczących jego słynnego krakowskiego pomnika, Smoczej Jamy oraz znanego obrazu Witolda Pruszkowskiego "Smok wawelski".


alt
 
        Pan Marek Sikorski jest doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie historii, autorem wielu książek i artykułów poświęconych historii Ziemi Kłodzkiej oraz Śląska, w tym:

• Na granicy legendy i wiary: skarby sztuki i osobliwości Ziemi Kłodzkiej, Nowa Ruda 1993.
• Sekrety sanktuarium w Bardzie, Wrocław 1993.
• Błogosławiony Czesław, patron Wrocławia, Wrocław 1993.
• Otmuchów: szkice do portretu miasta, Otmuchów 1995.
• Nysa: skarby sztuki i osobliwości, Opole 1999.
• Lądek Zdrój: osobliwości i skarby sztuki, Opole 1999.
• Muzeum Filumenistyczne Bystrzyca Kłodzka, Bystrzyca Kłodzka 2001.
• Bystrzyca Kłodzka - zabytki sztuki, Bystrzyca Kłodzka 2001.
• Bystrzyca Kłodzka w kręgu zabytków, Bystrzyca Kłodzka 2003.
• Skarby ziemi krapkowickiej: zabytki i historia, Krapkowice 2007.
• Nysa: w kręgu zabytków i historii, Krapkowice 2010.
• Ziemia krapkowicka: w kręgu zabytków i historii, Stradunia 2011.
• Otmuchów: w kręgu zabytków i historii, Stradunia 2011.


         Spotkanie przygotowała pani Barbara Homaniec - Kierownik Biblioteki w Lipkach. Bardzo dziękujemy pani Basi oraz uczestnikom spotkania.

alt

MAJOWE NUTKIW niedzielę 3. maja. Paulina Huptyś - wokalistka zespołu Loża ze Skarbimierza i Magdalena Zamoroka - instruktor wokalny GBP odwiedziły Częstochowę, gdzie odbył się finałowy konkurs wokalny, do którego dziewczyny zakwalifikowały się już w marcu.

Majowa Nutka czyli Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca odbyła się po raz 24. Międzynarodowe jury wysłuchało kilkudziesięciu wykonawców z całej Polski i przyznało wykonawcom bardzo wysoki poziom. Nasze wokalistki przywiozły srebrną półnutkę i brązową nutkę.


alt   alt

 
DZIEŃ STRAŻAKA  W ŁUKOWICACH  BRZESKICH


Tradycyjnie w Gminie Skarbimierz majówka nierozerwalnie  wiąże się z festynem na Dzień Strażaka w Łukowicach Brzeskich. Tym razem Ochotnicza Straż Pożarna z Łukowic Brzeskich, Sołtys i Rada Sołecka Łukowic i Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu zaprosiła mieszkańców wioski i przyjezdnych na plac przy Domu Ludowym w Łukowicach w dniu 2 maja 2015r.

alt

 

 O 15.00 w kościele w Łukowicach Brzeskich odbyła się Msza Św. w intencji łukowickich strażaków. Druhowie stawili się w kościele wraz ze sztandarem. Po mszy przemaszerowali kolumną pod Dom Ludowy, gdzie zostali przyjęci oklaskami przez mieszkańców wioski. Jednocześnie zebrane dzieci zadawały strażakom różne pytania, na które druhowie cierpliwie odpowiadali. Ustawiono wozy strażackie OSP Łukowice Brzeskie oraz wóz pomocy technicznej z PSP w Brzegu. Można było poczuć się strażakiem.

 

alt
 

Od 16.00 Łukowice rozbrzmiewały muzyką, były występy wokalne i taneczne Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu. Wystąpił zespół taneczny Loża, zespół taneczny Lejdis oraz wokalistki Paulina Huptyś i przygotowująca wokalnie dzieci, instruktor GBP Skarbimierz Magda Zamoroka.

Dzieci w miejscowej filii szkoły podstawowej pod kierunkiem kierownika placówki p. Urszuli Szczepockiej przygotowały specjalny okolicznościowy program o służbie strażaków.

Były zabawy i konkursy dla dzieci z pięknymi nagrodami, które przygotowała i prowadziła p. Jadzia Sioma. Była pyszna strażacka grochówka, którą częstowali się wszyscy uczestnicy festynu.

alt

Jak zwykle dużym zainteresowaniem milusińskich cieszyły się rozstawione w hali sportowej dmuchańce.

Na koniec, jak zwykle, odbyła się zabawa strażacka. Tym razem z zespołem Canto.

W przyszłym roku Ochotnicza Straż Pożarna w Łukowicach Brzeskich będzie obchodzić

70 – lecie istnienia. Strażacy, Rada Sołecka i mieszkańcy wioski już dziś myślą jak godnie uczcić jubileusz.

Wszystkim strażakom i druhom z okazji Dnia Strażaka życzymy wszystkiego najlepszego.

 

                                                                                                             Andrzej Sowa

 

alt

                                            

Majówkowe wyścigi na byle czym

 

          W sobotę 2 maja 2015r., w samo południe, sołtys Mariusz Woźniak wraz z Radą Sołecką Skarbimierza zaprosili mieszkańców na majówkę, której wiodącym tematem były wyścigi na byle czym.  Grała muzyka,  było pieczenie kiełbasek przy ognisku, słodycze i nagrody dla dzieci i wiele dobrej zabawy.  W wyścigach na byle czym uczestniczyło kilkanaścioro dzieci. Jak zwykle przy konkursach zacięta rywalizacja a dla wszystkich dobra zabawa. Majówka wszystkim jej uczestnikom bardzo się podobała, wszyscy będą czekać na kolejne.

 

                                                                                                        Andrzej Sowa

 


  


MAJÓWKA W LIPKACH Z ZESPOŁEM „NIE MA LIPY”

 

 

Sołtys Zdzisław Uryga wraz z Radą Sołecką Lipek i członkami miejscowego zespołu „Nie ma lipy” oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Skarbimierzu zaprosili w dniu 1 maja 2015r. mieszkańców wioski i okolic na majówkę. Ze względu na niepewną pogodę imprezę przygotowano w hali sportowej w Lipkach. Rozłożono przygotowano przez zespół dużą scenę ze światłami i profesjonalnym nagłośnieniem.

Najpierw były zabawy i konkursy dla dzieci z pięknymi nagrodami, potem koncerty wokalne zespołu Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu „Pan!ka” z Lipek, oraz wokalistek: Magdaleny Zamoroki - instruktora GBP i Pauliny Huptyś.

alt

Ok. 20.00 rozpoczął się koncert zespołu „Nie ma lipy”, który jak zwykle cieszył się olbrzymim zainteresowaniem uczestników majówki. Zawsze podkreślamy fenomen tego projektu. To członkowie zespołu mają przyjemność przygotować koncert dla swoich najbliższych, dla sąsiadów, dla mieszkańców wioski a widownia odwzajemnia się zespołowi niezwykle ciepłym przyjęciem, czasem wręcz entuzjazmem. Jak podkreślają członkowie zespołu projekt jest otwarty zapraszają do współpracy każdego komu w duszy gra muzyka. Próby zespołu odbywają się we wtorki i piątki wieczorem w Domu Ludowym w Lipkach.

 

alt

Każde wyjście zespołu niosło za sobą różnorodne niespodzianki,  muzycy przebierali się, naśladując różne gwiazdy. Zespół „ Nie ma lipy” wystąpił na majówce w składzie: Aleksandra Uryga, Magdalena Zamoroka, Robert Duś, Miłosz Świerk, Piotr Stachyra, Wojciech Uryga. Zaśpiewały również najmłodsze wokalistki: Aniela Uryga, Ola Spławińska, Bianka Stachyra i Natalia Martyn. Było sympatycznie i wesoło. Wszyscy uczestnicy majówki dobrze się bawili do późnej nocy.

Trwają już przygotowania do tegorocznego „Święta Lipy”, które odbędzie się w dniu 4 lipca 2015r. Serdecznie zapraszamy.

                                                                                                       Andrzej Sowa

alt

 


 

Wiosenne integracje z kulturą


29.04.2015. grupa z naszej gminy po raz kolejny wybrała się do Opola do Teatru im. Jana Kochanowskiego. 
Spektakl "Wesele na podstawie wesela" wzbudził wiele kontrowersji wśród uczestników naszej wycieczki, jednak z samego wyjazdu wszyscy powrócili zadowoleni. Miło spędzony czas w gronie mieszkańców Pępic, Skarbimierza, Łukowic Brzeskich pomógł spędzić kapryśny pogodowo dzień w pozytywnych humorach.alt

 


 


70 Rocznica

wyzwolenia obozu Brieg – Pampitz

 

                   24. kwietnia 2015r. przy pomniku poświęconemu więźniom obozu Brieg – Pampitz w Pępicach odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji 70. rocznicy jego wyzwolenia. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, poczet sztandarowy i kompania honorowa 1 Pułku Saperów  w Brzegu, liczne poczty sztandarowe brzeskich szkół i poczet Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu, poczet sztandarowy Związku Sybiraków w Brzegu, delegacja Stowarzyszenia Miłośników Lwowa i Kresów Południowo –Wschodnich, przedstawiciele powiatowych i gminnych instytucji, duchowieństwo oraz młodzież.

                  Okolicznościowe wystąpienie wygłosił Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański, symboliczną modlitwę za dusze ofiar obozu wygłosił ks. dziekan Stanisław Grzechynka, proboszcz parafii pw. Św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu zaś okolicznościowy Apel Pamięci odczytał mjr Błażej Lenard. Delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów a w krótkiej części artystycznej wystąpił z wiązanką pieśni patriotycznych chór Cantate Domino ze Skarbimierza oraz młodzież Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu.

                 Po uroczystości Andrzej Pulit, Wójt Gminy Skarbimierz zaprosił uczestników uroczystości na plenerową wojskową grochówkę.

                  Organizatorem uroczystości była p. Grażyna Burska dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu a imprezę przygotowała i prowadziła p. Marta Zając kierownik szkoły podstawowej w Skarbimierzu.

 

                                                                                                                          Andrzej Sowa

 
alt

alt

alt

 

  

OPOLSKIE SZMARAGDY 2015Już po raz trzeci odbył się w Opolu Wojewódzki Przegląd Twórczosci Artystycznej "Opolskie Szmaragdy", do którego zapraszani są przedstawiciele gmin z województwa.
Gminę Skarbimierz w tym roku reprezentowały najmłodsze wokalistki - Grupa Skarby w składzie Karolina Markowska, Paulina Włosińska, Aleksandra Tomiczek, Zuzanna Jaworska i Natalia Leszczyńska. Dziewczynki pod opieką Magdaleny Zamoroki przygotowały trzy utwory na tę okoliczność: Tańcz rock'n'rolla, Marzenia sie spełniają i Magiczną podróż.
Mimo deszczu, który nas zastał tuż przed występem, dziewczynki wspaniale sobie poradziły a publiczność nagrodziła je gromkimi brawami.
Zespół odebrał pamiątkową statuetkę dla naszej gminy.
Od dziś zaczynają przygotowania do wokalnego programu, ktory zaprezentujemy państwu pod koniec czerwca.


 

 

RADOSNA  BIESIADA  DLA  SENIORÓW

W SKARBIMIERZU – OSIEDLE

 

               18 kwietnia 2015r.  w tradycyjnej, corocznej biesiadzie dla seniorów uczestniczyło ponad 110 osób. W biesiadzie pełnej radości, wspólnego śpiewania i starszych  i współczesnych tańców uczestniczyli seniorzy ze Skarbimierza – Osiedle i wioski Skarbimierz. W trakcie imprezy członkowie Klubu Seniora w Skarbimierzu zaprezentowali także przygotowany na tę okoliczność krótki program kabaretowy. Do tańca przygrywał skocznie zespół Vadis. Zabawa trwała prawie do  samego rana.


alt
 

               Pomysłodawcą  i organizatorem tegorocznej radosnej biesiady dla seniorów była Rada Osiedla Skarbimierz z przewodniczącym p. Dariuszem Kozłowskim na czele oraz Rada Sołecka wioski Skarbimierz i p. Mariusz Woźniak – sołtys Skarbimierza oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu.

alt

 

               Biesiada dla seniorów to powszechnie lubiana impreza w Skarbimierzu. Należy podkreślić, że Rada Osiedla Skarbimierz zawsze wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu tej grupy mieszkańców osiedla. Seniorzy mają możliwość śpiewać w chórze Cantate Domino przy parafii Św. Stanisława, Biskupa Męczennika w Skarbimierzu prowadzonego przez p. Magdalenę Jadczyk, mają możliwość uczestniczyć w zajęciach rekreacyjnych prowadzonych przez p. Aleksandra Sorokowskiego i w zajęciach wspólnego śpiewania prowadzonych przez instruktora biblioteki p. Magdalenę Zamorokę a w czwartek 23 kwietnia o g. 18.00 do Klubu Seniora ( ul. Akacjowa 9 – budynek EKO Skarbimierz) zapraszamy seniorów na spotkanie organizacyjne teatralnych zajęć kabaretowych prowadzonych przez p. Olę Bednarek.

                                                                                            Andrzej Sowa

 


IX Konkurs na Babę i Palmę Wielkanocną

Gminy Skarbimierz rozstrzygnięty.
                                 
Grand Prix konkursu dla Skarbimierza- Osiedle.


     
8 zespołów uczestniczyło w IX edycji Konkursu na Babę i Palmę Wielkanocną Gminy Skarbimierz. Finał konkursu odbył się w Domu Ludowym w Łukowicach Brzeskich w sobotnie popołudnie 28. marca 2015r. Konkurs był kolejnym, po IV Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Skarbimierzu i Wielkanocnych Warsztatach Plastycznych dla dzieci i młodzieży z Gminy Skarbimierz, etapem naszych przygotowań do radosnych Świąt Wielkanocnych.

alt


          Wspaniałe baby wielkanocne i inne słodkie, i nie tylko słodkie, naturalne specjały wypełniły, w prawdziwie artystyczny sposób, stoły przygotowane przez uczestniczące w konkursie sołectwa. W całej Sali Domu Ludowego rozprzestrzeniały się także zmysłowe zapachy ciast i innych wystawianych specjałów. Przy stanowiskach poszczególnych zespołów, licznie zgromadzona publiczność, miała możliwość podziwiać, z pietyzmem przygotowane,  okazałe i kolorowe świąteczne palmy.  Wszyscy przybyli  na konkurs obserwatorzy mieli możliwość nasycić oczy i posmakować wszystkich przygotowanych specjałów wielkanocnych. Wszyscy także, po uciechach dla podniebienia i nasycenia oczu obrazem pięknych palm, mieli możliwość obejrzenia pięknego folklorystycznego koncertu,  którym, na czas obrad jurorów konkursu, zaprezentował nam Zespół Pieśni i Tańca „Opole” z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu. Piękne ludowe stroje  i wysoki kunszt młodych artystów przygotowywanych przez p. Marię Zajączkowską bardzo się podobały publiczności. Publiczność mogła także zapoznać się ze stanowiskiem promocyjnym głównego sponsora Konkursu firmy „Gaz System”.


alt

         Wszystkim startującym drużynom kibicowali zgodnie min. p. Andrzej Pulit- Wójt Gminy Skarbimierz, p. Janusz Wójcik – Dyrektor Departamentu Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, p. Grażyna Burska – Dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu i miejscowy ksiądz proboszcz -  ks. Janusz Durlik.  Godne podkreślenia jest szczególne zaangażowanie wszystkich startujących w konkursie zespołów  i jednocześnie wzajemna życzliwość wobec rywalizujących, bądź co bądź, ze sobą konkurentów – przyjaciół. Pragną zwrócić uwagę także na obecność wielu radnych gminy z  przewodniczącym Rady Gminy p. Piotrem Szkodą oraz Państwa sołtysów, którzy jak mogli wspomagali swoje drużyny.

alt         Po koncercie odczytano protokół Jury. Jury w składzie: p. Elżbieta Oficjalska - etnograf, kierownik działu ekspozycji i tradycji „Muzeum Wsi Opolskiej” w Bierkowicach- przewodnicząca, p. Renata Wojas z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, Aleksandra Zientek – kierownik działu komunikacji społecznej firmy Gaz System, głównego sponsora konkursu oraz p. Mariusz Firek – właściciel Centrum  Usług Gastronomicznych  „Mario” w Brzegu, po wnikliwej analizie postanowiło w tegorocznej edycji Konkursu na Babę i Palmę Wielkanocną Gminy Skarbimierz przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Grand Prix – Skarbimierz-Osiedle.
1m. -  Brzezina.
2m. – Łukowice Brzeskie.
3m. – Bierzów.
Wyróżnienia:
- Lipki.
-Małujowice.
- Żłobizna.
- Zielęcice.

         Wszystkie zespoły otrzymały piękne dyplomy i wartościowe nagrody rzeczowe – sprzęt AGD. Zwycięscy także symboliczny puchar zwycięzców.


alt         Nagrody wręczali reprezentujący Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Bułę – Janusz Wójcik – dyrektor Departamentu Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Opolu oraz p. Andrzej Pulit – Wójt Gminy Skarbimierz. Obaj panowie w krótkich wystąpieniach pogratulowali serdecznie uczestnikom konkursu a organizatorom  i mieszkańcom Gminy Skarbimierz kolejnej udanej, ważnej, z punktu widzenia kształtowania tradycji, imprezy. Wójt Andrzej Pulit podkreślał, po raz kolejny, ważną rolę istniejących  w niektórych sołectwach stowarzyszeń, które w doskonały sposób integrują środowisko lokalne . Zachęcał do tworzenia kolejnych. Wszyscy życzyli sobie wzajemnie spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

         Patronat honorowy nad finałem IX Konkursu na Babę i Palmę Wielkanocną Gminy Skarbimierz objęli:  p. Andrzej Buła – Marszałek Województwa Opolskiego i p. Andrzej Pulit – Wójt Gminy Skarbimierz.
      
         Sponsorem głównym konkursu była firma Gaz System.

         Nasi partnerzy to: Nadleśnictwo Brzeg, Bank Spółdzielczy Grodków-Łosiów, Bank Spółdzielczy Brzeg oraz „Muzeum Wsi Opolskiej” w Opolu  i Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Patronat medialny zapewnili: „Gość Niedzielny”, „Gazeta Brzeska”, „Panorama”, Radio „Park”, Radio „Doxa”, Radio „Rodzina”, portale „Twój Brzeg”, „Info Brzeg”, „Fajny Brzeg” i  „Brzeżanka”.

        W imieniu organizatorów: Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu i Rady Sołeckiej w Łukowicach Brzeskich serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji tegorocznego konkursu. Gratuluję wszystkim startującym w konkursie sołectwom. W tym roku poziom był bardzo wysoki, co podkreślali publicznie jurorzy oraz publiczność, która nie szczędziła dla Państwa pochwał i gratulacji. Myślę, że gratulując zwycięzcom konkursu – Paniom i Panom ze Skarbimierza - Osiedle, jesteśmy świadomi, że zwycięzcami są także wszyscy pozostali Państwo, kultywując tradycje wielkanocne w Gminie Skarbimierz. Dziękuję za zaangażowanie gospodarzom, współorganizatorom konkursu, sołtysowi  Adamowi Majdaniukowi i Radzie Sołeckiej Łukowic Brzeskich. Stwarzacie Państwo wspaniałą rodzinną atmosferę. Dziękuję w końcu, całej załodze  Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu za to, że po raz kolejny stanęli na wysokości zadania.

        Wszystkim mieszkańcom Gminy Skarbimierz życzymy wesołych i radosnych Świąt Wielkanocnych.


                                                                                         tekst: Andrzej Sowa

zdjęcia: Paweł Grądziel

Relacja z Radia Park


Gość Niedzielny

Warsztaty wielkanocne dla dzieci


W dniach 24-27 odbyły się Warsztaty Wielkanocne zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skarbimierzu. Uczestnikami zajęć były dzieci i młodzież ( Brzezina, Pawłów, Małujowice ). Podczas warsztatów uczestnicy uczyli się jak za pomocą włóczki, filcu, masy solnej  można zrobić piękne zajączki , owieczki oraz kurczaczki. Podczas zajęć nie zabrakło dobrej zabawy. Zajęcia prowadziła Sylwia Borys z wykształcenia terapeuta zajęciowy z zamiłowania rękodzielnik.


alt

alt


alt Nie zapominamy o Seniorach     
W sobotę, 21 marca 2015r. odbyła się w Skarbimierzu-Osiedle skromna uroczystość otwarcia Klubu Seniora. Na inauguracyjne spotkanie przybyło kilkanaście najbardziej aktywnych osób oraz członkowie Rady Osiedla Skarbimierz z przewodniczącym p. Dariuszem Kozłowskim na czele.
          Było symboliczne przecięcie wstęgi, którego dokonała p. Maria Michalska - jedna z najbardziej aktywnych pań w sołectwie, między innymi, śpiewająca w chórze Cantate Domino, w Kresowiankach i aktywnie uczestnicząca w innych zajęciach dla seniorów oraz p. Dariusz Kozłowski – Przewodniczący Rady Osiedla Skarbimierz, jeden z inicjatorów
przedsięwzięcia. Było wspólne zdjęcie i spotkanie wszystkich uczestników przy kawie. Rozmawiano o kolejnych potrzebach klubu i dziękowano, że dostrzega się w Osiedlu Skarbimierz także potrzeby tej, stale poszerzającej się grupy wiekowej.
          Pomieszczenia jeszcze pachną farbą, zakupiono nowe stoły, krzesła, kuchnię wyposażono w niezbędny sprzęt.  Jest skromnie ale czysto i schludnie.
         

alt          Przypomnijmy, że w Skarbimierzu-Osiedle, wraz z ze Stowarzyszeniem „ Brzeska Wieś Historyczna”, podobnie jak i w innych miejscowościach gminy, w ubiegłym roku realizowano cały cykl działań ukierunkowanych na seniorów. Pod hasłem „ Seniorzy na start” odbywały się zajęcia komputerowe, rehabilitacyjne i spotkania z ciekawymi ludźmi dotyczące oświaty zdrowotnej, zdrowego stylu życia, ratowania życia ludzkiego i inne. Seniorzy mieli także możliwość bezpłatnego wyjazdu na spektakle teatralne do Opola i do Wrocławia. Corocznie organizuje się również biesiadę dla seniorów.
          Seniorzy są grupą aktywnie uczestniczącą w zajęciach organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skarbimierzu. Licznie uczestniczą w koncertach, w festynach, w zajęciach językowych, muzycznych, kareokę, śpiewają w chórze „Cantate Domino”, jeżdżą na wycieczki, na wyjazdowe spotkania ze sztuką itp. Od bieżącego roku seniorzy uczestniczą także w specjalnie dla nich zorganizowanych zajęciach rekreacyjnych, które odbywaj ą się w
poniedziałki i czwartki w holu gimnazjum. 
          Seniorzy w Skarbimierzu – Osiedle są grupą którą widać. Rada Osiedla dostrzega ich
potrzeby, czego małym ciągle ale jakże istotnym krokiem jest oddanie do użytku
pomieszczeń klubu. Klub mieści się w budynku Eko Skarbimierz w Skarbimierzu - Osiedle przy
ul. Akacjowej 9. Godziny otwarcia będą jeszcze ustalone. Zapraszamy wszystkich do
odwiedzin  w imieniu gospodarzy - seniorów ze Skarbimierza – Osiedle.

                                                        
                                  Andrzej Sowa


alt


Ostatnie zimowe atrakcje

 

           Dnia 15 marca 2015. Niedziela, dzieci oraz młodzież ze Skarbimierza  aktywnie spędzali czas w Opolu na lodowisku. Wyjazd na lodowisko dla wielu osób był pierwszym kontaktem z jazdą na łyżwach od wielu lat - o czym świadczyły liczne upadki oraz niepewność podczas stawiania pierwszych kroków na lodzie.
Zapewne ten kontakt był niejednokrotnie bolesny. Dla wielu lodowisko pozostanie w pamięci jako szereg upadków, w których nabawili się siniaków oraz stłuczeń.  Dzieci były pod stałą opieką osób dorosłych.

          Celem wyjazdu było pokazanie dzieciom i młodzieży aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. Propozycja była trafiona na niedzielne popołudnie, bo wszyscy bawili sie wspaniale. W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki uzupełnili straconą energię w McDonaldzie.

          Wyjazd zorganizował Sołtys Skarbimierza Mariusz Woźniak.


alt  
   Chór Grodkovia laureatem Grand Prix IV PPPiP

w Skarbimierzu
 

            W sobotę 14. marca 2015r. w Skarbimierzu odbyła się czwarta edycja Przeglądu Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Skarbimierz 2015. Udział w Przeglądzie wzięło 19 podmiotów artystycznych – blisko 180 osób.            

           O godzinie 10:00 goście i uczestnicy zostali przywitani przez organizatorów: ks. dziekana Stanisława Grzechynkę – proboszcza parafii pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu, pana Andrzeja Sowę – Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu i panią Grażynę Burską – p.o. dyr.  Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu. Następnie rozpoczęły się przesłuchania zespołów wokalnych oraz wokalno-instrumentalnych, solistów  na koniec chórów.
             

           Uczestników ugoszczono poczęstunkiem i obiadem, po czym wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na wyniki. O godzinie 17:00 odbyła się krótka Msza Św. w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika a po niej konkurs laureatów, do którego jury wytypowało siedem podmiotów artystycznych. Po koncercie ks. Dziekan Grzechynka w imieniu organizatorów podziękował wszystkim wykonawcom. Dziękował także Wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit oraz w imieniu Marszałka Województwa Opolskiego p. Andrzeja Buły,
Dyrektor Departamentu Kultury i Sportu Urzędu Marszałkowskiego p. Janusz Wójcik.alt

              Po koncercie galowym  Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Brzegu pani Grażyna Kotecka - przewodnicząca jury, w którym zasiedli również muzycy - pan Robert Duś i pan Artur Kamiński, ogłosiła wyniki Przeglądu. W kategorii zespołów I m. Otrzymała schola Światłość z Lewina Brzeskiego, II m. młodzieżowy zespół Loża ze Skarbimierza, III m. schola Impuls z Makowic i Grupa Małujowice. Wyróżnienia powędrowały do: Zespołów Pieśni Regionalnej z Dobrodzienia, „Przeczowskich Skowronków”, „Skarbów” ze Skarbimierza i zespołu „Słońce w Kapeluszu” Łambinowic W kategorii solistów zwyciężył najmłodszy uczestnik Przeglądu, dwunastoletni Kamil Grech z Makowic, II  m. otrzymała Jagoda Jadczyk ze Skarbimierza-Osiedle, III. m. Magdalena Cokot z Makowic. Wyróżnienie otrzymała Magdalena Gniewczyńska. Nagrody w tej kategorii otrzymali także p. Justyna Wołoszyn z Kruszyny oraz p. Jan Studziński z Brzegu.


alt


          W kategorii chórów II m. otrzymał chór Cantate Domino ze Skarbimierza a III m. chór Canto Unitis z Lewina Brzeskiego. Tytuł Grand Prix festiwalu otrzymał chór Grodkovia z Grodkowa prowadzony przez panią Małgorzatę Stokłosę. Laureaci otrzymali piękne okolicznościowe statuetki w wszyscy wykonawcy nagrody rzeczowe. Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym ze pomoc w organizacji Przeglądu, sponsorom, patronom oraz gościom i uczestnikom. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zobaczymy się w jeszcze większym gronie. Patronatem honorowym tegoroczny Przegląd objęli: bp pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej ks. Andrzej Siemieniewski, Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit. Partnerami imprezy byli: Nadleśnictwo Brzeg, Bank Spółdzielczy Grodków-Łosiów, Bank Spółdzielczy w Brzegu. Medialnie wspierali nas: Gość Niedzielny, Radio Park, Radio Doxa, Panorama Powiatu Brzeskiego, Gazeta Brzeska, portal brzeg24.pl. Pyszne pączki dla uczestników przeglądu przygotowała Cukiernia Paulinka z Brzegu.   Dziękujemy – do zobaczenia  

Magdalena Zamoroka

alt

  Można przeczytać o nas takze w Gościu Niedzielnym


 


Serdeczne życzenia dla Pań w Gminie Skarbimierz
           

Dzień Kobiet jest szczególnym świętem w naszym kraju. Podobnie jest postrzegany w poszczególnych sołectwach Gminy Skarbimierz. Dlatego w tym roku Gminna Biblioteka Publiczna, sołtysi i Rady Sołeckie naszych wiosek oraz Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu przygotowali okoliczne spotkania prawie we wszystkich miejscowościach gminy. Spotkaniom tym towarzyszyły zróżnicowane w formie programy artystyczne i, co najważniejsze, duża frekwencja.

 alt
 

          Wszystko rozpoczęło się już w piątek, 6 marca w Pawłowie, gdzie kilkadziesiąt pań bawiło się wraz z kabaretem „ Nie do zdarcia” z Grodkowa.  Także w piątek, w hali sportowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Żłobiźnie, blisko stu mieszkańców tej miejscowości uczestniczyło w pięknym koncercie folklorystycznym młodych artystów z Tarnopola na Ukrainie.  Specjalne podziękowania za pomoc w organizacji koncertu należą się stowarzyszeniu „Wilijki” ze Żłobizny.                            

          W sobotę, 7 marca kolejne kilkadziesiąt pań bawiło się na spotkaniu w Zwanowicach i w Małujowicach. W obu tych miejscowościach, na wesoło, wystąpił wcześniej wymieniony kabaret „Nie do zdarcia”. Główną imprezą tego dnia było spotkanie pań w Domu Ludowym w Lipkach. W części artystycznej wystąpił ze specjalnym programem miejscowy zespół „Nie ma lipy”. Program panie przyjęły jak zwykle entuzjastycznie, zwłaszcza, że piosenkom towarzyszyły elementy kabaretowe. Zespół pod kierunkiem p. Roberta Dusia zawsze zaskakuje publiczność a że śpiewają swoim sąsiadom, rodzinie i przyjaciołom, koncertując oddają,  oprócz talentu, całe swoje serce. Na spotkanie w Lipkach Wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit oraz miejscowy sołtys Zdzisław Uryga zaprosili, oprócz pań z Lipek, także najbardziej aktywnie panie działające w istniejących  na terenie gminy stowarzyszeniach oraz panie sołtyski. Kilkadziesiąt z nich ze Stowarzyszenia „Wilijki” ze Żłobizny, ze Stowarzyszenia „Kamiń” z Brzeziny oraz ze Stowarzyszenia „Lipowa Osada” z Lipek  oraz panie sołtyski wyróżniono okolicznościowymi podziękowaniami za szczególne zaangażowanie  w działalności na rzecz integracji społeczności w  rodzimych wioskach i w całej gminie. Miłe spotkanie zakończyło się w późnych godzinach wieczornych.

alt
 
           W niedzielę, 8 marca zorganizowano kolejne spotkania dla pań. W Pępicach i w Kopaniu mieszkanki wysłuchały koncertu polskich piosenek pani Moniki Meller, naszej rodzimej artystki, mieszkanki Skarbimierza- Osiedle. W Kruszynie zespół taneczny „Loża” z Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu, wraz paniami instruktorkami Aleksandrą Ofmańską Kowalczyk i Magdaleną Zamoroką w roli wokalistek  zaprezentowali kilkudziesięciu paniom fragmenty spektaklu muzycznego „Krok od sławy”. W Łukowicach Brzeskich piękny program okolicznościowy zaprezentowały dzieci z filii szkoły podstawowej w Łukowicach. Program oklaskiwało ok. 100 przybyłych na spotkanie pań. Ostatnie tego dnia, okolicznościowe spotkania pod hasłem „Babskie pogaduchy” zorganizowali sołtysi i Rady Sołeckie w Zielęcicach i Prędocinie.

alt          

Spotkania  z okazji Święta Kobiet zakończyło 9 marca spotkanie pań w hali sportowej gimnazjum w Skarbimierzu – Osiedle, w którym uczestniczyło ok 300 osób. Specjalny program artystyczny zaprezentowały dzieci z Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu. Było dużo wzruszeń, radości i pięknie wyśpiewane i wytańczone  przez dzieci życzenia dla wszystkich przybyłych na spotkanie pań.          

Wszystkim paniom z Gminy Skarbimierz życzymy aktywności, codziennego uśmiechu i spełnienia najskrytszych marzeń.
                                                                                                   

Andrzej Sowa


alt
Dzień Kobiet w Lipkach

 

          7. marca w Lipkach świętowały panie.  Z tej okazji w świeżo wyremontowanej sali domu ludowego specjalny koncert zagrał dla nich miejscowy zespół NIE MA LIPY. Kapela od 3 miesięcy przygotowywała się na tę chwilę w nowej, własnej sali prób. W tym czasie wzbogaciła się też o nowych członków. Obecnie występuje w składzie: Robert Duś, Przemysław Uryga, Wojciech Uryga, Aleksandra Uryga, Magdalena Zamoroka, Miłosz Świerk, Dagmara Walczyńska i Piotr Stachyra. Panie bardzo entuzjastycznie przyjęły wykonania znanych przebojów, a owacjom nie było końca.

alt

  Sołtys Zdzisław Uryga wraz z męską częścią rady sołeckiej obdarowywali panie kwiatami, a wójt Andrzej Pulit wraz Gminną Biblioteką Publiczną postanowili uhonorować aktywne działaczki z gminnych stowarzyszeń: Lipowa Osada z Lipek, Kamień z Brzeziny, Wilijki ze Żłobizny oraz sołtyski. W nagrodę panie pojadą do teatru.


alt

Wyróżnione społeczniczki to:
- z Lipek: Daniela Pociecha, Elżbieta Arciszewska, Aneta Martyn, Magdalena Kowalczyk, Małgorzata Kowalczyk, Grażyna Kowalczyk, Elżbieta Hofman, Agnieszka Tobiasz-Duś, Kamila Michalik, Barbara Homaniec, Joanna Stachyra, Joanna Duda, Agnieszka Spławińska - z Brzeziny: Krystyna Szkoda, Olga Bielecka, Mariola Rupa, Joanna Łukawska, Anna Leszczyńska, Danuta Wanio, Stanisława Rycowska, Aleksandra Zachęba, Anna Wiśniewska-Łątka, Dorota Mrowiec, Danuta Guzewicz, Maria Markowska, Joanna Sowierszenko, Katarzyna Bielecka, Helena Wróż, Lucyna Mazurkiewicz, Łucja Wendlińska, Beata Sowierszenko, Alicja Kozłowska, Zofia Bajor, Ewa Bendyk - ze Żłobizny: Anna Dudek, Anna Konopko, Anna Łuciuk, Zofia Borla, Stanisława Ziobrowska, Joanna Gądecka, Joanna Janocha, Elżbieta Grzeszczak, Urszula Król, Urszula Kawiak, Jadwiga Kozyra, Iwona Twardowska, Maria Dąbrowska, Agnieszka Danicka, Beata Budzowska, Renata Stec, Celina Niedźwiedzka - sołtyski: Alicja Lachowicz-Malec (Bierzów), Wanda Cielica (Zielęcice), Małgorzata Krakowiak (Kopanie), Anna Noga (Kruszyna), Anna Hubert (Małujowice), Małgorzata Kowalska (Zwanowice).  
Tekst i fot. Paweł Pawlita  

alt

Radiowa Dyskoteka

20. lutego w Żłobiźnie odbyło się przedstawienie z udziałem prawie wszystkich grup artystycznych GBP w Skarbimierzu.

Zatańczyły: Urwisy, Agenci, Magicy, Minimki, Lejdiss i Loża, a zaśpiewały grupy Pan!ka z Lipek i Skarby ze Skarbimierza. Radiowymi spikerami były dziewczyny z młodzieżowej grupy tanecznej Loża. Twórcą spektaklu była instruktorka taneczna Aleksandra Ofmańska-Kowalczyk, która przy pomocy własnego scenariusza przekazała tłumnie przybyłym gościom, że muzyka łączy ludzi.

Po spektaklu dzieci otrzymały słodką niespodziankę oraz gorące podziękowania ze strony Wójta Gminy Skarbimierz, Pani Dyrektor GZS, Dyrektora GBP oraz publiczności.

alt

Więcej zdjęć zobaczysz tutaj.

Spotkanie z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka w Żłobiźnie           


W sobotni wieczór 31. stycznia 2015r. Sołtys i Rada Sołecka Żłobizny, Stowarzyszenie „Wilijki” oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu zaprosili mieszkańców wioski na uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Blisko setka babć i dziadków wysłuchało gorących życzeń zdrowia i wszelkiej pomyślności, które składał p. Janusz Jacheć – sołtys Żłobizny i p. Joanna Janocha ze Stowarzyszenia „Wilijki” oraz najpiękniej wyrecytowanych wierszy o babciach i o dziadkach w wykonaniu dzieci. Dzieci wręczyły wszystkim piękne laurki oraz poczęstowały własnoręcznie przygotowanymi piernikami. Dzieci przygotowywały te niespodzianki przez kilka dni pod okiem pań ze Stowarzyszenia „Wilijki”.  Był okazały, okolicznościowy tort, ciasto i słodkości a w części artystycznej uczestnicy spotkania wysłuchali pięknych piosenek Anny German w wykonaniu P. Małgorzaty Kalińskiej.       

Wszyscy uczestnicy spotkania dobrze się bawili i z pewnością Dzień Babci i Dzień Dziadka pozostanie na długo w pamięci.

 
Andrzej Sowa

altKarnawałowo w Kruszynie i w Zwanowicach
        

          30. stycznia 2015r. Sołtys Anna Noga wraz z Radą Sołecka Kruszyny oraz p. Piotr Wysocki sołtys Prędocina zaprosili  mieszkańców tych miejscowości  do Domu Ludowego w Kruszynie na spektakl artystów Świata Magii Apollino. Spektakl zorganizowano z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka ale jego uczestnikami były zarówno  dzieci jak i dorośli. Wszyscy dobrze się bawili a serdecznym życzeniom dla ukochanych babć i dziadków nie było końca.       

          Z kolei w Zwanowicach Rada Sołecka i p. Małgorzata Kowalska – sołtys Zwanowic zaproponowali w tym dniu najpierw zabawę dla dzieci aby później i tu przenieść się w bajeczną podróż świata magii z „Apollino”. Zabawa, której uczestniczyło kilkadziesiąt dzieci była udana. Były konkursy z nagrodami, słodkości i dużo pląsów tanecznych. Po zabawie dołączyli do dzieci dorośli, wśród nich babcie i dziadkowie i wspólnie bawili się w świecie magii.
       

         Dla wszystkich babć i dziadków z Gminy Skarbimierz  składamy gorące życzenia zdrowia i codziennej radości, zapraszając jednocześnie do udziału we wszystkich imprezach organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skarbimierzu. Szczegóły na bieżąco na stronie „kultura Skarbimierz”.
Andrzej Sowa
 
   Otwarcie Domu Ludowego w Bierzowie


       
31. stycznia 2015r. wieczorem blisko stu mieszkańców Bierzowa oraz przybyłych gości uczestniczyło w symbolicznym otwarciu nowego Domu Ludowego w tej wiosce. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, szczególnie sołtysa – pani Alicji Lachowicz – Malec i Rady Sołeckiej oraz wsparciu wójta Gminy Skarbimierz pana Andrzeja Pulita, piękny i funkcjonalny obiekt został wybudowany w ciągu kilku miesięcy.

        Symbolicznego otwarcia dokonał wójt Andrzej Pulit, gratulując mieszkańcom Bierzowa nowego okazałego obiektu. Podkreślił także zaangażowanie w budowie Domu Ludowego w Bierzowie pracowników Urzędu Gminy, głównie odpowiedzialnego za inwestycje pana Jacka Monkiewicza – z-cę wójta gminy, oraz osobiste działania Pani sołtys Lachowicz – Malec. Podziękował także za dobrą robotę obecnemu na uroczystości wykonawcy, panu Stanisławowi Kurnatowskiemu oraz Radzie Gminy, którą reprezentował na uroczystości jej  przewodniczący pan Piotr Szkoda. Wszystkim serdecznie podziękowała za wsparcie przy realizacji zadania budowy Pani sołtys Alicja Lachowicz – Malec      a miejscowy proboszcz, ks. Janusz Durlik dokonał poświęcenia obiektu, życząc wszystkim mieszkańcom aby im Dom Ludowy dobrze służył.

       Jak na zabawę opłatkową przystało był opłatek, życzenia i wspólne śpiewanie kolęd. Potem wszyscy oddali się wspólnej zabawie.

       Dom Ludowy w Bierzowie to jeden z trzech tego typu obiektów wybudowanych w ubiegłym roku w Gminie Skarbimierz. Równie piękne i funkcjonalne Domy Ludowe służą już także społeczności Pawłowa i Kopania.

                                                                                                Andrzej Sowa


alt


alt


alt


 Kulturalnie i sportowo
– czyli ferie w Gminnej Bibliotece Publicznej
w Skarbimierzu zakończone

       Jak co roku, pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu zaproponowali mieszkańcom gminy wiele różnorodnych propozycji. Najwięcej propozycji czekało, jak zwykle, dla najmłodszych.

       Wszystko zaczęło się już w niedzielę 18 stycznia Koncertem Noworocznym zespołu Golec uOrkiestra. Piękne kolędy i pastorałki w wykonaniu braci Golec  i Orkiestry wysłuchało w kościele w Skarbimierzu – Osiedle ok. 700 mieszkańców Gminy Skarbimierz.

       Od poniedziałku, 19 stycznia rozpoczęły się zorganizowane wyjazdy dzieci do Teatru Lalek do Opola, na lodowisko do Opola i do opolskiego Multikina. Ogółem z tej formy spędzenia czasu wakacyjnego skorzystało blisko 500 dzieci. Godne podkreślenia jest zainteresowanie osobiste sołtysów, bowiem część wyjazdów była zorganizowana dla dzieci z tych wiosek. Dotyczy to wyjazdu do teatru lalek dla dzieci z Lipek i Brzeziny, wyjazdu na lodowisko dla dzieci z Brzeziny oraz wyjazdu na lodowisko i do kina dla dzieci z Łukowic Brzeskich i Bierzowa. W niektórych wioska realizowano także, pod nadzorem sołtysów, inne zajęcia sportowe i kulturalne. Tak było w Kruszynie i Łukowicach Brzeskich.


alt


  Panie instruktorki biblioteki zorganizowały także zajęcia warsztatowe: taneczne w Żłobiźnie (p. A. Ofmańska – Kowalczyk) i wokalne w Lipkach (p. M. Zamoroka). Ponadto realizowane były zajęcia plastyczne w Brzezinie, taneczne w Zielęcicach, aerobiku w Skarbimierzu – Osiedle, zajęcia rekreacyjne dla seniorów w Brzezinie.
Kontynuując kwestie wyjazdowe, kilkudziesięciu mieszkańców gminy wyjechało w dn. 25 stycznia  na spektakl Metro do Hali Stulecia do Wrocławia a w dn. 24 stycznia na narty do Czarnej Góry.

       Nie sposób nie wspomnieć o zabawach karnawałowych dla dzieci i spotkaniach dla seniorów z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Realizowaliśmy to w dn. 16 stycznia w Łukowicach Brzeskich, w dn. 24 stycznia w Kopaniu, w dniu 25 stycznia w Małujowicach, w dniu 30 stycznia w Kruszynie i Zwanowicach oraz w dn. 31 stycznia w Złobiźnie.  W każdym z wymienionych przykładów należy podkreślić zaangażowanie sołtysów i członków Rad Sołeckich tych miejscowości.


alt

         Gościliśmy także w gminie Teatr Świata Magii Apollino, który zaprosił i dzieci i dorosłych w podróż do świata magii w dniu 21 stycznia w Skarbimierzu- Osiedle (w ramach półkolonii), w Bierzowie i w Łukowicach Brzeskich oraz w dniu 30 stycznia ponownie w  Skarbimierzu- Osiedle (półkolonia), w Kruszynie i w Zwanowicach.

       Finałem ferii były dwukrotne koncerty zespołu muzycznego Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu „Loża” wraz z wokalistami i muzykami na deskach gościnnego Brzeskiego Centrum Kultury. Spektakl „Krok od sławy” przygotowany przez  instruktora zespołów tanecznych biblioteki p. Aleksandrę Ofmańską – Kowalczyk obejrzało blisko 600 widzów. Nie należy zapominać także o zorganizowaniu przez Gminny Zespół Szkól w Skarbimierzu półkolonii dla dzieci, w której uczestniczyło w dwóch turnusach ponad 100 dzieci.

Ogółem w różnorodnych w/w formach działań organizowanych w czasie ferii zimowych w Gminie Skarbimierz uczestniczyło ok 2000 mieszkańców naszej gminy.

       W tym miejscu pragnę podziękować moim pracownikom z Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu, naszym stałym współpracownikom, oraz sołtysom i członkom Rad Sołeckich (w Skarbimierzu – Osiedle Panu Przewodniczącemu Dariuszowi Kozłowskiemu i Radzie Osiedla) oraz wszystkim innym, którzy przyczynili się do udanych ferii zimowych 2015. Najpiękniejszą nagrodą dla nas jest zadowolenie mieszkańców i uśmiech dzieci.
                        
Andrzej Sowa
  


Kolędowanie z Golec uOrkiestrą w Skarbimierzu18.01.2015. w niedzielę o godzinie 16:00 odbył się w Skarbimierzu-Osiedle koncert zespołu Golec uOrkiestra. Obejrzało go około 700 widzów.
Chętni zaczęli się schodzić już przed godziną 15:00. Jeszcze przed rozpoczęciem koncertu kościół pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika był pełny po brzegi. Pierwszeństwo mieli goście posiadający zaproszenia ale znalazło się miejsce również dla tych bez wejściówek. Liczna była także publiczność przed kościołem, która mogła obejrzeć koncert na telebimie.

 
alt

Zespół Golec uOrkiestra wystąpił w dziesięcioosobowym składzie. Przygrywając na znanych i mniej znanych instrumentach bracia Łukasz i Paweł Golec oraz Edyta odśpiewali znane polskie kolędy i pastorałki swojego autorstwa. Wraz z zespołem śpiewali również widzowie. Koncert trwał około 1,5 godziny, a na prośbę ks. Stanisława Grzechynki zagrano kilka bisów w tym utwór „Leć muzyczko” dedykowany św. Janowi Pawłowi II.

Skarbimierska publiczność nagrodziła zespół owacjami na stojąco. Po koncercie i podziękowaniach z obu stron, można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z muzykami oraz kupić ich płyty. Artyści chętnie rozdawali autografy wszystkim zainteresowanym.
Koncert z pewnością podobał się przybyłym gościom. Mamy nadzieję na więcej tego typu imprez w Gminie Skarbimierz, bo zainteresowanych nie brakowało a pozytywne wrażenia pozostaną w nas na długo.
Magdalena Zamoroka


altOsoby, które uczestniczyły w fotografiach pana Pawła Grądziela
mogą się zgłaszać pod numerem telefonu: 505 457 727alt505 457 727 lub adresem mailowym Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Konkurs kolęd i pastorałekDwie grupy wokalne ze Skarbimierza wzieły udział w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który odbył się 17. stycznia w Brzeskim Centrum Kultury.

SKARBY to zespół śpiewający od września 2014 roku. Dziewczynki ze Skarbimierza w pięcioosobowym składzie wyspiewały sobie trzecie miejsce w kategorii szkół podstawowych. Zespół wykonał pastorałkę "Święta, Święta" i kolędę "Dzisiaj w Betlejem". Był to ich pierwszy wspólny występ na scenie. Tym bardziej gratulujemy naszym podopiecznym.

Zespół Loża działa u nas od 2010 roku. W nowym składzie od września. Znajdują się w nim osoby w wieku gimnazjalnym i licealnym. Obecnie 7 osób. Młodzież również zajęła 3 miejsce. Tym razem była to kategoria zespołów szkół średnich.

alt
Radość dla dzieci i starszych czyli 

Karnawał w Zielęcicach

 

               Pomimo wietrznej pogody, w dniu 11 stycznia 2015r.  wielu mieszkańców Zielęcic uczestniczyło w imprezach przygotowanych dla nich przez Radę Sołecką wioski i Gminna Bibliotekę Publiczną w Skarbimierzu.

               Pierwszą była zabawa karnawałowa dla dzieci. Tu dzieci, poprzebierane w różne postaci doskonale się bawiły uczestnicząc w wielu konkursach, zajadając się słodkościami i oddając się tańcom przygotowanym przez instruktorów biblioteki. Zabawę prowadziły Pani Magda Zamoroka i Pani Jadwiga Sioma. Dzieci odwiedził też Mikołaj i wręczył im piękne paczki.

               Po zabawie dla dzieci Pani sołtys Wanda Cielica wraz z Radą Sołecką Zielęcic zaprosili mieszkańców, wśród nich babcie i dziadków na koncert dedykowany właśnie im. W pierwszej części wystąpiły miejscowe dzieci Klaudia Oliwa i Kuba Musiał które pokazały pięknie wykonany walc angielski. Dzieci przygotowywała Pani Justyna Dziura, która prowadzi w Domu Ludowym w Zielęcicach zajęcia taneczne. W drugiej części koncertu wystąpiła Pani Małgorzata Kalińska, która zaprezentowała piosenki Anny German. Było dużo wzruszeń a na koniec gromkie oklaski.

                                                                                                                                     Andrzej Sowa

alt


  KONCERT ARTYSTÓW UKRAIŃSKICH

W ŁUKOWICACH BRZESKICH         Tydzień po wiejskiej wigilii z pięknym programem jasełkowym dzieci z miejscowej szkoły podstawowej społeczność Łukowic Brzeskich licznie przybyła do Domu Ludowego, gdzie w mroźny sobotni wieczór 27.12.2014r. odbył się piękny koncert artystów z Tarnopola (Ukraina).
        Ponad 100 uczestników koncertu mogła współnie z  zespołem wokalnym Zbrucz pośpiewać polskie kolędy, wysłuchać kolęd ukraińskich oraz polskich i ukraińskich pieśni ludowych.
Wszyscy gorąco przyjęli zespół dziecięcy Słoneczko, który zaprezentował w pięnych reginalnych strojach tańce ludowe Ukrainy.
       Artyści z Ukrainy zostali pożegnani brawami na stojąco i życzeniami aby w ich kraju Nowy Rok przyniósł spokój w kraju.
       Koncert odbył się w ramach akcji "Pomoc dzieciom Ukrainy" i prosto z Łukowic Brzeskich zespoły pojechały do Niemiec.
      Organizatorem koncertu była Gminn a Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu oraz Rada Sołecka Łukowic Brzeskich.
                                                                                                                                 Andrzej Sowa

alt


alt
Magiczna Wigilia w Lipkach

 

20. grudnia mieszkańcy Lipek i Brzeziny spotkali się w Domu Ludowym w Lipkach na wieczorze wigilijnym. Sala pękała w szwach.

Zgromadzonych serdecznie powitał sołtys Zdzisław Uryga. Wraz z księdzem Markiem Staniszewskim złożyli najlepsze życzenia świąteczne.

 

alt
 

 

Uczniowie szkoły podstawowej w Lipkach pod opieką katechetki Zofii Gac i nauczycielki Agnieszki Rudzkiej-Pękali przygotowali kreatywną wersję jasełek, podczas których dary dzieciątku Jezus składali nie tylko królowie i pasterze, ale też przedstawiciele współczesnych zawodów: lekarz, górnik, piekarz, a nawet wójt.

 

Później na scenie zagościł znany dobrze już w środowisku lokalnym zespół Nie Ma Lipy. Wspólnie z uczestnikami wigilii śpiewano popularne kolędy i pastorałki.

 alt

W międzyczasie panie ze stowarzyszenia Lipowa Osada wraz z radą sołecką częstowali wszystkich uszkami i barszczem przygotowanymi według tradycyjnych receptur. – Ulepiłyśmy około 2000 uszek – mówiła nam Daniela Pociecha – I wszystkie zostały zjedzone ze smakiem, co nas bardzo cieszy.

 

Na stołach znalazły się też wyśmienite pierniki, serniki i makowce. Mieszkańcy Lipek i Brzeziny dzielili się opłatkiem oraz dobrym słowem.

alt

 

Na koniec spotkania wszystkich czekała bardzo miła niespodzianka. Na scenę wyszedł Kamil Bednarek i zaśpiewał kolędę „Gdy śliczna Panna” (nagranie można znaleźć na facebookowej stronie Lipek: fb.com/silesia.lipki). Włożył w swoją interpretację dużo ciepła i pokazał, że pamięta o swoich krajanach.

 

Magiczny wieczór w Lipkach zorganizowali sołtys wraz z radą sołecką, stowarzyszenie Lipowa Osada i szkoła podstawowa w Lipkach.

 

Tekst i fot. Paweł Pawlita

 
alt 
 
  Świąteczne rozświetlenie Skarbimierza

Mikołajki 2014
 

Rozświetlenie Skarbimierza - Mikołajki 2014 - to kolejna impreza, którą dla mieszkańców osiedla Skarbimierz i wioski Skarbimierz przygotowała Rada Osiedla Skarbimierz, Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu i Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu oraz Rada Sołecka Skarbimierz. Od 16.00 w pogodny wieczór 5 grudnia 2014r. uczestnicy imprezy gromadzili się wokół ronda w Skarbimierzu, na którym w centralnym punkcie Rada Osiedla przygotowała piękną, wysoką na 6m choinkę. Panie instruktorki Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu (Aleksandra Ofmańska - Kowalczyk i Magdalena Zamoroka zainicjowały śpiewanie świątecznych piosenek a tuż przed rozświetleniem wręczono dzieciom nagrody w konkursie plastycznym "Ubierz choinkę".


alt


  W konkursie zwyciężył Marcel Resiak - uczeń kl. IIb Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu i to on właśnie, ściskając pięknego pluszowego słonia (nagroda w konkursie) punktualnie o 16.30 nacisnął przycisk rozświetlając choinkę i wszystkie inne świąteczne iluminacje w Osiedlu. Po rozświetleniu na rondzie pojawili się, ku największej uciesze dzieci, motocyklowi mikołaje. Przy dźwiękach klaksonów i muzyki świątecznej wykonali rundę wokół ronda a później wręczali dla dzieci słodycze. Po iluminacji organizatorzy zaprosili dzieci na zabawę mikołajową do hali sportowej gimnazjum w Skarbimierzu, ok. 250 dzieci spędziło tam czas przy mikołajkowych piosenkach, wraz z pluszowymi postaciami z bajek, przy dziesiątkach konkursów i zabaw. Całość przygotowała załoga Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu wraz z współpracownikami, a wdzięcznie całość prowadziły panie instruktorki: Magda Zamoroka i Ola Ofmańska - Kowalczyk. Nie zabrakło Mikołaja z pełną torbą cieszących dzieci różności oraz kącika ze słodyczami i napojami.


alt


Organizatorzy dziękują  za pomoc naszym partnerom: Bankom Spółdzielczym w Oławie, Brzegu i BS Grodków- Łosiów oraz partnerom medialnym: Radiu Park z Brzegu, Radiu Doxa, Gazecie Brzeskiej I Panoramie Powiatu Brzeskiego.
Równocześnie w kilku innych wioskach gminy także przygotowano mikołajkowe niespodzianki. W Żłobiźnie, 6. grudnia, w Gminnej Bibliotece Publicznej Stowarzyszenie Wilijki przygotowało dla dzieci mikołajkowy konkurs tenisa stołowego i wspólne przygotowanie ozdób choinkowych, pieczeniem świątecznych pierniczków i w końcu ubieranie choinki. Zabawę mikołajkową dla dzieci zorganizowały 6 grudnia w Łukowicach Brzeskich Rady Sołeckie Łukowic i Bierzowa oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu. Kilkudniowe warsztaty bożonarodzeniowe dla dzieci w Brzezinie zorganizowało miejscowe Stowarzyszenie Kamień. 7. grudnia zaś swoją zabawę miały dzieci w Prędocinie, na którą zaprosiła dzieci Rada Sołecka Prędocina i Gminna Biblioteka Publiczna. Mikołajki za nami. Wszystkim dzieciom życzymy pięknych prezentów na święta a przede wszystkim rodzinnej bożonarodzeniowej radości.  

  Andrzejkowe popołudnie w Skarbimierzu
  W piątek 28. listopada w godzinach od 16 :00 do 19:00 w świetlicy szkolnej w Skarbimierzu odbyły się andrzejki dla dzieci, zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skarbimierzu. Zabawy dla dzieci przygotowała pani  Sylwia Borys - terapeuta zajęciowy, a oprawą muzyczną zajęła się Weronika Borys. Impreza odbyła się w magicznym nastroju.  Było mnóstwo dobrej zabawy , tańców i konkursów, na  których nie zabrakło nagród i słodyczy. Dzieci dzielnie walczyły o nagrody, bawiąc się przy tym znakomicie.  Były też wróżby z kolorowych karteczek,  kubeczków, butów, kostek do gry, magicznych liczb i jabłek. Nie obyło się również bez lania wosku. Na zakończenie każde dziecko wyciągnęło  sobie z magicznego pudełka ciastko z wróżbą z zaciekawieniem sprawdzając, jaka wróżba kryje się w środku. Chociaż na wróżby andrzejkowe należy spojrzeć z przymrużeniem oka to z pewnością każdy z niecierpliwością będzie czekał następnych Andrzejek.  

alt

alt   

      ŚWIĘTO KSIĄŻKI W GMINIE SKARBIMIERZ                                                                       "Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę - mówiła Patricia.
Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie,                  
przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc.                  
Ciekawe czy ktoś da Ci więcej za tak niewiele.                  
Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy - samotność, upiory i tym podobne...                  
Czasem się zastanawiam, jak możecie znieść to wszystko Wy, które nie czytacie."                 
Arturo Perez - Reverte 
" Królowa Południa" 


      W dniach 21-23 listopada 2014r. Gminna Biblioteka Publiczna zaprosiła mieszkańców Gminy Skarbimierz na I Święto Książki.

       Pierwszy dzień, w Domu Ludowym w Lipkach, był zarezerwowany na konkursowe potyczki dzieci z klas piątych i szóstych ze szkół filialnych w Lipkach i Łukowicach Brzeskich. Dzieci wykazywały się wiedzą o postaciach literackich, rysowały, prezentowały scenki literackie a nade wszystko obcowały z książkami. Najlepszą okazała się klasa VI z Łukowic Brzeskich. Gratulujemy.(więcej)        

     W chłodne  sobotnie popołudnie mieszkańcy Skarbimierza - Osiedle przybyli do holu miejscowego gimnazjum, gdzie wysłuchali ciekawych rozważań o książce, czytaniu, zapoznali się z nowym pomysłem wcielania w życie w szkole w Skarbimierzu idei bookcrossingu czyli wędrującej książki, a także obejrzenia szczególnej wystawy, prac podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej realizowanych przez  Brzeskie Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane.  Na deser spotkania Święta Książki w Skarbimierzu czekało na wszystkich zebranych spotkanie z poezją, zarówno tą mówioną, jak i tą śpiewaną. 


alt

         W świetnym spektaklu muzycznym - "Dzisiaj, jutro, zawsze", przygotowanym przez Magdalenę Zamorokę - instruktora GBP Skarbimierz a wykonanym przez zespół wokalny "Loża" z GBP publiczność oklaskiwała utwory Haliny Poświatowskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Adama Asnyka, Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, piosenki Agnieszki Osieckiej, Edyty Geppert, Marka Grechuty, utwory z repertuaru Kabaretu Starszych Panów i innych twórców. Wszystkim bardzo się podobało i długo dziękowano młodym artystom z biblioteki za piękny koncert.


alt


           Podobny koncert zaprezentowano w niedzielę 23.11.2014r. mieszkańcom Lipek. Olbrzymia frekwencja i prośby o jak najbardziej częste koncerty przyniosły organizatorom i wykonawcom wiele satysfakcji. W Lipkach, uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania krótkiej gawędy o kulinariach w literaturze przygotowanej przez p. Basię Homaniec, kierownika GBP i bibliotekarki w Lipkach, którą prowadziła młodzież z miejscowego zespołu GBP "Pan!ka" oraz pokosztować pysznych ciast przygotowanych wg przepisu poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Byli także z nami pracownicy Brzeskiego Stowarzyszenia Chorych na SM.

alt
 
         Pomysł Święta Książki zrodził się w Skarbimierzu po raz pierwszy. Pomysłodawcą była pani Barbara Homaniec z filii w Lipkach ale wsparły ja pozostałe panie bibliotekarki. Wielką robotę wykonała pani Magdalena Zamoroka - instruktor wokalny GBP i jednocześnie bibliotekarka w Łukowicach Brzeskich. Przy konkursowej części z dziećmi pracowała także pani Seweryna Iwasieczko z biblioteki z Małujowic. Oczywiście na wysokości zadania stanęła cała załoga Gminnej Biblioteki Publicznej i pozostali organizatorzy: Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu, Rada Osiedla Skarbimierz, Rady Sołeckie w Lipkach i Łukowicach Brzeskich oraz Brzeskie Stowarzyszenie Chorych na SM. Doceniono nasze działania, publicznie podziękował artystom po koncertach Andrzej Pulit wójt Gminy Skarbimierz i w Lipkach Zdzisław Uryga, miejscowy sołtys. Nade wszystko jesteśmy radośni, że mogliśmy wprowadzić trochę radości na twarze naszych mieszkańców i , w co nie wątpimy chwile zadumy także o tym, że warto czytać, warto odwiedzać filie Gminnej Biblioteki Publicznej i inne biblioteki, bowiem kto czyta ten jest bogatszy wewnętrznie, a jak powiedziały dzieci biorące udział w konkursie literackim – „Kto czyta, ten rządzi”.

Andrzej Sowa

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W GMINIE SKARBIMIERZ
                

Piękna pogoda towarzyszyła tegorocznym obchodom Święta Niepodległości w Gminie Skarbimierz. Pierwsza ich część odbyła się w kościele pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu-Osiedle, gdzie punktualnie o 10.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny.  Dzięki uprzejmości dowódcy 1 Brzeskiego Pułku Saperów, płk Jana Pajestki,  uroczystości w Skarbimierzu odbyły się z udziałem wojskowej asysty honorowej a wejście  kompanii honorowej do świątyni i wprowadzenie sztandarów  było dla wszystkich jej uczestników dużym przeżyciem. Pełne patriotyzmu kazanie wygłosił kapelan brzeskich saperów ks. mjr Władysław Włodarczyk. Przybyło wielu gości, oprócz wspomnianego wcześniej płk Jana Pajestki,  min. gen Ryszard Gruszka były dowódca 1 Brygady Saperów w Brzegu, brygadier Pogorzelski w Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu, Pani Brygida Jakubowicz - pełnomocnik starosty powiatu brzeskiego ds. kombatantów i osób represjonowanych, szefowie firm i instytucji Skarbimierza, przedstawiciele WKU w Brzegu. Obecne były władze samorządowe gminy z Andrzejem Pulitem - wójtem Gminy Skarbimierz i Markiem Kołodziejem przewodniczącym Rady Gminy na czele.

    alt

       Najcieplej powitano kombatanckie poczty sztandarowe i poczet sztandarowy Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu oraz przybyłych na uroczystość kombatantów - mieszkańców Gminy Skarbimierz. W trakcie mszy świętej pięknie zaprezentował się miejscowy chór Cantate Domino wykonując pieśni patriotyczne. Pod koniec mszy, gratulacje i piękny, biało-czerwony bukiet kwiatów wręczył na ręce kierownika i jednocześnie dyrygenta chóru Pani Magdaleny Jadczyk  - Andrzej Pulit - wójt Gminy Skarbimierz,  a okazją do tego było zdobycie przez Cantate Domino I miejsca w kategorii seniorów na XIX Wojewódzkim Konkursie Pieśni Patriotycznej w Olszance. Chór wykonał w podzięce jeszcze kilka najbardziej popularnych utworów patriotycznych, które zostały nagrodzone dużymi brawami.


    alt     

W imieniu duchownych pięknie podziękował wszystkim za  udział w mszy św. współorganizator uroczystości niepodległościowych ks. dziekan Stanisław Grzechynka, proboszcz parafii w Skarbimierzu. Po mszy świętej, na placu kościelnym rozpoczął się Apel Niepodległościowy. Po Mazurku Dąbrowskiego, w krótkim wystąpieniu okolicznościowym gospodarz uroczystości - wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit, nawiązał do dokonań Polaków, które pozwoliły wydrzeć zaborcom niepodległość Ojczyzny, podziękował także za żołnierski trud kombatantom i brzeskim saperom oraz, za zaangażowanie w rozkwit swojej "Małej Ojczyzny",  mieszkańcom Gminy Skarbimierz. Po wystąpieniu wójta wręczano odznaczenia, którymi uhonorowano kombatantów - mieszkańców naszej gminy: Złotą Odznaką 70 - lecia Bitwy pod Lenino- por. Eugeniusza Olejnika z Kruszyny (odebrał osobiście) oraz por. Anielę Piotrowską ze Zwanowic, Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym:  Pana por. Jana Drążka z Bierzowa i Panią Genowefę Rychter z Brzeziny. Niepodległościowy Apel Pamięci odczytał oficer 1 Pułku Saperów mjr Błażej Lenart.

alt

              Salwa honorowa, hasło "Śpij Kolego" i Pieśń Reprezentacyjna Wojska wykonywana w ciekawej scenerii brzozowych krzyży z hełmami, którą przygotował wraz z wiernymi ks. dziekan Grzechynka, dopełniła tegoroczne uroczystości Święta Niepodległości w Skarbimierzu.

alt


            Na zakończenie kompania honorowa brzeskich saperów przedefilowała przed uczestnikami uroczystości otrzymując gromkie brawa w podzięce za obecność  i żołnierski kunszt.           

Po uroczystości czekała na wszystkich żołnierska grochówka a kombatanci otrzymali z rąk pana wójta okolicznościowe życzenia. Organizatorem uroczystości niepodległościowych w Skarbimierzu był Urząd Gminy Skarbimierz, Parafia pw. Św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu, Rada Osiedla Skarbimierz i Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu.

    alt

  Skarbimierz - Osiedle nie był jedynym miejscem w Gminie Skarbimierz, gdzie w dniu Święta Niepodległości, 11 listopada 2014r., rozbrzmiewały pieśni patriotyczne. Z inicjatywy stowarzyszeń działających na terenie gminy od 13.00 przy stawie w Żłobiźnie miejscowe Wilijki zaprosiły zaprosiły społeczność na niepodległościowe ogniska, gdzie ponad 100 mieszkańców wioski przybyło z dziećmi aby wspólnie przy ognisku pośpiewać, porozmawiać, usmażyć kiełbaski a nade wszystko zobaczyć jak zmienia się to miejsce w związku z projektem zagospodarowania terenu stawu. Wszystkim podobały się piękne drewniane wiaty, ławeczki oraz miejsca na ogniska. Pani Joanna Janocha, Pan Robert Janocha i pozostałe Wilijki mówiły wójtowi Pulitowi,  że to początek, że małymi krokami będą  w dalszym ciągu zmieniać to miejsce aby jak najlepiej służyło lokalnej społeczności. Prace na stawie zostały wykonane  także dzięki dofinansowaniu gminy ,  Rady Sołeckiej oraz pomocy unijnej. Największą wartość  moralną ma jednak włożona praca własna Wilijek i ich przyjaciół.


alt

        Od 16.00 w Brzezinie z kolei,  miejscowe Stowarzyszenie "Kamień" zaprosiło mieszkańców wioski na wspólne  śpiewanie pieśni.  Jedna z pań pięknie grała na akordeonie a uczestnicy spotkania mogli podglądać na ekranie słowa tych pięknych pieśni patriotycznych. Przygotowano wystawę pamiątek z I i II Wojny Światowej, dużo mówiono o historii z czego korzystały najbardziej obecne na spotkaniu dzieci. Panie we Stowarzyszenia Kamień przygotowały własnoręcznie dla wszystkich piękne biało- czerwone kotyliony. Wszyscy mile spędzając czas umawiali się na kolejne spotkanie niepodległościowe za rok a może i wcześniej, gdyż mowa była o możliwości zorganizowania pikniku militarnego.


alt

Ostatnim akcentem tegorocznego gminnego Święta Niepodległości  było wręczenie ks. dziekanowi Stanisławowi Grzechynce, proboszczowi parafii pw.  Św. Stanisława Biskupa i Męczennika  w Skarbimierzu pamiątkowego medalu "Za zasługi dla Powiatu Brzeskiego". Wręczenia medalu dla księdza Stanisława dokonał starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański w trakcie okolicznościowego apelu na dziedzińcu Zamku Śląskich w Brzegu 11 listopada wieczorem. Wnioskodawcą była Rada Osiedla Skarbimierz.

       
alt

Księdzu dziekanowi Stanisławowi Grzechynce serdecznie gratulujemy.
                                                                                                                        
 Andrzej SowaKolejne osiągnięcia naszego chóru
 

        Dnia 25.10.2014r w Olszance odbył się XIX Przegląd Pieśni Patriotycznej  „Tobie Polsko”. W przeglądzie wzięło udział ponad 400 wykonawców w kategoriach solistów, zespołów wokalnych, wokalno-instrumentalnych oraz chórów. Jednym z wykonawców był chór CANTATE DOMINO ze Skarbimierza, który w tym roku obchodził XV-lecie swojej działalności a także zespół wokalny TRIO SKARB również ze Skarbimierza. Oba zespoły od początku prowadzi Magdalena Jadczyk.

            Poziom muzyczny podczas przeglądu był naprawdę bardzo wysoki, cieszy więc fakt, iż ciężka praca osób śpiewających dała owoc w postaci miejsc na podium. Trio Skarb otrzymało II miejsce w kategorii zespoły wokalne-dorośli , natomiast chór CANTATE DOMINO I miejsce w kategorii zespoły chóralne-seniorzy. Bardzo pomocny okazał się akompaniament, który stworzył Szymon Dobrzański i dzięki któremu pieśni patriotyczne nabrały szczególnego wyrazu. Chór będzie można posłucha podczas koncertu galowego, który odbędzie się 8.11.2014r o 16.30 w kościele parafialnym w Pogorzeli. Zapraszany wszystkich chętnych do wspólnego śpiewania.alt

Dziewięć          W piątkowy wieczór 31.10.2014. grupa zwolenników muzyki i teatru wybrała się z Gminną Biblioteka Publiczną w Skarbimierzu na spektakl „Nine” do Wrocławia. Znalazły się w tej grupie zarówno osoby zachwycone spektaklem jak i ci nie do końca usatysfakcjonowani. Głównym bohaterem przedstawionych scen jest reżyser, dla którego liczy się wyłącznie kariera i kobiety.
          Historia musicalu zaczyna się w roku 1963, kiedy Federico Fellini stworzył autobiograficzny film pod nazwą „8 ½”. Na tej podstawie w 1973 roku powstał musical „Dziewięć” w reżyserii Maury’ego Yestona. Doczekał się również nowej amerykańskiej wersji filmowej (reż. Rob Marshall) w roku 2009.
          W Teatrze Muzycznym Capitol premiera miała miejsce 3.października 2014. Reżyserem była Pia Partum, a tłumaczenia tekstów dokonali Agnieszka i Konrad Imielowie.
Niewątpliwie na uznanie zasłużyła niezastąpiona jak zwykle Justyna Szafran odgrywająca rolę żony głównego bohatera a także Emose Uhunmwangho, która zaśpiewała przebój musicalu „Be Italian”. Widzowie po za przyglądaniem się aktorom i grupie tanecznej mieli także możliwość posłuchać orkiestry przygrywającej aktorom w czasie spektaklu. Nie dało się nie zauważyć znaczącej roli scenografii Magdaleny Maciejewskiej oraz ruchomej sceny odnowionego teatru, którą wykorzystano do cna. Mieszkańcy Gminy Skarbimierz mieli już okazję podziwiać teatr Capitol po remoncie podczas wycieczki na „Mistrza i Małgorzatę”.
          Z pewnością takie wyjazdy jeszcze się powtórzą, tymczasem Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu zaprasza mieszkańców gminy na komedię kryminalną „Szalone nożyczki” w Teatrze J. Kochanowskiego w Opolu i musical Metro, który już w styczniu we wrocławskiej Hali Stulecia.

alt

 

Duo Concertino -  koncert w Skarbimierzu

                     29. września 2014r. w kościele w Skarbimierzu - Osiedle odbył się piękny koncert zespołu Duo Concertino z Ukrainy. Wirtuoz akordeonu Myron Czerepanyn i wybitna srzypaczka Anzhela Prykhodko zaprezentowali zgromadzonej publiczności podróż w świecie różnych stylów muzuki. Począwszy od muzyki klasycznej, poprzez muzykę ludową aż po klasyczne tanga i najwieksze standarty światowe. Muzyka w kościelnych murach brzmiała zachwycajaco pięknie a zgromadzeni pożegnali artystów owacją na stojąco.
                Dzięki otwartości ks. dziekana Stanisława Grzechynki i ks. prałata Zbignieawa Bąkowskiego oraz współpracy parafii z Urzędem Gminy i Gminną Biblioteką publiczną koncerty muzyczne wpisały się już na stałe w życie kościoła w Skarbimierzu. Oprócz artystów zawodowych publiczność ma możliwość też uczestniczyć w koncertach działającego przy parafii chóru Cantate Domino oraz innych wykonawców. 
                 Na kolejny koncert do kościoła w Skarbimierzu zapraszamy w dniu 17 październia 2014r. o godz 18.30. Do Skarbimierza trafi wówczas po raz pierwszy Europa Cosociata Festiwal z koncertami muzyki dawnej. Artyści na dawnych instrumentach wprowadzą wówczas nas w świat urworów Vivaldiedo, Zelenki i innych dawnych mistrzów.  Serdecznie zapraszamy wszystkich państwa.  

alt


alt  

 


 

Ocalić od zapomnienia...          Były łzy wzruszenia, uśmiechy, uściski i jeszcze więcej uścisków. W dniu 27 września 2014 roku w 55 rocznicę powstania Szkoły Rolniczej w Żłobiźnie liczebność naszej miejscowości prawie się podwoiła, bo na event pn.: „Ocalmy od zapomnienia pamięć o Szkole Rolniczej w Żłobiźnie” przybyli absolwenci, nauczycieli i pracownicy nie istniejącej już od prawie roku szkoły. Ale tą uroczystością chcemy wszyscy potwierdzić, że w pamięci wielu ludzi pozostanie Ona na zawsze, bo to nasza wspólna historia. Historia ludzi, uczelni, historia naszej wsi, którą wszyscy tworzymy. A My - Stowarzyszenie Rozwoju, Odnowy i Promocji wsi Żłobizna „Wilijki” cieszymy się, że mogliśmy coś od siebie do tej historii dołożyć. I tak jak wielu wczorajszych gości wzruszyliśmy się widząc tę radość ze spotkania. Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na nasze zaproszenie. Niestety wiemy, iż nie wszyscy mogli uczestniczyć w naszym spotkaniu, ale z pewnością duchem byli ze swoimi nauczycielami i kolegami.
Stowarzyszenie Wilijki ze Żłobizny

          „W takich chwilach jak ta, znowu mamy po naście lat, biegamy po szkolnych korytarzach „starej budy”, znów z drżącymi sercami będziemy wchodzić na lekcje języka polskiego do Naszej Pani Łucji, lub lekcje matematyki do Naszej Pani Stasi, z ciągłym pytaniem, czy dzisiaj padnie na mnie ? A już po chwili wchodzimy na salę gimnastyczną przed egzaminem maturalnym.
           I choć dzisiaj los umiejscowił nas w rożnych miejscach, to wszystko istnieje w naszych wspomnieniach, dziś te wspomnienia wspólnie przywołujemy w gronie koleżanek, kolegów nauczycieli i pracowników tej szkoły, tych z którymi przez pięć lat to wszystko przeżywaliśmy. Szczególnie będziemy wspominać tych, którzy nas wychowywali, nie sposób ich wszystkich tu wymieniać. Oni to, znosili Nasze psoty, kaprysy, a czasem i krnąbrność. Byli czasem niecierpliwi i surowi, innym razem łaskawi i wyrozumiali. Wszystkie dobre cechy pamiętamy, natomiast wady, przywary czasem i dziwactwa dawno już w Naszej pamięci ozłociły się nimbem. Ta sama dobra pamięć odebrała wspomnieniom z tamtych czasów wszelką szorstkość, wyrównała je do postaci ciepłej i miłej tak, że chętnie powrócilibyśmy do tamtego szkolnego czasu. Wspominajmy zatem i bawmy się tutaj dzisiaj, bo nie wiemy kiedy znów nastąpi taka chwila."

fragm. listu do uczestników eventu od Jana Minosora absolwenta V-letniego Technikum Rolniczego z roku 1986 wychowanek Pani Profesor Łucji Bednarczuk


alt

alt

alt


SENIORZY NA START !Rozpoczęliśmy kolejny sezon z programem dla osób w wieku 60+ w naszej gminie.

Program jest realizowany przez Stowarzyszenie Brzeska Wieś Historyczna.

Odbyły sie już pierwsze spotkania. W Żłobiźnie ćwiczenie pamięci, a w Lipkach zajęcia z fizjoterapeutą. Przed nami cały cykl kolejnych spotkań w różnych miejscowościach Gminy Skarbimierz.
W programie m.in. zajecia komputerowe, zajęcia z fizjoterapeutą, trening umysłu - ćwiczenie pamięci, spotkania dotyczące porad zdrowotnych.

alt


alt

altGmina Skarbimierz

w województwie i w powiecie            Weekend 13-14.09.2014. był dla nas pracowity nie tylko na terenie gminy, gdzie odbyły się Dożynki Sołeckie w Lipkach, ale takze na zewnątrz. W ramach promowania działalności naszej gminy w sobotę reprezentacja artystyczna pojawiła sie w Opolu, a w niedzielę braliśmy udział w Dozynkach Powiatowych w Olszance.
 
            W sobotę 13. września odbył się II Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej "Opolskie Szmaragdy". Do Opola udali się młodzi artyści biorący udział w zajęciach tanecznych i wokalnych GBP w Skarbimierzu. Zespół Loża zaprezentował krótki program wokalno-taneczny złożony z współczenych utworów. Po wielokrotnych oklaskach pani Marszałek Województwa Opolskiego wręczyła młodzieży pamiątkową statuetkę.


alt

            Niedziela była dniem Dożynek Powiatowych. W Olszance znów pojawił się zespół Loża tym razem z akcentem ludowym. Również tam nasi młodzi zdolni zostali odebrani zabrdzo pozytywnie. Wczesniej jednak ogłoszono wyniki konkursów związanych z dożynkami. Trzecie miejsce w konkursie wieńców zajęła korona dożynkowa reprezentująca naszą gminę przygotowana przez mieszkańców Zwanowic, natomiast wśród stanowisk promocyjnych I miejsce zajęło Stowarzyszenie Wilijki ze Żłobizny.
 
            Gratulujemy naszym przedstawicielom i życzymy kolejnych sukcesów. alt

alt

 


 

W Lipkach podziękowali za plony  


13 września mieszkańcy Lipek świętowali wiejskie dożynki.  

Rozpoczęły się one tradycyjną mszą świętą. Ksiądz Marek Staniszewski w trakcie homilii podkreślał znaczenie pracy rolnika, a także chwalił magię wsi.  Podstawą do rozważań uczynił ksiądz Staniszewski wiersz Leopolda Staffa pt. „Pokój wsi”. - Pochwalona wieś dobra, wóz, konie i grabie/ Gumna, cepy i kosy ostrzone u bruska/ Wszystkie narzędzia, których chwałą zbiór i zwózka/ Rola, miedza, ściernisko, późne lato babie – recytował po czym wyrażał się z uznaniem o ziemi: - Rolnictwo i plony to nie produkcja, to nie maszyny. Rolnictwo i plony to harmonia pomiędzy człowiekiem, naturą i Bogiem.
 

Po mszy korowód dożynkowy na czele ze starostami Katarzyną Janusz i Radosławem Nicponiem udał się na plac przed domem ludowym, gdzie został przywitany przez sołtysa Zdzisława Urygę i wójta Andrzeja Pulita.
  - Wykonany przez nas wieniec jest bardzo tradycyjny, czteroramienny. Każde ramię wykonane jest z innego zboża: pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia, a całość zdobią ziele i polne kwiaty. W środku znajduje się też chleb upieczony z tegorocznych zbiorów – opowiadały rodziny Januszów, Kanusów, Nicponiów, Nowaków, Padłów, Bilskich, Roczniaków, Świerczków, Wronów i Bednarków, które były gospodarzami święta plonów.   Tegoroczny starosta dożynkowy, Radosław Nicpoń to rolnik posiadający największy areał uprawny w Lipkach. Wraz z żoną Martą gospodarują na 210 hektarach ziemi. Uprawiają rzepak, pszenicę i kukurydzę. – Tegoroczne plony były bardzo udane. Pszenica obrodziła średnio 9 ton na hektar – mówi pan Radosław. – Jestem zadowolony z urodzaju, trochę mniej z cen skupu, ale mam nadzieję jednak, że zebrane ilości przełożą się na odpowiednie zyski.  

Po części oficjalnej przyszedł czas na część rozrywkową. Przed zgromadzonymi gośćmi zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lipkach, następnie na scenie z klimatyczną muzyką etniczną wystąpił zespół „One More Time Drums” z Brzegu.
  Były też gry i zabawy dla dzieci. Przez cały wieczór i noc do zabawy przygrywał zespół „For You” z Godzikowic. Nie obyło się też bez niespodzianki – mini recital dał miejscowy zespół „Nie ma lipy”, w składzie: Robert Duś (bas), Konrad Bednarek (perkusja), Dagmara Walczyńska (gitara), Natan Prychitko (klawisze) oraz Magdalena Zamoroka (wokal). Publiczność bawiła się znakomicie. Do samego rana.  
Tekst i fot. Paweł Pawlita
   
DNI SKARBIMIERZA 2014          

W dniach 30-31.sierpnia 2014. odbyły się Dni Skarbimierza. Pierwszy dzień był organizowany wraz z Radiem Park, drugiego dnia odbyły się Gminne Dożynki. Mimo deszczowej pogody impreza była bardzo udana.
         Dni Skarbimierza miały charakter charytatywny. Przez dwa dni wspieraliśmy Brzeskie Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Pracownicy Stowarzyszenia oraz Instruktorzy Warsztatów Terapii Zajęciowej pomagali w organizacji imprezy. Goście mieli możliwość zakupienia prac ręcznych wykonanych przez uczestników terapii zajęciowej. Wspierali Stowarzyszenie także poprzez aukcję. Cała akcja cieszyła się wsparciem Stowarzyszenie 4x4, które dochód z atrakcji przekazało na Stowarzyszenie Chorych na SM. Niezapowiedzianym gościem w sobotnie popołudnie był Paweł Kukiz, który przyjechał by okazać poparcie dla naszej inicjatywę pomocy. Wspieraliśmy wspólnie również Fundację Radia Park.

alt
 
alt

           Za sprawą Stowarzyszenia Chorych na SM i Stowarzyszenia 4x4 zwolennicy sportów ekstremalnych mogli jeździć samochodami terenowymi i pływać kajakami. Można było także skorzystać z symulatora dachowania i autogogli, które przygotowała Akademia Nauki Jazdy Auto Świat. Wspomniana akademia przygotowała również konkurs, w którym każdy chętny miał możliwość wygrać kurs na prawo jazdy - do wykorzystania już niedługo w nowo otwartej szkole Auto Świat. Pierwszy raz w Skarbimierzu zagościły soccer bubble, które cieszyły sie ogromnym zainteresowaniem dzieci oraz dorosłych. Na najmłodszych czekały też dmuchane zamki, kule wodne i samochód w mini rozmiarach. Prezentacje na temat bezpieczeństwa, zarówno w wykonaniu straży pożarnej, wojska jak i policji, przyciągnęły uwagę wielu gości.

         Urozmaiceniem imprezy były przygotowane przekąski, którymi częstowano gości. W sobotę można było degustować wędliny brzeskiego Inter Marche oraz pań ze Stowarzyszenia SM. W niedzielę natomiast pyszne ciasto i swojskie przysmaki przygotowały: Stowarzyszenie Wilijki ze Żłobizny, Stowarzyszenie Kamień z Brzeziny, Koło Gospodyń Wiejskich z Brzeziny i Stowarzyszenie Lipowa Osada z Lipek.

         Sobotnią imprezę rozpoczęliśmy Spartakiadą Dożynkową na boiskach sportowych. Zawody zainaugurował mecz: Rada Gminy contra pracownicy Urzędu Gminy Skarbimierz. Po nim nastąpił Turniej Sołectw i Zakładów Pracy Gminy Skarbimierz. Wzięło w nim udział pięć drużyn: Stowarzyszenie Wilijki ze Żłobizny, Miary i Wagi ze Skarbimierza, sołectwo Brzezina, sołectwo Skarbimierz-Osiedle, OSP SPR Lipki. Po siedmiu konkurencjach najlepszy okazał się zespół ze Skarbimierza-Osiedle. Spartakiada obejmowała także biegi dla dzieci w czterech kategoriach: przedszkolaków, uczniów klas I-III, IV-VI oraz gimnazjalistów. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe medale oraz słodycze a zwycięzcy nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Drużyny odebrały w nagrodę puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe.

 alt
 
alt

         Po Spartakiadzie nastąpił czas na występy. Sobota była dniem coverów. Utwory funkowe zagrał zespół Funk You, Jarek Dobrowolski wcielił się w rolę Elvisa Presleya a Anna Żebrowska urzekła publiczność swoim wykonaniem największych przebojów Anny Jantar. Zaprezentowały się także lokalne zespoły młodzieżowe: zespół taneczny Loża ze Skarbimierza, Biedronki i Inwencja z Brzeskiego Klubu Garnizonowego. W międzyczasie odbył sie pokaz zumby w wykonaniu Joli Wilkowskiej, w którym udział mógł wziąć każdy. Na scenie pojawił się także DJ Radia Park. Zarówno jego audycja muzyczna jak i część występów były przez Radio Park relacjonowane na żywo. W nocy z soboty na niedzielę zespół Helios z Brzegu zabawiał ludzi muzyką taneczną.

         Niedzielne obchody Dożynek Gminnych rozpoczęła uroczysta Msza Św. w Kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu. Stamtąd korowodem dożynkowym orkiestra, delegacje z wieńcami oraz zgromadzeni goście przemieścili się na plac dożynkowy. Tam nastąpiło uroczyste powitanie przez Wójta Gminy Skarbimierz Andrzeja Pulita oraz starostów dożynek: panią Katarzyny Grądziel i pana Dariusza Kozłowskiego. Do ceremonii dożynkowej tanecznym krokiem przyłączył sie zespół Kulinianie. W czasie ich występu jury w składzie: Brygida Jakubowicz, Krzysztof Kowalczyk i Renata Zimmerman oceniało wieńce i korony dożynkowe. Pierwsze miejsce w konkursie zajęło sołectwo Zwanowice, drugie - Pawłów, trzecie Skarbimierz-Osiedle Na ręce sołtysów Wójt Gminy Skarbimierz oraz Prezesi Banków Spółdzielczych: Oława, Grodków-Łosiów, Brzeg, wręczyli nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy. Po ogłoszeniu wyników na scenie zagościła ponownie Ozi-Brass Orkestra z koncertem instrumentalnym.


alt

alt

alt


Następną częścią imprezy były koncerty ludowe i folklorystyczne. Pojawiły się na scenie: Kulinianie, zespół wokalno-instrumentalny Lwowska Fala ze Lwowa, Kresowianki ze Skarbimierza, zespoły Zbrucz i Słoneczka z Filharmonii z Tarnopola i zespół wokalny Loża ze Skarbimierza. Wieczorem już mniej ludowo w repertuarze Czerwonych Gitar i Trzech Koron wystąpił zespół Trzy Gitary. Oklaskiwani przez publiczność panowie zagrali pięć bisów, a po ich występie niestety musieliśmy się pożegnać z gośćmi i zakończyć oficjalnie Dni Skarbimierza i Dożynki Gminne 2014.

 alt

alt

         Organizatorami tegorocznej imprezy byli: Urząd Gminy Skarbimierz, Rada Osiedla Skarbimierz-Osiedle, Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu. Organizatorzy składają podziękowania przede wszystkim: Radiu Park, Brzeskiemu Stowarzyszeniu Chorych na Stwardnienie Rozsiane, Stowarzyszeniu 4x4, Akademii Nauki Jazdy Auto Świat. Partnerami imprezy byli także: Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu, Bank Spółdzielczy w Brzegu, Bank Spółdzielczy Grodków-Łosiów, Bank Spółdzielczy w Oławie, Zakład Miary i Wagi, Stacja Kontroli Pojazdów Oliwera, Team Sport, Hotel Atrium, Piekarnia Cuper, Inter Marche, Spółka EKO Skarbimierz. Partnerzy medialni: Radio Park, Radio Doxa, twójbrzeg.pl, Gazeta Brzeska, Panorama Powiatu Brzeskiego.

         Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy oraz przybyłym gościom i zapraszamy już za rok na Dni Skarbimierza, a w kolejne weekendy na pomniejsze imprezy w Gminie Skarbimierz.  
magdalena zamoroka  O dożynkach w Brzezinie...
`
„Plon niesiemy plon
Dożynkowy wieniec
Złoto polskich zbóż
 Owoców rumieniec"

               Dożynki to święto głęboko zakorzenione w kulturze polskiej wsi. Jest świętem dziękczynnym za szczęśliwe ukończenie żniw i prac polowych, a jednocześnie nadzieją na urodzaj w roku następnym. Przypada na koniec sierpnia i początek września, czyli na czas zakończenia żniw. Staropolski zwyczaj nakazuje obchodzić je niezwykle uroczyście.

                Tradycyjnie każde święto plonów rozpoczyna  msza święta dziękczynna.  Również tegoroczne święto plonów w Brzezinie zgodnie ze zwyczajem zainaugurowano uroczystą  mszą świętą w miejscowym, zabytkowym  kościele, którą celebrował ksiądz proboszcz -  Marek Staniszewski. Podczas homilii ksiądz Marek dziękował rolnikom za ich codzienny trud, podkreśl znaczenie ich ciężkiej pracy, której efektem jest m.in. goszczący codziennie na naszym stole chleb.

alt


                      Wiele miejsca podczas mszy
ksiądz proboszcz poświęcił znaczeniu chleba. Przypomniał wszystkim ile trudu i znoju potrzeba,  by powstał chleb – podstawa naszego codziennego pożywienia. Zwracał szczególną uwagę na  należny szacunek, który winniśmy chlebowi,  pracy ludzkiej a przede wszystkim naszej ziemi. W swych słowach podkreślał, iż ziemia jest naszą matką żywicielką, naszym narodowym skarbem, o który  trzeba dbać.  Ziemię należy pielęgnować,  wymaga ona od nas ogromnej troski i odpowiedzialności.  Pozbawiona opieki, zlekceważona niedbalstwem i niszczona np. poprzez bezmyślne spalanie plastikowych śmieci i innych odpadów, nie daje plonów. Kolejny raz  matka natura przychylnie spojrzała na świat i dzień, w którym zorganizowano w Brzezinie święto plonów, pogoda od rana  była piękna i słoneczna.


alt

Wieniec dożynkowy to  najważniejszy atrybut uroczystości dożynkowych, symbol płodów ziemi i ukoronowanie całorocznych prac rolniczych. Znaczenia wieńca było ogromne. W nim miały tkwić siły decydujące o wegetacji i urodzaju roślin. Wieniec splatano najczęściej z pszenicy i żyta, gdyż tym właśnie zbożom przypisywano właściwości magiczne.  Wieńce symbolizujące plon i dostatek są  splatane z najpiękniejszych kłosów zbóż, później  dekorowane warzywami, owocami, kwiatami ogrodowymi i polnymi.  Jednak wykonanie wieńca nie należy do zadań najłatwiejszych,  wymaga osobistego zaangażowania, kreatywności i przede wszystkim cierpliwości. Same zboża należy zbierać już na przełomie czerwca i lipca, gdy kłosy nie są jeszcze przesuszone i zbytnio dojrzałe. Wtedy lepiej się zasuszają i nie kruszą się. Ważną rzeczą jest staranność wykonania całej konstrukcji, oryginalność splotów, umocowanie elementów dekoracyjnych. Zgodnie z tradycją wieńce nie powinny być ozdabiane sztucznymi kwiatami, chwastami, zabawkami. Korona winna być wykonana z naturalnych elementów, czyli wszystkich gatunków zbóż, traw, owoców, warzyw, kwiatów zebranych z okolicznych pól, łąk, sadów i ogrodów.

           Tegoroczny  wieniec dożynkowy, uosabiający wszystkie zebrane plony z brzezińskich pól, kwiatów i owoców, wykonali sami  mieszkańcy Brzeziny: pani Helena Sowierszenko oraz pan Antoni Hyjek. Przy dekoracji pomagały panie: Irena Kolbusz, Zdzisława Watrak-Hyjek, Alicja Kozłowska. 


alt

           Podczas uroczystej mszy dożynkowej wieniec został zaprezentowany na honorowym miejscu obok ołtarza, zdobił kościół  popularyzując najbardziej wartościowe i nadal żywe dziedziny działalności ludowej. W trakcie mszy poświęcony został nie tylko wieniec dożynkowy,  ale również chleb  oraz wszystkie płody rolne złożone jako dar z tegorocznych urodzajów. Na zakończenie nastąpiło symboliczne podzielenie się ze zgromadzonymi wiernymi chlebem upieczonym z tegorocznych zbóż. To symboliczny gest,   który ma pokazać, że rolnicy ofiarowują swoje płody innym i że ten dar jest przyjmowany z wdzięcznością i szacunkiem.            Po uroczystej mszy sołtys wsi pan Krzysztof Rupa oraz Rada Sołecka Brzeziny zaprosiła rolników z rodzinami i wszystkich mieszkańców oraz gości na dożynkową zabawę,  która odbyła się w Domu Ludowym w Brzezinie.  Święto plonów w Brzezinie zakończyło się tradycyjną zabawą taneczną, która trwała do białego rana.             

           Szczególne podziękowania za zaangażowanie w organizację dożynek należą się pani Helenie Sowierszenko i panu Antoniemu Hyjkowi, księdzu proboszczowi -  Markowi Staniszewskiemu oraz sołtysowi- Krzysztofowi Rupie i Radzie Sołeckiej wsi Brzezina. Dziękujemy.


Joanna Sowierszenko


 

 


Przejazd na byle czym            Na pożegnanie wakacji późnym popołudniem 29.08.2014 Stowarzyszenie "WILIJKI" zorganizowało niecodzienną zabawę pn. "Przejazd na byle czym ulicą Stokrotki".  Cała zabawa polegała na tym, aby w domowym zaciszu, samodzielnie lub z pomocą dorosłych przygotować swój pojazd i  swoją stylizację, a następnie z paradą przejechać jedną z nowych uliczek - ulicą Stokrotki. Miało być kolorowo ... i było; miało być z fantazją... i było; a humoru to ho, ho... Ulica Stokrotki zaroiła się na chwilę od dzieci i ich kolorowych pojazdów. Dzieci, rodziców i dziadków podziwiamy za inwencję twórczą w tworzeniu paradnych pojazdów. Na zakończenie wszyscy otrzymali drobne upominki i słodycze przekazane przez Gminną Bibliotekę Publiczną ze Skarbimierza. W dobrych humorach można wracać do szkoły, a za rok znów się spotkamy na "przejeździe na byle czym....", bo widać było,że się podobało wszystkim.

 

  alt

alt

alt

alt

altFestyn w Żłobiźnie
               W tym roku bawiliśmy się pod hasłem "Żyję zdrowo i kolorowo bez uzależnień" ale sądzimy, że uzależnienie od radości i dobrej zabawy raczej nikomu nie zaszkodzi. No i bawili się wszyscy świetnie: dzieci, rodzice, dziadkowie... Bardzo miło nam było, że tak wiele osób przyszło w upalne sobotnie południe i uczestniczyło w przygotowanym przez "Wilijki" festynie bez piwa i kiełbasek, ale za to były pyszne naleśniki z dżemem, nutellą lub serem i polewą truskawkową, był domowy kompot i mrożona miętowa herbata, były gry i zabawy dla dzieci i rodziców, były także nagrody dla dzieci i główna nagroda - maszynka do mielenia firmy Zelmer, którą zdobyła rodzina Kiesińskich za wspólną zabawę. Festyn zorganizowany został dzięki dotacji ze Starostwa Powiatowego w Brzegu, ale dziękujemy za udzielone wsparcie także Gminnej Bibliotece Publicznej w Skarbimierzu, Panu Komendantowi Janowi Minosorze za udział w imprezie i zajęcie się uświadamianiem dzieci i dorosłych odnośnie tematu uzależnień, dziękujemy Fundacji Centrum Aktywnego Wsparcia za zorganizowanie dodatkowej atrakcji jaką był paint ball, dziękujemy wszystkim naszym wolontariuszom za pomoc przy prowadzonych grach i zabawach, ale przede wszystkim dziękujemy WAM, że się tak fajnie bawiliście.


Stoważyszenie Wilijki Żłobizna

  alt   alt

alt    alt

alt    alt


Odpust i festyn w Małujowicach  


W upalną niedzielę 27.07.14. w kościele parafialnym w Małujowicach odbyła się uroczysta odpustowa msza święta z okazji święta patrona parafii. We mszy uczestniczyło wielu gości i mieszkańcy wioski a także chór Cantate Domino ze Skarbimierza-Osiedle.
Po mszy odbył się festyn na placu przy kościele. Licznie przybyli goście mogli korzystać z wielu atrakcji. Na najmłodszych czekały wspaniałe zabawy i konkursy prowadzone przez niezastąpioną panią Jadzię Siomę. Dzieci nagradzane były pysznymi słodkościami. Pani Sylwia Borys – zaprzyjaźniony z GBP terapeuta zajęciowy zajęła się malowaniem twarzy. Strażacy z PSP w Brzegu omawiali sprawy bezpieczeństwa pożarowego i wznosili chętnych 30 metrów nad ziemię. Kolejka do drabiny strażackiej nie miała końca.
Przybyłych gości czekały również występy. Zaprezentował się m.in. chór Cantate Domino ze Skarbimierza. Tym zrazem z repertuarem bardziej skocznym, przygotowanym specjalnie na imprezy plenerowe. Na scenie zagościły także zespół Pan!ka - grupa z Lipek działająca w ramach zajęć Gminnej Biblioteki Publicznej. W tym dniu dziewczęta wystąpiły w nieco okrojonym dwuosobowym składzie. Wystąpili także zaproszeni goście z Gruzji, Ukrainy, Łotwy i Białorusi, którzy zaprezentowali znane i mniej znane utwory taneczne i wokalne ze swoich krajów w koncercie „Kwiaty Narodów”. Młodzież zza wschodniej granicy przebywa w Polsce pod egidą fundacji Porozumienie Wschód-Zachód.
Po występach przyszedł czas na zabawę taneczną, której towarzyszyła muzyka zespołu Enduro. Mieszkańcy Małujowic i pobliskich miejscowości bawili się do późnych godzin nocnych przy dźwiękach znanych polskich przebojów.
Organizatorami imprezy byli: Rada Sołecka Małujowic, sołtys Tadeusz Perec, parafia pw. św. Jakuba w Małujowicach oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu.  
Magdalena Zamoroka

alt


Festyn rodzinny w Kopaniu              W sobotę, 12 lipca 2014r. pani sołtys Małgorzata Krakowiak wraz z Radą Sołecką Kopania oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu zaprosili mieszkańców wioski i okolic na festyn rodzinny. Na początek odbyły się zabawy dla dzieci, szereg konkursów ze słodkimi nagrodami, były dmuchane zjeżdżalnie i inne rozrywki dla najmłodszych.

            Przyjechały do Kopania także trzy zespoły wokalne Gminnej Biblioteki Publiczne dając koncert piosenek dla dzieci i znanych polskich przebojów. Na festyn przybyli także goście zza naszej wschodniej granicy. Przebywający w ramach wolontariatu we Wrocławiu młodzi ludzie z Ukrainy, Białorusi, Łotwy i Gruzji zaprezentowali pieśni i tańce swoich narodów. Nasi goście mówili, że bardzo im się podoba nasz kraj i otwartość Polaków. Młodzeż przybyła do Polski na zaproszenie Wrocławskiej Fundacji Porozumienie Wschód Zachód.
           

Festyn zakończyła zabawa taneczna z zespołem Evita. Organizatorzy dziękują Bankowi Żywności z Opola za dotychczasowe wsparcie.
 

alt   alt

alt   alt
 
Czekając na deszcz  

            W poniedziałek 7. lipca grupa ze Skarbimierza wybrała się na wycieczkę do Opola. Celem naszych turystów był rejs statkiem i wizyta w Teatrze Lalki i Aktora.
         
          W upalne popołudnie 25-osobowa grupa dorosłych mieszkańców Gminy Skarbimierz udała się na nadodrzańską przystań, gdzie turyści mieli okazję obejrzeć performens przygotowany w nawiązaniu do historii Odyseusza i Penelopy. Po półgodzinnym przedstawieniu widzowie zajęli miejsca na statku. Na dolnym pokładzie można było obejrzeć film dokumentalny o Kresowiakach, natomiast na górze wycieczkowicze podziwiali piękno natury.


           alt        


           Po tak miłym rozpoczęciu wieczoru na łonie natury nadszedł czas na wizytę w opolskim Eko Studio, gdzie miał być odegrany spektakl „Waiting for the rain”. Była to niepowtarzalna okazja, ponieważ twórcy przedstawiają sztukę w Opolu zaledwie 5 razy, potem udają się ze spektaklem w podróż po Europie. Sztuka pokazała widzom w interesujący sposób obraz tęsknoty, smutku i rozpaczy. Ukazała 20-letnie oczekiwanie Penelopy na męża. Historia Odyseusza w spektaklu nie istnieje. To Penelopa odgrywa tutaj główną rolę – jej wspomnienia, ból i oczekiwanie.

          Temat, który niełatwo chociażby opisać, reżyser ujął w bardzo ciekawy sposób. Spektakl z minimalną ilością słów i scenografii za to dużą dawką muzyki i choreografii. Przejmujący i poruszający a nade wszystko symboliczny, gdzie każdy ma możliwość włąsnej interpretacji.  


  alt


           Zadowoleni wycieczkowicze wrócili do domu około godziny 23:00 do Skarbimierza, gdzie czekał już na nich nawiązujący do spektaklu ulewny deszcz.

           Kolejne wyjazdy na przedstawienia, operę itp. przewidziane są na jesień. mzk
Zdjęcia ze spektaklu fot. Krzysztof Ścisłowicz


alt


alt

altalt

alt


alt
 


Nie ma lipy!
 

             W ubiegłym roku mieszkańcy Lipek, w setną rocznicę nasadzenia lip, elektryfikacji i wybrukowania wiejskiej drogi zainicjowali cykliczne Święto Lipy. W sobotę, 5 lipca odbyła się jego druga edycja.

         Zgromadzonych na placu przed domem ludowym powitali sołtys wsi Lipki Zdzisław Uryga i dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu Andrzej Sowa.
 
          Przed sceną animatorka Sylwia Borys wraz z Barbarą Homaniec z biblioteki w Lipkach prowadziły gry i zabawy dla dzieci z nagrodami. Najmłodsi mogli również pomalować swoje twarze, a w pobliskiej hali namiotowej dodatkowo pohasać na dmuchanych zamkach.

  alt

               O godz. 17:00 przed zgromadzonymi zeprezentowała się sekcja taneczna Stali Brzeg. Dzieci pod opieką Justyny Dziury zaprezentowały m. in. taneczną opowieść o rywalizacji Stali Brzeg z Burzą Lipki i ostateczne pojednanie obu klubów.
 
           Równolegle przy boisku strażacy z Brzegu i Lipek oferowali możliwość obejrzenia wsi z lotu ptaka – za pomocą wysięgnika wznosili chętnych aż 37 metrów ponad ziemię. Ochotnicy z Sekcji Poszukiwawczo-Ratowniczej natomiast z dumą prezentowali swoje wyszkolone do poszukiwania zaginionych ludzi psy. Do Lipek przybyli też z pysznym miodem pszczelarze z Miejsko-Gminnego Koła w Brzegu, a panie ze stowarzyszenia Lipowa Osada proponowały m. in. swój tradycyjny wyrób – golonkę w kapuście.


  alt


              Na dużej scenie swoje taneczne i wokalne talenty odsłaniali przed publicznością podopieczni instruktorek Aleksandry Ofmańskiej-Kowalczyk i Magdaleny Zamoroki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu. Co warto podkreślić, wśród lokalnych artystów mamy zarówno nastolatki, jak i seniorów. Potem przez blisko godzinę główną rolę grał deszcz, ale gdy wyszło słońce, zabawa zaczęła się na całego.
 
          Na początek drugiej odsłony Święta Lipy piosenki ludowe zagrali i zaśpiewali Kulinianie z Kulina koło Środy Śląskiej. Zaraz po nich na estradę wyszedł legendarny zespół „Nie ma lipy”, który swoimi brawurowymi wykonaniami popularnych utworów muzyki rozrywkowej porwał wszystkich do tańca.

   alt

             Wisienką na torcie był koncert i zabawa do białego rana z zespołem Kramer. Ta kapela ze sceny disco polo, mimo że popularność święciła jakieś 20 lat temu, udowodniła, że jej muzyka jest nieprzemijalna. W tańcu wielu nuciło jej autorski przebój pt. „Gwiazdor” („Ja nie wyglądam na Jamesa Bonda, ale dziewczyny kochają mnie”), a także covery hitów disco polo.

 
          Można śmiało podsumować, że „Święto Lipy” przyciągnęło do Lipek ponad 500 gości z pobliskich wiosek i miast, a także ościennych gmin, powiatów i województw. Wszyscy z zadowoleniem dziękowali za wspaniałą imprezę (przypomnijmy, że wydarzenie przygotowali sołtys wsi Lipki z radą sołecką przy współpracy Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu). To dla wsi i gminy Skarbimierz świetna promocja i wizytówka.   Do zobaczenia za rok, 4 lipca 2015!    
Paweł Pawlita


"W co się bawić, gdy nie ma prądu?"

festyn międzypokoleniowy w Brzezinie

   

         W jedną z czerwcowych niedziel Stowarzyszenia Przyjaznych Brzezinie "Kamień " i Brzezińskiej Grupy Seniorów Młodszych zorganizowano dla wszystkich mieszkańców Brzeziny i okolic festyn międzypokoleniowy po hasłem "W co się bawić, gdy nie ma prądu?".

          Festyn rodzinny rozpoczęła pani prezes Stowarzyszenia Anna Wiśniewska-Łątka, która serdecznie przywitała wszystkich, opowiedziała o założeniach imprezy, projektu i gorąco zachęciła do wspólnej zabawy przy wielu przygotowanych "stanowiskach".


 

alt

 

       

          Chętnych do gier i zabaw nie brakowało. A propozycji było naprawdę wiele (około 30-tu) i każdy mógł znaleźć dla siebie coś niezwykłego. Największą popularnością cieszył się m.in. cymbergaj, czyli piłka nożna, do której wystarczyły: trzy monety, grzebyk lub linijka, kreda do namalowania boiska czy stolik. Najmłodszym spodobała się zabawa w tzw. szczura, do tej zabawy wystarczy długa skakanka lub związane dwie skakanki, ewentualnie lina lub gruby sznur i płaski teren, również tradycyjne ringo zdobyło swe uznanie oraz tzw. rafka, (metalowe koło rowerowe i pręt), którą zademonstrował znakomicie pan Wiesław Łukawski. Któż nie pamięta zabawy w ganianego, w berka, ciuciubabkę czy w krowę. Tu również chętnych nie brakowało.

     
alt  alt  

Organizatorzy mają nadzieję, że ten dzień, co roku będzie obchodzony w podobnej atmosferze i że nie zabraknie nam pomysłów na to, by dobrze się bawić zwłaszcza, że rozpoczęły się upragnione wakacje.

 
         Dzień z zabawami z dawnych lat zorganizowany został przez Stowarzyszenie w ramach projektu "Podaj dalej - czyli międzypokoleniowa wymiana pamięci, wiedzy, umiejętności i pasji", dofinansowanego ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.
 

Tekst Joanna Sowierszenko

Foto Marcin ŁukawskiWianki”, czyli o tym,

jak świętowano w Brzezinie rozpoczęcie lata...

 

         Noc Kupały to magiczny wieczór przesilenia letniego, kiedy to dzień staje się najdłuższym w roku. Dawniej w nocy z 21 na 22 czerwca Słowianie obchodzili jedno z najważniejszych dla nich świąt. Wraz z przybyciem religii chrześcijańskiej na ziemie polskie, Kościół wyznaczył w przybliżonym terminie - noc z 23 na 24 czerwca - Wigilię św. Jana. Wedle tradycji dawnych Słowian było to święto wody i ognia, słońca i księżyca, dobrobytu, urodzaju i szczęścia. Tej nocy dozwolone były tańce i swawole, które na co dzień uważane były za naganne. Obchody miały przynieść urodzaj podczas zbiorów, dobrobyt w domostwach.


        alt

Bez wątpienia w tej magicznej nocy zawiera się pamięć minionych wieków i jak każdy obyczaj oraz obrządek - korzeniami sięga mroków przeszłości i prapoczątków naszej kultury, dlatego warto podtrzymując tradycje bawić się i przywitać lato z uśmiechem. Radośnie spędzona „noc świętojańska” według wierzeń ma zapewnić pomyślność zbiorów, dobrą pogodę, obfitość plonów, jak również powodzenie w miłości. Współcześnie Noc Kupały cieszy się coraz większą popularnością. Jest świętowana w wielu dużych polskich miastach, a także w mniejszych miejscowościach takich jak np. Brzezina.

alt

        Tak naprawdę chodzi w niej o promocję regionu, lokalnego zgromadzenia, a przede wszystkim o integrację mieszkańców i dobrą zabawę w miłym towarzystwie znajomych i sąsiadów. Bo okazji i czasu na wspólne spotkania, rozmowy, w tym zaganianym świecie jest bardzo mało. Na nic nie starcza nam czasu. Uzależniamy się od gadżetów reklamowanych w telewizji. Zamiast spotykać się ze znajomymi, rozmawiamy z nimi przez Internet, czy telefon. Mając to na uwadze panie z Koła Gospodyń Brzezińskich wraz z Sekcja Wędkarzy z Brzeziny zorganizowały 28 czerwca już po raz czwarty obchody „nocy świętojańskiej”. Pomysł ten zrodził się właśnie 4 lat temu, spotkał się z miłym przyjęciem i dużym zainteresowaniem, dlatego wpisał się w stały kalendarz imprez.
 

alt
  Jak co roku zabawa rozpoczęła się późnym popołudniem wraz z zachodem słońca, przygotowano ogromne ognisko, stoisko z jadłem i napojami. I choć na początku pogoda nie sprzyjała, to wkrótce, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, wiatr rozwiał burzowe chmury i zrobiło się bardzo ciepło i przyjemnie. W końcu to magiczny wieczór. Organizatorzy i prowadzący imprezę, ubrani byli w dawne stroje, dziewczęta w wianki z kolorowych kwiatów, a wszystko odbyło się w plenerze, nad wodą tak jak i przed wiekami, pod rozgwieżdżonym, czerwcowym niebem, przy dźwiękach czarownej muzyki.

alt


  Dla uczestników imprezy małych i tych dużych przygotowano wiele atrakcji. Zorganizowano wiele konkursów, a pierwszym z nich to konkurs na „najpiękniejszy wianek”. Rusałkowe jury w składzie: Ola Wendlińska, Ola Omasta, Gosia Pańkiewicz, Ania Kuchta i Natalia Jaszczur miało nie lada kłopot, bo wszystkie wianki były piękne i niepowtarzalne, wykonane z ruty, różyczek, chabrów, rumianków i innych kwiatów polnych oraz ogrodowych. Ostatecznie I miejsce zajęła Nicola Nowakowska, II miejsce zajął wianek Kacpra Rupy, III miejsce otrzymała Maja Sajdak, a wianek Małgosi Sowierszenko wyróżnienie. Wszyscy otrzymali w nagrodę słodkości i drobne podarunki.


alt


        Następnie przypomniano, iż niezwykle ważnym zwyczajem podczas trwania Nocy Kupały jest szukanie kwiatu paproci – znaku szczęścia, mądrości oraz zdolności widzenia wszystkich skarbów ukrytych w ziemi. Zakwita on raz w roku i bardzo ciężko go znaleźć. Może go odnaleźć tylko osoba dobra, prawa i niewinna, zapewniając sobie w ten sposób szczęście, bogactwo, mądrość oraz możliwość wpływania na uczucia innych. Po przypomnieniu historii kwiatu paproci zaproszono wszystkich chętnych do poszukiwań tej magicznej rośliny. A chętnych nie brakowało. Śmiechu było co niemiara. Szukano pilnie i bacznie wokół stawu. Zwycięzcami w tej dziedzinie okazała się trójka młodych osób: Jaś Rycowski wraz z Olą Krejczy i Moniką Bielecką. Wszyscy uczestnicy imprezy nad stawem mogli posilić się pysznym jadłem z grilla, czy ogniska oraz sałatkami i innymi potrawami przygotowanymi przez panie z Koła Gospodyń Brzezińskich.

alt


  Dla wszystkich dzieci zorganizowano zawody na wesoło. Pierwszą konkurencją było przeciąganie liny. W tych zmaganiach po długiej i wyrównanej walce zwycięzcami okazali się chłopcy. Kolejna zabawa zorganizowaną przez Rusałki polegała na wyścigach w workach w trzech kategoriach wiekowych: maluchy, starsze dzieci i młodzież. Najmłodsi brzezinianie świetnie sobie poradzili z tym zadaniem i zostali obdarowani przez organizatorów drobnymi upominkami. Kolejna zabawa poległa na trafieniu ringiem do celu. Dla każdego dziecka panie z Koła Gospodyń Brzezińskich przygotowały niespodziankę: napoje, czekolady, batoniki, cukierki, lizaki, owoce oraz drobne upominki.

alt


  Jednak do najpopularniejszych zwyczajów tej nocy należy chyba rzucanie wianków na wodę, to wróżba dla panien i kawalerów, ponieważ dotyczy zamążpójścia i wyczekiwanej miłości. I na ten moment czekano z prawdziwą niecierpliwością. Dopiero późnym wieczorem o wyznaczonym czasie młodzież z wiankami w dłoniach wyruszyła w stronę stawu. Wszystkie własnoręcznie uplecione wianki z brzezińskich kwiatów i ziół zostały wyrzucone do wody. Te, które zostaną wyłowione, zapowiadają szybkie zamążpójście swojej właścicielki.


alt

  Tegoroczna noc świętojańska była nocą atrakcji, również dlatego, że można było wybrać się, dzięki uprzejmości p. Bieleckiego, na wycieczkę pontonem po stawie, który na ten wyjątkowy czas, stał się magiczny. Wszystkie obrzędy i wróżby traktowane kiedyś z wielką powagą, dziś stały się tylko wesołą zabawą. Około godziny 20.00 przy rozpalonym ognisku, wesoło strzelających iskierkach, zapachu karkówki, kiełbaski przyszedł czas na zabawę dla starszych mieszkańców Brzeziny. Zabawa była przednia, muzyka skoczna, jedzenie pyszne, najwytrwalsi biesiadowali do samego świtu, tak jak nakazuje zwyczaj nocy świętojańskiej.

alt


  Na koniec pragniemy podziękować gościom za tak liczne przybycie oraz wszystkim, którzy okazali dużą pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy. Serdeczne podziękowania należą się panu Andrzejowi Sowie z GBP w Skarbimierzu za wsparcie finansowe naszej imprezy. Kolejna taka noc i takie przeżycia za rok... Już dzisiaj zapraszamy w imieniu Koła Gospodyń Brzezińskich i Sekcji Wędkarzy.


Tekst Joanna Sowierszenko Foto Anna Leszczyńska i Joanna Sowierszenko
Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze  Jednostek OSP
Gminy Skarbimierz
       
    

Dnia 28.06.2014r w Lukowicach Brzeskich odbyły się zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP Gminy Skarbimierz. Imprezę zorganizowali: Gminny Zarząd Ochotniczych Straży Pożarnych w Skarbimierzu, OSP Łukowice Brzeskie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu.

alt


        Zawody otworzył Prezes Gminnego Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych
w Skarbimierz Wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit. Zawodnicy prezentowali się
w poszczególnych kategoriach: Sztafeta sprawnościowa, pokaz sprawności bojowej oraz prezentacja drużynowa. W jury zasiedli zawodowcy z Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu na czele z brygadierem Dariuszem Maciążkiem. Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwał sekretarz Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej Pan Ryszard Milewski.
W głównych rozgrywkach seniorów klasyfikacja przedstawiła się następująco:
Miejsce I -OSP Pępice. Miejsce II –OSP Lipki Miejsce III –OSP Łukowice Brzeskie Miejsce IV –Sekcja Poszukiwawczo- Ratownicza OSP Lipki Miejsce V – OSP Zwanowice Miejsce VI –OSP Łukowice Brzeskie – Oldboje W kategoriach młodzieżowych drużyn pożarniczych zwyciężyli: 12-15 lat – dziewczęta – Łukowice Brzeskie 16-18 lat – dziewczęta – OSP Łukowice Brzeskie 16-18 lat – chłopcy – OSP Pępice                

alt


        Mimo zmiennej pogody zawodnicy oraz publiczność bardzo dobrze się bawili przy festynowej atmosferze. Dla dzieci przygotowane były atrakcyjne dmuchane zamki. Można było nacieszyć podniebienie strażacką grochówką. Po zawodach odbyła się zabawa taneczno-muzyczna do późnych godzin nocnych z zespołem Evita.  

Aleksandra Ofmanska-Kowalczyk

Wyróżnienie dla Gminy Skarbimierz

w Turnieju Gmin Powiatu Brzeskiego
            

Niestety w tym roku nie udało się Gminie Skarbimierz zdobyć miana najlepszej gminy Powiatu Brzeskiego, bo ten tytuł w tym roku przypadł Gminie Lewin Brzeski, czego serdecznie gratulujemy. Gminę Skarbimierz jury wyróżniło.


alt


          W tym roku gminy rywalizowały w czterech kategoriach: postać współczesna lub historyczna gminy, wizytówka artystyczna,  wianek świętojański oraz stoisko promujące gminę. Bardzo nam jest miło, że stoisko przygotowane przez stowarzyszenie "Wilijki" ze Żłobizny zyskało uznanie komisji konkursowej i odwiedzających, a także mediów. Panie z Lipowej Osady wykonały wieniec świętojański, a w występie artystycznym zaprezentował sie tym razem chór Cantate Domino pod przewodnictwej Magdaleny Jadczyk.


alt   alt


          Przekaz jaki staraliśmy się przekazać, iż władze naszej gminy wspierają zrównoważony rozwój tak terenów inwestycyjnych, infrastruktury niezbędnej mieszkańcom, jak i rozwoju życia kulturalnego i społecznego mieszkańców był przedstawiany w czytelny sposób. Odwiedzający mogli podziwiać prace naszych lokalnych twórców: koronki, hafty, obrazy oraz ozdoby z papieru i włóczek Na naszym stoisku nie brakowało typowo wiejskich klimatów: mnóstwo roślin ogrodowych poczynając od kwitnących dzwonków, floksów, lawendy i aksamitek po dojrzewające krzewy pomidorów, truskawek i porzeczek.

alt   alt


             Pachnące zioła i sianko znad stawu w Żłobiźnie, świeże warzywa i owoce, kot wspinający się po werandzie, prosiaczek oraz pasące się gąski. Wszystko to budziło zachwyt, a przygotowane do degustacji przysmaki tradycyjnej wiejskie kuchni takie jak jagodzianki, młode ziemniaczki z koperkiem cebulką, drożdżowe bułeczki z farszem ziemniaczanym smażone na głębokim tłuszczu tzw. bałabuchy według tradycyjnych przepisów oraz świeżo upieczony domowy chleb ze smalcem i ogórkiem cieszyły się ogromnym powodzeniem. Skarbimierz promowały także przygotowane przez nasze stowarzyszenie pięknie opakowane w koronkowe przykrywki przetwory: dżem truskawkowy, nalewki, pyszny smalec oraz lukrowane ciasteczka.


alt   alt             

Oczywiście promowaliśmy także Święto Lipy, na które sołtys Lipek wraz z radą sołecka i stowarzyszeniem Lipowa Osada zapraszają w najbliższą sobotę 5.07.2014r.
Joanna Janocha


Powitanie Lata w Bierzowie
             

22 czerwca w upalne popołudnie mieszkańcy Bierzowa i okolic bawili się na festynie witającym wakacje. Były dmuchane zjeżdżalnie, dziesiatki konkursów z nagrodami dla dzieci i dorosłych, malowanie dziecięcych buziek i wiele, wiele radości.
Festyn przygotowała Rada Sołecka Bierzowa i Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu.    

alt         altKresowianki w ŁosiowieZespół wokalny Kresowianki ze Skarbimierza działa już od kilku lat i bierze udział w przeglądach wokalnych. 22.06.2014.pojawiły się w Łosiowie na „X Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Kresowej”. Panie otrzymały pamiątkową statuetkę jako ze znalazły sie w pierwszej 15 na 30 zespołów biorących udział w przeglądzie.

alt

Kresowianki wystapiły w składzie: Czesława Jakiemczuk, Józefina Czechowska, Maria Sawicka, Aniela Mrożkiewicz i Alicja Prokopiwicz. zabrakło tym razem wśród pań Marii Michalskiej. Panie będziemy mogli usłyszeć również na imprezach w naszej gminie.


alt


Powitanie lata w Skarbimierzu-Osiedle
      
         

             Tradycyjnie w przedostatnią sobotę czerwca Rada Osiedla Skarbimierz i Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu zaprosiła mieszkańców Skarbimierza i okolic na festyn Powitanie Lata. 21. czerwca 2014r. mimo zmiennej pogody, na placu przy basenie pojawiły się tłumy uczestników, zarówno stałych bywalców jak i nowoprzybyłych gości.

             Jak zwykle od wczesnego rana członkowie Rady Osiedla ciężko pracowali aby uczestnicy festynu mogli być zadowoleni. W tym roku na chętnych do miłego rodzinnego spędzenia popołudnia czekały kajaki i łodzie na basenie, strzelnica paintbolowa przygotowana przez Fundację Aktywnego Wsparcia w Brzegu, wielkie samochody terenowe członków Stowarzyszenia Brzeg 4x4, edukacyjne spotkanie ze strażakami z PSP Brzeg, którzy demonstrowali możliwości wozu bojowego, dmuchane zjeżdżalnie i inne atrakcje przygotowane przez GBP oraz pyszne jadło.

alt            

Jak zwykle w specjalnym koncercie przygotowanym przez panie instruktorki Aleksandrę Ofmańską- Kowalczyk i  Magdalenę Zamorokę zaprezentowały się zespoły taneczne i wokalne GBP, wspierane dodatkowo przez dzieci z sekcji tanecznej Stali Brzeg. W specjalnym koncercie przygotowanym przez panią Magdalenę Jadczyk zaprezentował się także chór Cantate Domino z parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu. W godzinach wieczornych można było spróbować swoich możliwości wokalnych w programie „Każdy śpiewać może”, który pierwszy raz miał miejsce na tej imprezie - znalazło się kilku odważnych.
             Uczestników do beztroskiej zabawy zachęcał muzycznie zespół Lanser. Bawiono się prawie do rana.

 
alt
 Festiwal Ekologiczny


               Imprezą towarzyszącą był organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skarbimierzu  „Festiwal Ekologiczny”. Dużo mówiliśmy o segregacji odpadów, o wpływie naszego zachowania na środowisko, było dużo konkursów o tej tematyce dla dzieci i młodzieży, dzieci własnoręcznie przygotowywały ekologiczne poduszki, pięknie przedstawiały na rysunkach wolny od zanieczyszczeń świat i z pewnością zapamiętają, że nawet podniesienie papierka ma wpływ na ochronę środowiska. Był ekologiczny domek, w nim ekologiczne meble do których wrzucano odpady, odpowiednio je segregując. Wieczorem realizowano ekologiczną prezentację multimedialną przy dźwiękach muzyki na żywo. Cały czas wspierały nas panie specjalistki z Zakładu Gospodarowania Odpadami w Gać. Uczestnicy Festiwalu otrzymywali dziesiątki upominków tematycznych, które będą im przypominać ideę „bycia eko”. Uczestnicy konkursów otrzymywali także słodycze i inne upominki.

alt   alt

               Organizatorzy: Rada Osiedla Skarbimierz wraz z Przewodniczącym Panem Dariuszem Kozłowskim oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu Osiedle serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do tego aby festyn „Powitanie Lata” był udany tak jak zwykle. Dziękujemy Bankowi Żywności z Opola, Bankowi Spółdzielczemu z Oławy, Stowarzyszeniu Brzeg 4x4, Stowarzyszeniu Aktywnego Wsparcia w Brzegu, Stowarzyszeniu SM w Brzegu i Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu.             

Specjalne podziękowania dla wszystkich członków Rady Osiedla i ich rodzin oraz innych wolontariuszy, którzy pomogli w organizacji.


   

   Europejska Noc Kosciołów w Skarbimierzu

               Noce Kościołów organizowane, już po raz piąty, przez Radio Rodzina z Wrocławia, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa, to wydarzenie zarówno intelektualne, kulturalne jak i ewangelizacyjne.

            20 czerwca 2014r. wieczorem , szeroko wrota świątyń otworzyły dwie parafie z Gminy Skarbimierz: kościół pw. św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu-Osiedle i kościół pw. Św. Jakuba w Małujowicach. Proboszczowie tych parafii: ks. Stanisław Grzechynka i ks. Andrzej Paszyński w czasie mszy poprzedzających wydarzenia Nocy Kościołów, pięknie mówili o naszej tożsamości chrześcijańskiej w nieustannie zmieniającej się sytuacji w dzisiejszym świecie i o ewangelizacji współczesnego człowieka przez kulturę.

alt   alt

             W Skarbimierzu–Osiedle zebrani wysłuchali pięknego koncertu pieśni religijnych w wykonaniu rodzimego, istniejącego już ponad 15 lat przy parafii w Skarbimierzu chóru Cantate Domino oraz muzyki koncertu organowego w wykonaniu młodego artysty Szymona Dobrzańskiego. Były utwory Bacha, Szuberta i innych kompozytorów, niektóre z akompaniamentem skrzypiec (pani Magdalena Jadczyk – dyrygent chóru) i fletu ( Jagoda Jadczyk). Uczestnicy koncertów mogli przeżyć ucztę artystyczną.


alt   alt          

Z kolei do kościoła w Małujowicach zjechali miłośnicy historii i architektury z wielu miejscowości, także spoza naszej gminy aby wykorzystać  możliwość podziwiania pięknych fresków małujowickiego kościoła wraz z szczegółową dawką barwnych informacji przekazywanych cierpliwie przez znanego brzeskiego przewodnika pana Tadeusza Jurka. Uczestnicy Nocy Kościołów w Małujowicach mieli możliwość obejrzeć nawet te zabytki, które na co dzień nie są dostępne. Uczestnicy umawiali się na kolejne tego typu spotkania.

alt   alt


             Patronat honorowy nad tegoroczną edycją Nocy Kościołów  sprawował między innymi pan Andrzej Pulit - Wójt Gminy Skarbimierz.           

Dziękujemy ks. Stanisławowi Grzechynce i ks. dr. Andrzejowi Paszyńskiemu za osobiste zaangażowanie przy organizacji Nocy Kościołów w Gminie Skarbimierz. Dziękujemy także artystom członkom chóru Cantate Domino i jego dyrygentowi pani Magdalenie Jadczyk, panu Szymonowi Dobrzańskiemu oraz panu Tadeuszowi Jurkowi - brzeskiemu przewodnikowi za wszystko, co uczynili dla uczestników Nocy Kościołów.
    
                                                                                             
 Andrzej Sowa

Letnia karuzela festynowa w Gminie Skarbimierz


          Karuzela festynowa trafia do kolejnych wiosek w Gminie Skarbimierz. W ostatni weekend gościliśmy w Prędocinie i Pępicach.
          W dniu 14 czerwca br.Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu i Rada Sołecka Prędocina zaprosiła do wspólnej zabawy mieszkańców tej właśnie wioski. Były zabawy z dziećmi, dziesiątki konkursów dla dzieci i dorosłych z przeróżnymi nagrodami, słodycze, pyszne lody, radość na dmuchanych zjeżdżalniach oraz koncert zespołów wokalnych Gminnej Biblioteki Publicznej. Wieczorem, na tańce, zaprosił biesiadników zespół New Stars.

alt

 
            W niedzielne popołudnie, 15 czerwca ekipa GBP z dmuchańcami, konkursami i słodyczami dotarła do Pępic, gdzie przy pięknej pogodzie na miejscowym boisku sportowym jak zwykle najwięcej radości czekało na dzieci. I tutaj dużo było dużo radości i uśmiechów, wspólne zabawy dzieci i rodziców, pyszne soczki i nagrody przygotowane przez Radę Sołecką Pępic a także namiastka umiejętności zespołów tanecznych Gminnej Biblioteki Publicznej.


alt

         W czasie festynów dzieci odwiedzili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu opowiadając im o swojej pracy. Dzieci i dorośli mogli zapoznać się z wyposażeniem specjalistycznego samochodu ratownictwa drogowego oraz zapamiętali, jakie są najważniejsze informacje w czasie dzwonienia po pomoc w różnych sytuacjach. I w Prędocinie i w Pępicach wszyscy uczestniczący w festynach mieszkańcy rozchodzili się do domów pytając, kiedy będzie następny festyn.

alt

            Organizatorzy dziękują Bankowi Żywności z Opola za słodycze, które otrzymywały dzieci uczestniczące w festynach. W najbliższą sobotę 21 czerwca festynowa karuzela trafi do Skarbimierza-Osiedle, gdzie Rada Osiedla Skarbimierz wraz z załogą biblioteki przygotowała dla uczestników dużo niespodzianek. Zapraszamy.

alt


Zakończenie sezonu artystycznego w Skarbimierzu    


            W Skarbimierzu z roku na rok rośnie liczba zajęć artystycznych. Prowadzone są również zajęcia aerobiku w różnych miejscowościach Gminy Skarbimierz i lekcje języka angielskiego i hiszpańskiego.

          Niedawno odbył się spektakl „Kociołek” w wykonaniu dzieci podsumowujący ich pracę artystyczną a 13. czerwca Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu zorganizowała bal dla dzieci i młodzieży uczestniczącej w zajęciach. Na balu dzieci mogły potańczyć, poskakać na dmuchanych zamkach, poczęstować się słodyczami a także skorzystać z usług pani malującej buzie. Odbyło się kilka konkursów, z których dzieci wyniosły mnóstwo słodkości. Na koniec odbyły się występy poszczególnych grup a każdy z uczestników odebrał pamiątkowy dyplom za udział w zajęciach artystycznych GBP w Skarbimierzu.

alt

          W sezonie 2013/2014 śpiewało ok. 40 osób w sekcjach wokalnych prowadzonych przez Magdalenę Zamorokę, tanczyło ok. 80 os. w grupach prowadzonych przez Aleksandrę Ofmańską-Kowalczyk. Wśród tancerzy znalazły się grupy dziecięce: Urwisy, Minimki i Lejdiss oraz grupa młodzieżowa Loża. Prowadzone były również zajęcia otwarte latino solo dla pań. W występach podsumowujących wśród wokalistów znajduje się 27 osób w tym dzieci tworzące grupy w Lipkach (Pan!ka), Łukowicach Brzeskich (Słoneczne Dzieciaki) i Skarbimierzu (Skarby) oraz grupa dorosłych Cool-babki i zespół młodzieżowy Loża w Skarbimierzu.

          Przez całe wakacje wokaliści i tancerze będą towarzyszyć nam ze swoimi występami na festynach w różnych miejscowościach Gminy Skarbimierz, a na zakończenie wakacji i początek nowego sezonu wystąpią na Dożynkach Gminnych.  

alt   alt

alt   alt
 

,,Kociołek” - premiera zespołów artystycznych

Gminnej Biblioteki Publicznej  w Skarbimierzu

                   W dniu 07.06.2014 r. miał swoją premierę spektakl dziecięcy ,,Kociołek”, autorstwa Aleksandry Ofmańskiej-Kowalczyk oraz Magdaleny Zamoroki – instrukorów Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu. Kociołek to historia 5 przyjaciółek wierzących w magie i kochających czary. Jest to taneczno-wokalna opowieść o zaczarowanym kociołku, który przenosi dziewczynki w inne światy i zmienia rzeczywistość. Zaczarowany przedmiot zostaje znaleziony przez dziewczęta na strychu mimo tego, że nie można było im tam wchodzić. Dzieciaki miały okazje przenieść się do świata słodyczy, modelek, piosenkarek, bajek. Jak się okazało na koniec te światy oraz czary nie okazały się lepsze od świata, w którym żyjemy. Bohaterki zrozumiały, że ich prawdziwe życie i ich świat przyjaźni jest na tyle doskonały, że nie trzeba nic zmieniać. Postanowiły też nie łamać więcej zakazów rodziców i przekonać ich, że tylko wyobraźnia jest w stanie pomóc im zrozumieć dzieci i otaczajacą nas rzeczywistość.           

Przygoda ta została wytańczona i wyśpiewana przez sekcję taneczne i wokalne Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu. Wszystkim spodobało się przesłanie spektaklu. Przecież liczy się kolor serca.
 
Aleksandra Ofmańska-Kowalczyk


alt


alt


altArtyści z Filharmonii w Tarnopolu

w Skarbimierzu
        

6. czerwca 2014r. w hali sportowej Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu odbył się koncert artystów z Tarnopola. Soliści i zespół taneczny Filharmonii w Tarnopolu zaprezentowali publiczności ukraińskie pieśni i tańce ludowe, piękne ludowe stroje i elementy tradycji tego kraju.
     

Miłym dla uszu publiczności były pieśni znane i w Polsce i na Ukrainie. Pięknie wykonana "Dumka na dwa serca" czy finałowe "Hej sokoły" wykonane były z udziałem publiczności.
     

Organizatorami koncertu była Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu, Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu i Rada Osiedla Skarbimierz.
     

Dziękując za piękny koncert życzymy naszym ukraińskim przyjaciołom spokoju w ich kraju.
 


  alt


altPowitanie lata w Żłobiźnie


        8. czerwca 2014r., w upalne popołudnie, na boisku sportowym przy Gminnej Bibliotece Publicznej (obiekt dawnej szkoły rolniczej) odbył się tradycyjny festyn rodzinny przygotowany przez Radę  Sołecką Żłobizny i GBP w Skarbimierzu. W tym roku na festynie dominowały animacje i konkursy dla dzieci, a także prezentacja zespołów artystycznych działających przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Skarbimierzu. W kilkunastu konkursach dla dzieci przygotowanych przez p. Jadwigę Siomę rozdano dziesiątki nagród. Z programem edukacyjnym i wozem bojowym- drabiną odwiedzili także festyn w Żłobiźnie strażacy w Powiatowej Straży Pożarnej w Brzegu. Na wyjazd drabiną ku niebu czekało w kolejce sporo dzieci i osób dorosłych . Wrażenia mieli niesamowite. Były balony, stoiska gastronomiczne i doskonała piknikowa atmosfera. Jak zwykle olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się przygotowane przez bibliotekę dmuchane zjeżdżalnie i malowanie dziecięcych buziek a także rozdawane dzieciom słodycze, soczki napoje. Pogoda dopisała uczestnikom imprezy. W festynie uczestniczyło ok. 200 dzieci i rodziców.  Impreza z okazji powitania lata odbyła się także w niedziele w Zielęcicach. Tam również nie brakowało dobrej zabawy, słodkości i animacji dla dzieci. Wszystkie te uciechy przygotowała dla mieszkańców wioski pani sołtys Wanda Cielica wraz z Radą Sołecka. A przed nami kolejne imprezy na terenie Gminy Skarbimierz, na które serdecznie zapraszamy. Informacje bieżące na stronie biblioteki.                                                                                                          


alt

altalt

alt
Gminy Dzień Dziecka w Skarbimierzu

     

  

           1. czerwca 2014r., w dniu Święta Dziecka, na obiektach sportowych w Skarbimierzu-Osiedle odbył się tradycyjny festyn rodzinny przygotowany przez Radę Osiedla Skarbimierz i Gminną Bibliotekę Publiczną w Skarbimierzu.

 

           W tym roku na festynie dominował akcent sportowy. W kilkunastu konkurencjach sportowych przygotowanych przez nauczycieli WF z Gminnego zespołu Szkół w Skarbimierzu, p. Stanisława Bazylewicza i p. Dariusza Konstanciuka rozdano kilkanascie kompletów pamiątkowych medali i dziesiątki nagród. W wielu z nich startowały zespoły rodzinne. W konkurencjach dla przedszkolaków oraz konkursach plastycznych wspierały wuefistów panie z przedszkola Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu.alt

 

        

           Uczestnicy festynu mięli możliwość postrzelać na strzelnicy paintbolowej przygotowanej przez współpracującym z gminą i osiedlem Stowarzyszeniem Aktywnego Wsparcia z Brzegu oraz poznać zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej wykonywanej przez Grupę Poszukiwawczą – Ratowniczą przy OSP Lipki. Można było także podziwiać nowoczesny sprzęt ratowniczy tego stowarzyszenia.

           Jak zwykle olbrzymim zinteresowaniem cieszyły się przygotowane przez bibliotekę dmuchane zjeżdżalnie i malowanie dziecięcych buziek a także rozdawane przez panie i panów z Rady osiedla Skarbimierz-Osiedle słodycze, soczki, napoje oraz lody.

           Pogoda dopisała uczestnikom imprezy. W festynie uczestniczyło ok. 500 dzieci i rodziców.alt
 
 

fot. Paweł Grądziel

Więcej zdjęć na naszym profilu na facebooku.


 

           Imprezy z okazji święta najmłodszych odbyły się także w ten weekend w Żłobiźnie, Łukowicach Brzeskich i Zwanowicach. Tam również nie brakowało dobrej zabawy i słodkości. A przed nami kolejne imprezy na terenie Gminy Skarbimierz, na które serdecznie zapraszamy.

          Organizatorzy: Rada Osiedla – Skarbimierz i Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu dziękują wszystkim uczestnikom za świetną i bezpieczna zabawę a wszystkim wcześniej wymienionym stowarzyszeniom oraz Bankowi Żywności w Opolu, Bankom Spółdzielczym: w Oławie, Grodków-Łosiów i w Brzegu za pomoc w organizacji festynu.

 

Andrzej Sowa

 

Piknik na święto dzieci i mam

w Żłobiźnie          31. maja 2014 w przeddzień Dnia Dziecka i tuż po Dniu Matki "Wilijkowe mamy" zaprosiły inne mamy oraz dzieci, a także tatusiów na piknik na boisku przy GBP ( dawniej szkole rolniczej). Przypominaliśmy sobie w co można było się kiedyś bawić -10, 20, 30, 40 lat temu. Były gry, konkursy, piosenki dla mam, tańce, malowanie twarzy.

          Udowodniliśmy, że można bawić się bez komputera i nie ma lepszej zabawy jak ta z mamą, tatą. Dzieci i mamy mogły zdobywać różne drobne nagrody rzeczowe ufundowane przez naszych darczyńców, a dzięki wsparciu GBP w Skarbimierzu otrzymały mnóstwo słodkich nagród. Mamy otrzymały bukieciki kwiatów i wiele serdecznych życzeń.

          Wszyscy zajadaliśmy się ciastem przygotowanym przez mamy z "Wilijek" i nie tylko z Wilijek i nie tylko mamy, bo trafił się także utalentowany tatuś :), za co serdecznie dziękujemy. Serdecznie dziękujemy Grzegorzowi za zaangażowanie w organizację zabaw.


alt

alt


alt

 

II Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta
w Brzezinie


             W dniu 18 maja 2014roku na stawie sołeckim w Brzezinie odbyły się II Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Skarbimierz. W zawodach wzięło udział 9 juniorów oraz 25 zawodników w kategorii „OPEN”.           
W trakcie 2-godzinnych zawodów juniorów nie udało się złowić żadnej ryby, a tym samym wyłonić zwycięscy i rozdać nagród, dlatego też zawody zostaną powtórzone w  Dniu Dziecka tj.1 czerwca br.
Natomiast po 3-godzinnej rundzie w grupie starszej doszło  do wyłonienia zwycięscy,  którym został Paweł Rupa uzyskując wynik 4,960kg,  drugie miejsce zajął Zbigniew Czajka z wynikiem 4,320kg, natomiast trzecie miejsce Paweł Bielecki z wynikiem 3,890kg.  Największą rybę zawodów złowił Andrzej Krejczyk, a był nią karp o wadze 1 ,97kg. Okolicznościowe puchary oraz nagrody w imieniu Wójta Gminy Skarbimierz Pana Andrzeja Pulita wręczył jego zastępca Pan Jacek Monkiewicz .           Szczególne podziękowania za kolejną dobrą organizację imprezy należą się sołtysowi wsi Brzezina Krzysztofowi Rupie, radnemu sołectwa Brzezina Piotrowi Szkoda oraz innym mieszkańcom Brzeziny, którzy poświęcili swój wolny czas, by odpowiednio przygotować teren przy stawie sołeckim oraz zorganizować zawody. Należy również wymienić i podziękować Panu Józefowi Postawczukowi, właściciela sklepu wędkarskiego przy ul.Rybackiej Brzegu, który po raz kolejny ufundował część nagród oraz wsparł zawodników fachową radą.                

Dziękujemy i zapraszamy za rok.     


  alt

alt
 Dawniejsze wydarzenia w zakładce

archiwum


 


Szukaj